Sağlıklı İlişkinin Püf Noktaları

Sağlıklı bir ilişki nasıl olmalıdır? Pek çok insan bu sorunun yanıtlarını merak ederek iyi bir çift olma yolunda ilerler. Sağlıklı bir ilişkide olması gerekenleri sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacak ve sağlıklı ilişkinin püf noktalarından söz edeceğiz. Ancak şunu belirterek başlayabiliriz ki: hedeflenen sağlıklı bir ilişki ise ilk başta iki kişinin sağlıklı bir ruh haline sahip olması gerekmektedir. Bunun sonrasında, seven, sevilen, karşısındaki insanın farklılıklarına sahip olan bireyler halini alabilirler.

Sağlıklı bir ilişkide olması gerekenlerden ilki, iki sağlıklı ruh haline sahip insanın birlikte mutlu olması ve sonrasında da birbirini sevip, sevildiğini hissetmesi, saygı duyması ve aynı saygıyı görmesi, hoşgörülü davranabilmesi, biz olup, birbirlerinin ihtiyacı olan şeyleri sağlayabilmesi… olarak özetlenebilmektedir. Anlaşmazlıklar elbette ki olacaktır; iki farklı kültür ve karakterde insanın bir araya geldiği ilişkide, tarafların zaman zaman birbirlerini anlaması ile söz konusu anlaşmazlıkların çözülmesi zor değildir. Peki genel olarak sağlıklı bir ilişki nasıl olmalıdır? Sağlıklı ilişkinin püf noktaları nelerdir? İşte yanıtları:

Sağlıklı Bir İlişki Nasıl Olmalıdır?

■ Sağlıklı bir ilişkide olması gerekenlerden ilki, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, birbirinizin farklılıklarına saygı duymanızın gerekliliğidir. Farklı kültürden ve farklı karakterde iki insanın bir araya gelmesi ile kurulan ilişkinin sağlıklı olması ve uzun sürebilmesi için, farklılıkların gelişebilmesi adına birbirine gerekli alanı tanımak çok önemlidir. Unutmayın: Her birimiz, sahip olduğumuz farklılıklar sayesinde iyiyiz.

■ Sağlıklı ilişkinin püf noktalarından bir diğeri de, kesinlikle partnerinizle yarışa girmemenizin gerekliliğidir. Kalıplar içerisine oturttuğunuz bir ilişki sizin için her zaman sağlıksız olacaktır. Evde sizin, dışarıda partnerinizin sözünün geçmesi durumu kalıplaşmamalı; kararlar ortak verilebilmelidir. Önemli olan kimin sözünün geçtiği değil, kimin ne yaptığı; ya da ilişkiye ne kattığı değil, ortak bir noktada buluşabilmektir. Yarış içerisinde olmak yerine bunu sağlamaya çalışmalısınız.

■ Partnerinizin sizden; sizin de partnerinizden beklediği tek şey, saygı ve sevgi. Erkek daha çok saygı; kadın daha çok sevgi ister gibi bir kaide de yok. İki taraf da aynı şeyleri eşit düzeyde ister. Dolayısı ile siz sevgiliniz ya da eşinizden ne beliyorsanız; ne kadar bekliyorsanız, aynı şeyi ona sağlayabilmelisiniz. Aksi halde eksik kalan bazı şeyler olması kaçınılmaz bir hal alacaktır.

■ Sağlıklı ilişkinin püf noktalarından bir diğeri de, gelecek ile ilgili ortak hedeflerde uzlaşabilmektir. Bir yıl sonra kendinizi ve ilişkinizde ne noktada görüyorsunuz? Evli mi olmalısınız? İki yıl sonra bir çocuğunuz olmuş olmalı mı? Otuz sene sonra yurtdışında geçirecek bir emeklilik planınız mı var? Peki ya sizin düşündüklerinizi birlikte olduğunuz insan da düşünüyor ve istiyor mu? Eğer hedefleriniz aynı değilse ya da ortak bir noktada birleşmiyorsa, yaşadığınız ilişki günübirlik olmaktan bir adım ileri gitmez. Bu durum ise ikiniz için de zaman kaybıdır. En kötüsü de, birlikte kaybettiğiniz zaman içerisinde birbirinize ne denli bağlandığınızdır. Gün gelip de bir noktada anlaşamadığınızda ve ilişkiniz sona erdiğinde, yaralarınızı sarmak çok zor olabilir ve zaman alabilir. Dolayısı ile hedeflerinizin ortak olduğu ya da ortak bir noktada buluşabileceğinden emin olmadığınız ilişkiyi sürdürmeyin.

■ Sağlıklı bir ilişki nasıl olmalıdır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de fiziksel gereksinimleri evlilik sonrası karşılayabilecek durumda olmak. Nasıl olsa evli olduğunuzu, onun zaten sizin olduğunu, size göre şekillenen istek ve ihtiyaçlarının söz konusu olduğunu, bazı şeylerin fiziksel birliktelikten daha önemli olduğunu… düşünerek bu durumu monotonlaştırdığınız anda eşinizi bir şekilde kaybettiniz demektir. Çünkü duygusallık kadar fiziksel gereksinimlerin de olduğunu unutmak çok büyük bir yanlıştır. Ve emin olun dışarıda, evli erkek ya da kadınlarla birlikte olmak için bekleyen, evli ya da bekar bir sürü insan var. Partnerinizi onlara kaptırabilirsiniz; hem de ne kadar güzel ya da yakışıklı olursanız olun… Eğer bir öncelik varsa, bu ikinizin de önceliği olmalıdır. Ben merkezci olmaktan mutlaka kurtulmalısınız.

■ Sağlıklı ilişkinin püf noktalarından bir diğeri de, hem kendinize; hem de partnerinize, birbirinize olan sevginizi göstermek için fırsatlar tanımanızın gerekliliğidir. Sevgi kesinlikle bilinen bir duygu değildir. Onu her an, kalbinizin en derinlerinde hissetmeli ve hissettirmelisiniz. Bunun için her fırsatı değerlendirin. Sevgi, söylendikçe söylenmek istenen, ne kadar anlatılsa da aslında tam olarak ifade edilemediği düşünülen, ilginç bir duygudur. Anlatmanın ve anlamanın bir yolunu bulabilirsiniz.

■ Sağlıklı bir ilişki nasıl olmalıdır sorusunun yanıtlarından bir diğeri de, sorunları konuşmaktır. Öncelikle şunu unutmayın: Sorunsuz ilişki yoktur. Önemli olan bu sorunları aşma yönteminizdir. Çözüm odaklı konuştuğunuz zaman, eğer birbirinizi gerçekten seviyorsanız, çözülmeyecek sorun yoktur. Ama sorunları konuşmak yerine anlamasını sağlamak ya da bunun için imada bulunmak en büyük hatadır. Bu hatayı yapmaktan kaçının.

■ Sağlıklı bir ilişkide olması gerekenlerden sonuncusu ise sonradan edindiğiniz rolleri bir önceki rollerinizin yerine koymaktır. Örneğin, evlenene kadar birbirinizin sevgilisiydiniz ve tek amacınız paylaşımlarda bulunmaktı. Ancak evlendikten sonra, erkek eve ekmek getirmek, kadın da evi temizleyip yemek yapmak derdine düştü ve paylaşımlar unutuldu. Belki bu şekilde yine de monotonluğa düşmeden idare edebiliyordunuz; ama bir de anne ve baba oldunuz… Eş olmayı iyice unuttunuz! Bu hatanın ilişkinizi, dönüşü olmayan bir yola sokacağını kesinlikle aklınızdan çıkartmayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.