İyi Bir İlişki İçin Yapılması Gerekenler – Nasıl Yürütülür

İyi Bir İlişki İçin Yapılması Gerekenler – Nasıl Yürütülür

İyi bir ilişki için yapılması gerekenler hiç de zor değil. Hem de hepimiz ruhumuzun diğer yarısını arar ve onunla mutlu olmak isterken… Bu tuhaf bir durum da değil. Hepimiz çocukluğumuzdan itibaren bağ kurmaya alışarak büyüyoruz. Önce annemizle; sonra karşı cinsle…

Çocukluk aşklarıyla yaşanan ilişkilerin kalıcı olması beklenemez. Ancak yaş ilerledikçe, kalıcı ilişkilere yelken açmak zorundasınız. Zorunluluk kavramı aklınızı karıştırmasın. Bir insan eşiniz olmadıkça ve hatta çocuğunuz olmadığı sürece onunla birlikte olmak zorunda olmadığınızı düşünebilirsiniz. Haklısınız aslında. Değilsiniz de…

Fakat kalp kırıklıklarınıza bir çözüm bulmak durumundasınız. Ve genellikle kırılan kalbi yatıştırmak oldukça zordur. Nasıl ki bir cam kırıldığında yapıştıramıyorsanız, kırılan kalbinizde de siz her ne kadar umursamaz da olmasanız bazı izler kalır. Ve inanın hafızalarınıza travma olarak kaydedilirler.

Sürekli birilerinden ayrılmak, sizin için bir zaman sonra hayal kırıklıklarını beraberindegetirir. Eğer böyle olmuyorsa da bu durum sizde alışkanlık yapmış demektir. Bu durumda kimseyle kalıcı bir ilişki kuramazsınız. Sadece kendinize değil,karşınızdaki insana da zarar vermiş olursunuz.

Hele bir de yaradılışımızın asıl amacı olan üreme süreci başladığında, en büyük acıyı çocuklarınıza yaşatırsınız. Çünkü emin olun bir çocuğa sadece anne ya da baba olarak yetemezsiniz. Onun hem bir anne hem de babaya ihtiyacı bulunacaktır.

Tüm bu nedenler dolayısı ile iyi bir ilişki için yapılması gerekenler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Peki değmeyecek biri için zorlamaya değer mi? Kesinlikle hayır. O halde önce ince eleyip sık dokumalı; sonra da onunla kalmak için elinizden geleni ardınıza koymamalısınız.

Aklınızda sevgilimle nasıl mutlu olabilirim soruları varsa, işte yanıtları:

İyi Bir İlişki İçin Yapılması Gerekenler

İyi bir ilişki için yapılması gerekenler arasında ilk sırada, birlikte olmayı düşündüğünüz insanı önce iyi tanımanız gerektiği yer alıyor. Çünkü kalıcı bir ilişkide tolere edemeyeceğiniz kişilikteki bir insanla birlikte olamazsınız. Neden mi? Onu sürekli eleştirir ya da değiştirmeye çalışırsınız çünkü.

İyi Bir İlişki İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi Bir İlişki İçin Yapılması Gerekenler

Ve emin olun hiç kimse sizin eleştirilerinize tahammül etmek zorunda değil. Siz de bir insanın sizi sürekli eleştirmesini kabul edemezsiniz. “Beğenmiyorsan git kardeşim yol orda…” deyiverirsiniz. Ama amacımız kalıcı ve iyi bir ilişki… Bu nedenle katlanabileceğiniz biriyle birlikteliğe yelken açın.

Kimseyi kişiliğinden dolayı suçlayamazsınız. Kimse sizin için değişmek zorunda da değil. Zaten değişirse sevdiğiniz insan olmaktan da çıkacaktır. O halde biriyle birlikte olmak için değil, gerçekten onunla birlikte olmak istediğiniz için yeni bir ilişkiye başlayın.

■ İyi bir ilişki için yapılması gerekenlerden bir diğeri de sabırlı olmaktır. Unutmayın, bir insana sabretmek için onu sevmeli;ilişkinize aşkla başlamalısınız. Sabır yoksa o ilişkinin olgunlaşması iyi mutlu devam etmesi gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.

Her insan hata yapabilir. Sadece o değil; siz de yaparsınız. Siz onun hatalarınatolerans göstermezseniz, o da sizin hatalarınıza tolerans göstermeyecektir.Önce biraz kavga eder, tartışır, sonra da birbirinizi yormuş birşekilde ilişkinizi sonlandırırsınız. Bu şekilde devam edenler de yok değil.

