Sevgilim Bana Göre Mi?

Sevgilim Bana Göre Mi?

İlişkinin uzun ömürlü olması için söz konusu kriterler, aslında kendini ilk baştan belli eden şeyler. Kendinize şöyle bir soru sormanız yeterli: Sevgilim bana göre mi? Zaman zaman kendimizden farklı kültür seviyelerine sahip insanlara karşı duygularımız gelişebilir; ama sadece sahip olunan kültür farklılığı bile ilişkinin uzun ömürlü olması için çok büyük bir engel teşkil edebilir. Peki genel olarak, sevgilim bana göre mi dediğiniz noktada kıstas olarak ele almanız gereken şeyler neler?

İlişkinin Uzun Ömürlü Olması İçin Gerekli Koşullar

■ Sevgilim bana göre mi dediğiniz anda aklınıza ilk olarak şu bilgi gelmeli: Müzik zevkleriniz aynı mı, ya da birbirine benziyor mu? Özellikle müzik dinlemeyi ikiniz de seviyorsanız, benzer şeyleri beğenmeniz, ilişkinizin devamlılığı adına önem arz ediyor. Biriniz Müslüm Gürses dinlemeyi severken diğerinizin Metallica dinlemek istemesi uzun vadede sıkıntı yaratabilir. Aşkın gözü kördür ve başlangıçta dinlemeye değer gördüğünüz bu isimleri ilerleyen vadede sıkılarak dinlemeniz, tahammülsüzlüğünüze neden olacaktır. Tabi ki sadece müzik zevkinin farklılığı dolayısı ile sevdiğiniz insandan uzak kalmak istemezsiniz; ama aslında insanların sahip oldukları müzik zevki, onların yaşam ve düşünce tarzlarını ele vermektedir. Dolayısı ile ilişkinin uzun ömürlü olması için müzik tercihleri önemlidir; çatışmalar yaşayabilirsiniz.

■ Sevgilim bana göre mi dediğiniz insanla eğlence anlayışlarınızın da benziyor olması önemlidir. Biriniz gece kulüplerinden, barlardan çıkmıyorken, diğerinizin evde vakit geçirmeyi sevip, gece kulüplerindeki yüksek sesten rahatsız olması, kalabalıktan hoşlanmaması, diğer tarafın, zevkinden mahrum kalması anlamına gelmektedir. Eğlence anlayışları farklı olan iki insanın ilişkisinin de uzun sürmesinin beklenmesi dolayısı ile biraz zordur. Yaşam tarzı değiştirmek gibi bir şey…

■ Tatil anlayışınızın da tıpkı müzik ve eğlence anlayışı gibi benzer olması, ilişkinizin ömrü adına önem taşımaktadır. Senede en az bir kere tatil yapar, senelik izninizi birlikte kullanırsınız. Buna ek olarak dokuz günlük bayram tatilleri de sayılırsa… Birlikte geçirecek çok tatiliniz var demektir. Biriniz deniz kenarında, biriniz dağ başında tatil yapmayı seviyorsa, anlaşmakta zorlanabilirsiniz. Bunun dışında, biriniz 5 yıldızlı bir otelde kalmayı tercih ederken, diğeriniz doğal hayatı sevdiği için çadırda kalmak isteyebilir. Dolayısı ile ilişkinin uzun ömürlü olması için tatil anlayışının da benzer olması gerekmektedir.

■ İlişkinin uzun ömürlü olmasının belki de en önemli kriterlerinden bir diğeri de aile bağlarıdır. Ailelerinizle olan ilişkilerinizin benzer olması ve buna ek olarak aile bağlarınızın birbiri ile benzer olması, ileriki dönemlerde birbirinize uyum sağlamakta zorlanmamanız adına en önemli unsurlardan bir tanesidir. Biriniz ailesi ile mesafeli iken, diğerinizin kendi ailesi ile çok yakın olması ve buna ek olarak kalabalık bir ailenin mensubu olması, onlara uyum sağlamasını çok zorlaştıracaktır. Dolayısı ile bu önemli kriter, sizi müzikten, tatil ve eğlenceden çok daha fazla etkileyecektir, önemsemelisiniz.

■ Sevgilim bana göre mi sorusunun yanıtını algılayabileceğiniz son durum ise sosyallik seviyenizdir. Eğer biriniz çok sosyal iken, sürekli birilerine gidiyor ve eve misafir kabul ediyorken, diğeriniz için bu durum geçerli değilse, misafir ağırlamaktan, sürekli konuşmaktan yorulacağı için ilişki pek de uzun ömürlü olmayacaktır. Eğer değer verdiğiniz insana bağlanıp, sonrasında kaybetmekten yana değilseniz, bu kriterleri göz önünde bulundurmalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.