İlişkiyi Sağlamlaştırmak İçin Mutlu İlişkinin Yolları

İlişkiyi Sağlamlaştırmak İçin Mutlu İlişkinin Yolları

İlişkiyi sağlamlaştırmak, elbette ki herkesin gönlünden geçen ve yapmak istediği şeyler arasında yer alıyor. Ancak aslında bunu başarabilmenin ilk yolu bir ilişkiyi sağlam temeller üstüne kurmaktan geçiyor. Bazen yaz tatilinde, sadece yalnız olmamak adına bir serüven arıyoruz.

Bazen ise üniversite sıralarında hayatımızı bir insanla paylaşmayı hedefliyoruz. Ancak bunları yaparken ilişkiye başlayacağımız insanın gerçekten doğru kişi olup olmadığını yeterince değerlendiremeyebiliyoruz. Öyle ki, sadece aşık olmak isteyebiliyoruz bile…

Ya da bir arkadaşımız bizim için birini uygun görmüşse, içimizde ona karşı bir sevgi olmasa dahi, denemek amacıyla başlıyor, sevgi de zamanla gelir diyoruz… Ancak tüm bunların yanlış tutumlar olduğunu kesinlikle aklınızdan çıkarmamalısınız. Tabi eğer kalıcı bir birliktelik istiyorsanız…

İlişkiyi Sağlamlaştırmak İçin Yapılması Gerekenler

İlişkiyi sağlamlaştırmak için yapabileceklerinizi anlatacağız. Ancak bunu, doğru insanla bir ilişkiye başladığınızı var sayarak yapacağımızı da belirtmek isteriz.
İlişkiyi Sağlamlaştırmak

■ İlişkinizde var olan sorunları kesinlikle görmezden gelmeyin. İlk olarak yaşadığınız olumlu şeyleri göz önünde bulundurun ve ardından da var olan sorunları nasıl çözebileceğinizi ele alın. Unutmayın, sorunları görmezden gelmek sadece halının altına süpürmektir. Yok edemezsiniz.

■ Hayata olumlu bakın. İlişkinin sağlamlaşması ile bunun ne alakası olduğunu merak ediyor musunuz? Yapılan araştırmalara göre sadece ilişkiye olumlu bakıp, hayatta iyimser olmayanların, genel olarak iyimser olanlara oranla daha problemli ilişkiler yaşadıklarını gözler önüne seriyor.

■ Biraz rahat olmaya, davranışlarınızı olabildiğince değiştirip, olayları akışına bırakmaya odaklanın. Olaylar karşısında biraz daha esnek olabilirseniz, sadece ilişkinizde değil, genel anlamda sağlam bir iletişim yeteneğine sahip olursunuz.

■ Olaylara çözüm ararken “biz” değil de “ben” demeye odaklanın. Kendi duygularınızı, karşınızdaki insana açık sözlü bir şekilde; onu kendinize yakın görerek ifade edin. Kelimeleri dolandırmayın. Aynı tutumu onun da sergilediğini görmek sizi şaşırtmasın.

■ Her zaman kendi isteklerinize öncelik veremezsiniz. Bazen onun istekleri sizinkilerden farklı olabilir. İstemeseniz bile bu istekleri kabul edilebilir ölçülerde yerine getirebilmelisiniz. Bunu yaparsanız sadece o kendini iyi hissetmeyecek; siz de kendinizi ona daha yakın hissedeceksiniz.

Erkekler nasıl kadınları sever ya da erkekler nelerden hoşlanır sorularının yanıtlarını yanlış biliyor olabilirsiniz. Belki de sizi sandığınız kadar zayıf ya da kaslı görmek istemiyordur… Bunu ona sorun. Kendinize acımasız davranmaktan vazgeçin. Abartmayın.

■ Ona dokunmaktan korkmayın. Onun da size dokunmasına izin verin. Bu el ele tutuşmak olabileceği gibi sarılmak ya da onu öpmek de olabilir. Böylece ilişkinizin kalitesini arttırmakla kalmaz; aynı zamanda da birbirinize olan yakınlığı arttırır.