Ancak sürekli kavganın hüküm sürdüğü bir bir birliktelikte iki taraf da mutlu olmayacaktır. Dolayısı ile yürümeyen bir ilişkiyi sürdürmenin de bir anlamı bulunmuyor. Ya sabırla mutlu bir ilişki ya da alışkanlıklarınızdan; dolayısı ile birbirinizden vazgeçin gitsin…

■ Birbirinize karşı duygularınızı açık bir dille ifade edin. Yaptığı şeylerden hoşlandığınızda, şımaracağını düşünmeden bunu ona söyleyin. Ancak duygularınızı abartmaktan da saklamak kadar kaçınmalısınız. Birbirinizi duygularınız dolayısı ile eleştirmek ya da yargılamak hatalarına da düşmeyin.

Daha öncek ilişkilerinizde incinmiş; çok üzülmüş olabilirsiniz. Ancak durumu bu ilişkinize yansıtmak yerine psikolojik yardım almayı deneyebilirsiniz. Birlikte olduğunuz insanın,sizin önceki yaşadıklarınız üzerinde hiç bir etkisi yok. Bunu mutlaka özümsemeli ve ona göre davranmalısınız.

İyi Bir İlişki Nasıl Yürütülür?

İyi bir ilişki nasıl yürütülür sorusunun yanıtları arasında yalandan ve aldatmadan uzak durmak da çok önemli bir yer edinmektedir. Bir ilişkiye yalan girdiğinde, o ilişkide bir kaç unsur aynı anda bir araya gelir: güvensizlik, huzursuzluk, psikolojik sorunlar…

İyi Bir İlişki İçin Yapılması Gerekenler

İyi Bir İlişki Nasıl Yürütülür

Yalan söyleyen insanda yakalanmama korkusu; yalan söylenen insanda ise durumun sürekli tekrarlayacağı tedirginliği ortaya çıkar. Bir de eğer yalanları yakalanmıyorsa, kişi sürekli yalan söyleme eğilimine girer. Dolayısı ile kendisine olan inanç azalır. Bu nedenle yalandan kesinlikle uzak durun.

■ Maddi sorunların ilişkinize zarar vermesine engel olun. Evlilikler bile ekonomik sorunlar dolayısı ile yıkılıyor. Taraflar birbirlerini ekonomik anlamda rehin alma psikolojisi içerisine giriyor. Ve bu durum en çok kadınları yıpratıyor. Dolayısı ile paranın her şey olmadığını özümseyin.

■ İyi bir ilişki nasıl yürütülür sorusunun yanıtlarından bir diğeri de birey olduğunuzu hatırlamak. Her şeyi onunla yapmak istemenizi anlıyoruz. O sizin ruh eşiniz olabilir. Ancak onun da sizin de birbirinizden farklı şeyler yapmaya ihtiyacınız var.

Bu nedenle birbirinize zaman ayırmadan önce güzel arkadaşlıklar, etkinlikler, farklı yerler size iyi gelecektir. Ardından birbirinizi özlemiş olur ve emin olun çok keyifli vakitler geçirirsiniz.

■ Hiç bir ilişkiye, sizi bulunduğunuz ortamdan kurtarması ya da yaralarınızı sarması için başlamayın. Ailenizde problemler yaşıyor olabilirsiniz. Ama sadece bundan kurtulmak için karşınıza çıkan ilk insanla evlenmek hatasını yapmamalısınız. Emin olun daha büyük sorunlarla karşılaşırsınız.

■ İyi bir ilişki için yapılması gerekenler arasında, kimsenin lafı ve sözüyle hareket etmemek de yer alıyor. Şöyle ki: Çevrenizde bulunan arkadaşlarınız, sizin her dediğinize, “Haklısın” yorumunu yapıyorlarsa, gerçek dostunuz değildirler. Çünkü her zaman haklı olamazsınız. Ve dost acı söyler.

Dolayısı ile bu insanların sizi iyiliğe sevk edeceklerini düşünmeyin. Kimsenin gazına gelmeyin. Onları,kalenin diğer tarafında bekleyenler olarak görün. Muhtemelen arkanızdan kuyunuzu kazan kişiler. Sakın onlara aldanmayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.