Mutlu İlişkinin Sırları Nelerdir?

Mutlu İlişkinin Sırları Nelerdir?

Mutlu ilişkinin sırları herkes tarafından merak ediliyor. Bu nedenle sizlere daha önce de Mutlu İlişkinin Yolları başlıklı bir konu aktarmıştık. Şimdi ise mutlu ilişki nasıl olur sorusuna yanıt vereceğiz. Mutlu ilişki sağlıklı ilişki ile aynı anlama gelip, taraflar böyle bir ilişkide hem psikolojik hem de fiziksel anlamda sağlıklı olurlar. Dolayısı ile herkes mutlu ilişkinin formülünü öğrenmek ister. Ancak şunu sakın unutmayın: Mutlu ilişkinin sırrı kesinlikle karşı taraftan beklenen tek taraflı fedakarlıkta gizli değildir. Mutlu ilişkinin yolları mutlaka karşılıklı uygulanmalıdır. Peki nedir bu yollar?

Mutlu İlişkinin Yolları

■ Mutlu ilişkinin sırlarından ilki, birbirine karşılıklı sevgi, saygı ve güven duygusu besleyen çiftlerin, eşit hak ve sorumluluklar ile yürüttükleri ve birbirlerine yaşam alanı tanıdıkları ilişkidir. Taraflardan birinin isteklerine uygun olarak konulan şartlara göre yürütülen, sürekli tartışmaların yaşandığı, fedakarlığı tek tarafın yapmak durumunda olduğu ilişkiler ise kesinlikle mutlu ilişki statüsünde yer almazlar.
Mutlu İlişkinin Yolları

■ Kavgalar ilişkilerin tadı tuzu gibidir. Ancak tartışmalarınızı doğru zamanda ve doğru bir üslupla yapmanız, mutlu ilişkinin sırrı olarak aklınızda kalmalıdır. Şöyle ki: eşiniz ya da sevgiliniz sizi kırabilir, üzebilir; hatta kendinizi sevilmiyor gibi hissetmenize dahi neden olabilir. Bunu dile getirmelisiniz. Ancak doğru zaman onun yorgun, gergin ya da sinirli olmadığı zamandır. Bu esnada da kurduğunuz cümlelere mutlaka dikkat etmelisiniz. Söz ağızdan bir kere çıkar ve geri döndürülemez bir ok gibidir.

■ Mutlu ilişkinin yollarından biri de tartışmalarınız sırasında ben demeyi bilmektir. Biz diyerek tartışmak yerine “Bana kendimi kötü hissettirdi bu davranışın”, “Ben kendimi sevilmiyormuş gibi hissediyorum”, “Ben çok üzüldüm” demeyi, “Biz neden böyleyiz?” demeye kesinlikle tercih edin.

■ Mutlu ilişkinin sırlarından bir diğeri de karşınızdaki insanı değiştirmeye çalışmaktan vazgeçmektir. Elbette ki onu eleştireceğiniz ve yapmasını istemeyeceğiniz şeyler olacaktır. Bunları yaparken kişiliği üzerinden değil, davranışları üzerinden onu eleştirmeyi tercih edin ve bunu yaparken bazı davranışlarını kabullenmeyi de bilin. Şöyle ki, tüm yaptıklarını eleştirdiğiniz sevgiliniz ya da eşiniz, kendisinin sizin için doğru insan olmadığını düşünmekle haklı olmuş olacaktır. Dolayısı ile her hareketinin yanlış olduğunu düşünmekten vazgeçin. Eleştirirken de hakaret etmeden, hırçın bir şekilde değil, sakince konuşun. Aksi halde hem aynı davranışlar size geri dönüş yapacak hem de siz onu yıpratmış olacaksınız ki buna gerek var mı?

Mutlu İlişkinin Sırrı

■ Bir diğer mutlu ilişkinin sırrı da birbirinize kişisel alanlar tanımaktır. Bunu şu şekilde yapabilirsiniz: Birbirinizin zevklerine ve hobilerine saygı duyun. O maç izleyecekse siz de maç izlemek durumunda değilsiniz; gidin kitap okuyun. Evin herhangi bir işini onun maç izlediği zamanda yapın. Onun arkadaşları ile futbol oynayacağı zamanlarda siz de arkadaşlarınızla bir kafeye gidip sohbet edin. Bırakın bazen de annesinin yanına yalnız gitsin… Tüm bunlar ona da size de kendinizi özgür hissettirecektir.
Mutlu İlişkinin Sırları

■ Mutlu ilişkinin sırları arasında yer alan diğer bir detay ise tartışırken, onu sadece anlamak için dinlemektir. Kendinizi haklı çıkarma çabasına girmenize gerek yok. Bunun için verecek cevapları bulmaya çalışmanıza da gerek yok. Haklı olmak, ona kendinizi ispatlamak sizin için hiç bir kazanç sağlamayacak. Ancak onu anlarsanız karşılıklı mutlu olma şansını elde etmiş olursunuz. Amacınız da bu değil mi zaten? O mutlu olmazsa ilişkide siz de mutlu olmazsınız. Aynı şey sizin için de geçerli. O zaman haklı olma çabası neden?

