İlk Buluşmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk Buluşmada Dikkat Edilmesi Gerekenler

İlk buluşma, özellikle uzun süreli ilişkilerde çok önemlidir ve o mutlu anlar akıllardan hiç çıkmaz. Bu noktada, ilk buluşmada dikkat edilmesi gerekenlerden sizlere söz edeceğiz ve hafızalarınızda daha güzel anların kalmasını sağlamaya çalışacağız. İlk buluşmada ne yapmalı diyenlere öncelikle şunu belirtelim: İlk buluşma, ilişkinin devamı için önemli olan, ikinci buluşmayı düşündüren buluşmadır. Evlilik buluşması değildir. Bu noktada yanlış bir düşünce içerisine girmemelisiniz; hele ki günümüzde insanların önce sanal alemde tanışıp, sonrasında gerçekleştirdikleri ilk buluşmalarda…

İlk Buluşmada Ne Yapmalı?

■ Her yaşanan ilk buluşmanın sonrasında bir ikinci buluşma olacağı düşüncesini aklınızdan çıkartın. Her önünüze gelenle buluşmayın elbette ama, buluştuğunuz insanla da zaman geçirirken, ikinci buluşmanın hayali ile kendinizi kasmayın. Bu buluşma muhtemelen flört olarak değil de arkadaşça bir buluşma olacaktır. Anın tadını çıkartın, görevinizi yerine getirdiğinizi düşünmeyin. Bunu düşünür ve ona da hissettirirseniz, o da aynı şeyi düşünür ve size hissettirir. O buluşmanın bir tadı olmayacaktır. Beklentinizi yüksek tutmayın.

■ Her söylediği şeye hayır demeyin. Hayır, olumsuz bir kelimedir ve birlikte olduğunuz insanın kafasında da olumsuz kodlamalara neden olacaktır. Her şeye evet de denmez tabi ama, en azından bir düşünün; belki başta hayır demeyi düşündüğünüz şeye evet demenin size bir zararı dokunmayacaktır.

■ İlk buluşmada dikkat edilmesi gerekenlerden bir diğeri de birlikte olacağınız kişide aradığınız özellikleri sayarken makul olmanızın gerekliliğidir. Mükemmel bir karakter çizmeyin. Sadece, sizin için çok önemli olan şeylerin kesin çizgilerini belirleyin. Örneğin çocuk isteyip istemediğinizi belirtin; o farklı düşünüyorsa, ilk buluşmada, bu durumun ortasını bulmak zorunda kalacak kadar ilerlememiş olacaksınız. Farklı bir şehirde yaşamak istemiyorsanız bunu da belirtin. Ailesi ile birlikte yaşamak istememek de bunlara dahildir elbette. Ama evinizin nerede olacağı çok kesin bir çizgi ile belirlenmesi gereken bir kural değildir.

■ İlk buluşmada dikkat edilmesi gerekenler arasında bazı soruların yanıtları da yer almaktadır. Peki nedir bu sorular? Maddeler halinde gözden geçirelim:
• Ondan gerçekten hoşlandınız mı?
• Aranızda, güzel olduğunu düşündüğünüz bir elektrik oluştu mu?
• Onun hakkında öğrenmek istediğiniz şeyler neler?
• Umut veren ya da hevesinizi kıran şeyler neler?
Bu sorulara aldığınız yanıtlar doğrultusunda ikinci buluşmaya karar verin. Ama aynı soruları ikinci buluşmada da yanıtlayarak üçüncüye karar verin ve bu şekilde devam edin.

■ Sizi reddetmesi ya da ilk buluşmanın hemen sonrasında ortadan kaybolması sizinle alakalı bir durum değildir. Bir insan herhangi bir şey söylemeden ortadan kayboluyorsa, sorun onun kişiliğindedir ve emin olun bunu alışkanlık haline getiren bir insan dört aylık bir ilişkinin ortasında da aynı şeyi yapabilir. İlk buluşmada kaybolması, ona bağlanmadan kaybolmasından daha mantıklı dolayısı ile. İlk buluşma zaten iki ihtimalli bir maç gibidir; ya devam eder; ya da noktalarsınız. Dolayısı ile kaybettiğinizi düşünmeyin; yola devam.

■ İlk buluşmada ne yapmalı sorusunun son yanıtı ise buluşma zamanını fazla uzatmamaktır. Online görüşüyorsanız ve aynı şehirdeyseniz, açık alanda, bir kahve içimi süresinde gerçekleşen ilk buluşmayı geciktirmeyin. Bütçenize de zarar vermeyecektir. Elektrik aldıysanız ne ala; alamadıysanız da zaman kaybı yaşamamış olursunuz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.