Mutlu İlişkinin Yolları

Mutlu İlişkinin Yolları

Mutlu ilişkinin yolları herkes tarafından merak ediliyor ve mutlu ilişkinin sırrını araştıran herkes bunun çok da mümkün bir durum olmadığını düşünüyor. Çünkü ilişkinin ilk zamanları cicim ayları olması dolayısı ile çok iyi geçse de zaman ilerledikçe gelişen problemler tarafların sabrını ciddi anlamda zorluyor. Mutlu ilişkinin püf noktalarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Ancak şunu unutmayın ki emeksiz yemek olmaz. İlişkinize verdiğiniz emek ve harcadığınız sabır, sizin o ilişkiye ne derece bağlı olduğunuzla orantılı.. Bakalım mutlu ilişkinin sırrına erebilmek için nelere dikkat etmeli, neleri ihmal etmemelisiniz…

Mutlu İlişkinin Püf Noktaları

■ Siz de bir süredir devam eden ilişkinizde, sevgilinizin zaten artık sizin olduğunu ve sizden vazgeçemeyeceğini mi düşünüyorsunuz? Biliyor musunuz; sevgiliniz bunu hisseder. Bir insanın kendini karşısındaki kişi tarafından cepte görülüyor gibi hissetmesi çok kötü ve gurur kırıcı bir durumdur. Ve emin olun sizin bu durumunuzu hisseden sevgiliniz, sizin için ya da ilişkiniz için çaba ve emek harcamayacaktır, en azından güçlü bir karaktere sahipse… Bu hatayı yapmak yerine ona verdiğiniz değeri hissettirmenin yollarını aramalısınız. Uzun bir zamandır izlemek istediği film için bilet alabilir, almak istediğini söylediği kitabı ona hediye edebilir, kullandığı parfümü ona alıp sürpriz yapabilirsiniz. Her ne yaparsanız yapın, ama sevgilinizi ilgisiz bırakmayın. Küçücük bir ilgi kırıntısının bile ilişkinizde nelere kadir olacağını gördüğünüzde bu durum sizi şaşkına çevirecek.

■ Mutlu ilişkinin yollarından bir diğeri de sevgilinizin özel hayatına saygı duymanızın gerekliliğidir. Erkekler de kadınlar da bu noktada zaman zaman özel hayatlarını; hatta dört duvar arasında yaşananları arkadaşları ve ortak tanıdıkları ile kendi sırlarıymış gibi paylaşıyorlar. Emin olun ki bu davranışınız, her ne kadar sizi yücelten bir durum gibi görünse de dışarıdan bakan bir göz durumu bu şekilde değerlendirmiyor. Genellikle hakkında konuştuğunuz sevgiliniz, konuştuğunuz kişiler tarafından sizden daha el üstünde tutuluyor. Neden mi? Sevgiliniz arkasından iş çevrilen kişi, siz ise onun arkasından iş çeviren kişi konumuna düşüyorsunuz. Eğer sevgilinizin ya da eşinizin sizin yanınızda özgür ve rahat olmasını istiyorsanız, sır saklayan kişi olmayı başarabilmelisiniz.

■ Mutlu ilişkinin püf noktaları arasında açık sözlü olmak ve her zaman iletişim kurmayı başarmak da yer almaktadır. Şöyle ki. zaman zaman, canınızın sıkıldığı konuları, sırf olay büyümesin diye içinize atarsınız ve karşı taraf da durumu bilmediği için aynı şekilde davranmaya devam eder. Bir zaman sonra sabrınız taştığında, canınızın sıkıntısını dile getirmek sizin için çok şiddetli olabilir ve bu durum tartışmaların şiddetini arttırır. Aynı durum onun üzülmesinden korktuğunuz için konuşmadığınız zamanlarda da geçerlidir. Ve tabi bir dr utanılan durumlar söz konusu… Susmak isteme sebebiniz her ne olursa olsun konuşun ki, karşınızdaki insan da sizin davranışlarınızdan anlam çıkarmak yerine gerçekleri anlayabilsin ve ona göre davranma şansına sahip olsun. Aksi halde yanlış anlaşılmalar kaçınılmaz bir hal alır.

■ Mutlu ilişkinin sırrına bir diğer açıdan baktığımızda, cümlelerinizi ne şekilde kurduğunuzun da çok önemli olduğunu belirtmeden geçmemeliyiz. Mesela: karşı tarafa, “Sen bunu böyle yapıyorsun, şunu yapmıyorsun…” şeklinde cümleler kurarsanız, suçlanan kişi sonrasında öfkelenecek ve direkt olarak kendini savunma aşamasına geçecektir. Konuşmanın sonu tartışma ile biter. Ancak: “Ben kendimi çok kötü hissediyorum…” ile başlayan bir cümlede sevgiliniz kendini suçlayacak; ama siz onu suçlamadığınız için size kendini savunmayacaktır. Bu konuşmanın sonu, daha dikkatli olunacağının sözlerinin verilmesi ile biter. Tabi eğer karşınızdaki insanda hassas bir düşünce yapısı varsa… Mutlu ilişkinin sırrını ararken bir de kiminle birlikte olduğunuz çok önemli elbette…

■ Mutlaka birlikte film izliyorsunuzdur. Ama bu filmlerin en azından haftada bir tanesini ilişkiler üzerine izleyin ve buna ek olarak film sonrasında, izlediğiniz şey ile ilgili yorumlarınızı birbirinizle paylaşın. Aslında bu yapacağınız şey, birbirinize, fikirleriniz hakkında bilgi verecektir. Kendi ilişkiniz hakkında konuşmak zor olabilir. Muhtemelen taraflı baktığınız konular söz konusudur. Ama başka bir çift hakkında ve gördüğünüz hatalarla ilgili çok rahat konuşabilirsiniz. Film izlediğiniz zamanlarda da bunu yapmak zorunda değilsiniz; bir arkadaşınızın ya da kardeşinizin ilişkisi ile ilgili problemleri de değerlendirebilirsiniz. Önemli olan konuşabilmeniz… Ne demişler: İnsanlar konuşa konuşa anlaşırlar. Mutlu ilişkinin yollarından biridir konuşmak…

■ Birlikte, gelişiminiz adına bir şeyler yapın. Hiç gitmediğiniz ama gitmek istediğiniz bir yere tatile gidin. Bir kursa yazılıp birlikte eğitim alarak öğrenin… Ama aktivitelerinizde olabildiğince birlikte zaman geçirin. Bu sayede birlikte ilgi alanları geliştirmiş ve farklı yönlere savrulmamış olursunuz. Yeni şeyler öğrenmek ve öğrendiklerinizi birlikte deneyimlemek emin olun çok keyifli olacaktır.

■ Mutlu ilişkinin yollarından bir diğeri de birlikte ekstra daha fazla zamanlar geçirmek. Bunun için Pazar kahvaltısı yapabilir, film gecesi belirleyebilir, yürüyüş yapabilirsiniz. Hiç bir şey yapamazsanız sohbet edin. Ama mutlu ilişkinin sırrının bu ekstra zamanlarda gizli olduğunu söyleyen çok sayıda kişi var.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.