■ Sorumluluklarınızı mutlaka paylaşın. Tek bir kişiye yüklenen sorumluluklar, zaman içerisinde o kişinin tükenmişlik hissetmesine ve bununla da kalmayıp mutsuz olmasına neden olur. Peki biraz önce ne dedik? O mutlu olmazsa siz de mutlu olamazsınız. Siz mutlu olmazsanız o da mutlu olmaz. Dolayısı ile hayallerinizi paylaşmanız gerektiği gibi sorumluluklarınızı da paylaşmanız gerekir. Kurduğunuz hayaller ise birlikte ve mutlu bir geleceğe yönelik yapıcı hayaller olmalıdır.

■ Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi, mutlu ilişkinin sırları arasında aktif bir sosyal hayat da yer alır. Neden biliyor musunuz? Sadece birbirinize odaklı bir hayatınız olursa, zaman içerisinde birbirinize sararsınız ve emin olun bu güzel bir durum değildir. Zaman içerisinde, birbirinizde özleyeceğiniz şeyler bile birbirinize batmaya başlar. Gerek var mı? Arkadaşlarınızla buluşun, ailenizin yanına yalnız gidin, hobilerinize zaman ayırın… Ondan farklı ilgi alanlarınız da olsun.

Mutlu İlişkinin Formülü

■ Mutlu ilişkinin yolları arasında yer alan bir diğer detay da ortak zevkler geliştirmektir. Sadece sizin sevdiğiniz filmleri değil, onun sevdiklerini de izleyin. Onun beğendiği şarkılara siz de eşlik edin. Bir kere de maç izleyin… Ne kaybedersiniz ki? Pandemi döneminde zaten evde kapalı kalmıyor muyuz? Zaten yapacak bir şey bulamadığımız için canımız sıkılmıyor mu? Sizce neden boşanmalar bu dönemde arttı? İnsanlar monoton bir şekilde hep aynı şeyleri yaptıkları için değil mi? Madem öyle, değiştirin bu durumu…
Mutlu İlişkinin Formülü

■ Evdesiniz ve sizi sadece sevgiliniz ya da eşiniz görüyor diye, en kötüsü de birbirinizin her halini biliyorsunuz diye kendinizi salmayın. Bu hata, ilişkiyi bitirme noktasına kadar getirmektedir. Duşa her gün, evden dışarı çıkacağınız ya da işten kir pas içerisinde geldiğiniz için değil, ona temiz kokmak için girin. Siz pis koktukça o size yaklaşmayacak, bu detayı unutmayın. Fazla kilolarınızdan kurtulmak adına sürdürülebilir bir diyet uygulayın ve haftada en az 3 gün 1 saatlik tempolu yürüyüşler yapın… Sizin sadece onun için kendinize özen gösterdiğinizi bilmek dahi ona kendini iyi hissettiren mutlu ilişkinin yolları listesinde yer almaktadır.

■ Mutlu ilişkinin sırlarından bir diğeri de her yaşadığınız sorunda eski sorunları da gündeme getirmemek. Yaşadığınız sorunları çözmek için belki çok tartıştınız ama sonunda bittiler. Geçtiler. Geçmiş geçmişte kaldı. Artık o sorunları yeniden gündeme getirmenin hiç bir anlamı yok. Sadece yaşadığınız soruna odaklanın ve sadece onu çözmeye çalışın. Aksi halde bu durumdan bir zaman sonra o da siz de sıkılacak hale gelirsiniz; sorunlarınızı çözememeniz de cabası…

Mutlu İlişkide Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer hayatınızda, doğru insan olduğuna inandığınız bir sevgiliniz ya da eşiniz varsa ne mutlu size… Bu zamanda doğru insanı bulmak hiç de kolay değil malum. Ancak hatalar yaparak, doğru olduğunu düşündüğünüz insanı kendinizden uzaklaştırmanız kuvvetle muhtemel. Peki neden bunu yapasınız ki?

Doğru olduğunu düşündüğünüz insanı hayatınızda tutmak için çabalamak mı yoksa yeniden doğru bir insan olduğuna inanacağınız birini bulmak mı kolay? Günümüzde insanların karşılarındaki kişileri kandırmaları için tüm olanakların da önlerinde serili olduğunu düşünürsek…

Bir adam düşünün: Sizin için doğru insan o. Sizi aldatmıyor, size yalan söylemiyor, ilişkiniz için çaba sarf ediyor. Ancak bir de sahip olduğu kusurları var; belki bir sağlık sorunu; belki de ailesi sizin aranıza girmeye çalışıyor. Peki sizce doğru olan onunla aranızı iyi tutmak için çabalamak mı; yoksa ondan ayrılıp (ki ayrılık her zaman kolay olandır) belki de size kendini sivil polis olarak tanıtıp sizi kandıracak ve bunu senelerce öğrenemeyeceğiniz bir insanla bir ilişkiye başlamak mı? Aklın yolu bir değil mi? Siz en iyisi mutlu ilişkinin sırlarını uygulayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.