Mutlu İlişkinin Yolları

Mutlu ilişkinin yolları, aslında uygulanması hiç de zor olmayan yöntemler. Sağlamlaştırdığınız ilişkinin üzerine bir de bu yöntemleri eklerseniz ne güzel olur değil mi?
Mutlu İlişkinin Yolları

■ Her şeyin öncesinde doğal olun. Ancak bu doğallığın ilişkinizi monoton bir hale getirmesine de kesinlikle izin vermeyin. Diyelim ki tamamen iyi niyetle yaz tatiline çıkıp, birlikte biraz dinlenip, biraz da eğlenmeye ihtiyacınızın olduğunu söylediniz.

Karşınızdaki insanın bunu, ilişkinizin sizi yorduğu şeklinde algılamayacağından nasıl emin olabilirsiniz? Yanlış anlamalara kesinlikle mahal vermemek adına söyleyeceklerinizi ince eleyip sık dokuyarak seçin. Peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

Yine tatil örneğinden devam edecek olursak, siz tatil programını yapın. Ama bu programda onun da zevklerine yer verin. Siz mutlu olurken onun mutluluğunu da kesinlikle elinden almayın. Tatil dönüşü ikiniz de tazelenmiş olacaksınız.

Fakat listeyi hazırlarken onun da fikrini almanız çok önemli. Şunu aklınızda tutun: İyi kavramı sizin için farklı; onun için farklı anlamlariçerebilir. Bu nedenle onun adına karar vermek yerine onun da fikrini alın. Eğer bu tatilden hoşlanmazsa bir sonraki tatil 1 sene sonra. Ve onu bu kadar bekletmeye hakkınız yok değil mi?

■ Bir de sadece ikinizin paylaştığı özel zamanlar var. Bu anları akışına bırakmak bazen iyidir ama bazen de tüm utangaçlığınızı bir kenara bırakarak oturup konuşmayı gerektirir. Nasıl daha kaliteli ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz? Birbirinizden beklentileriniz nelerdir? Açık olmalısınız.

■ Mutlu bir ilişki için sadece birlikte zaman geçirmeniz gerektiğini de düşünmeyin. Bu bazen ikinizi de boğabilir bile. Yine oturup konuşarak, birbirinizden ayrı neler yapabileceğinize karar verin. Mesela ikiniz de ailelerinizin yanına gidin ya da arkadaşlarınızla zaman geçirin. Bazen özlemek de ilişkiye çok şey katar.

■ Ona, annesi ya da babası gibi davranmaktan kesinlikle vazgeçin. Siz onun ne annesi ne de babasısınız. Siz onun birlikte hayatı paylaştığı eşi; hayat arkadaşısınız. Onu koruyan kişi izlenimini verdiğiniz an ilişkinin tüm büyüsü bozulacaktır.

Mutlu İlişkinin Sırları

Mutlu ilişkinin sırları, ikinizin de birlikte olmaktan daha fazla keyif almanıza olanak tanıyabilir. Uygulanması da hi zor olmayan bu sırlara neleri örnek verebiliriz?
Mutlu İlişkinin Sırları

■ Kesinlikle ilişkinizi bir başkasınınki ile kıyaslamayın. Bunu yapmak sizin için herhangi bir şeyi değiştirmeyecek. Sadece, mutlu bir çift gördüğünüzde sizin onlardan kötü; mutsuz bir çift gördüğünüzde ise onlardan iyi olduğunuzu düşüneceksiniz. Bu size ne kazandıracak peki?

■ Masallarda okuduğunuz ya da filmlerde gördüğünüz aşklar gerçek değil. Onları yaşama hayali ile yanıp tutuşmayın. Gerçek olan bir şey varsa o da sizin birbirinizi ne kadar sevdiğiniz ve birbirinize nasıl tutkuyla bağlı olduğunuzdur.

■ Birbirinize karşı açık olun. Onun sizin düşünce ve duygularınızı okumasını beklerseniz hata edersiniz. Bunu yapamadığında sizi yalnız bırakırsa da onu bununla suçlarsınız. Yapmayın. Siz yaşadıklarınızı onunla paylaşın. Eğer ilgisiz kalıyorsa suçlama moduna o zaman girersiniz.

■ Günleriniz çok yoğun geçiyorsa, ortak ilgi alanları bulmakta zorlanıyor olabilirsiniz. Ama eğer bulursanız, aranızdaki pozitif iletişimi ve bağı arttırmış olursunuz. Bu nedenle birlikte sevdiğiniz şeyleri keşfetmeye ve yapmaya çalışın.

■ Birbirinize şakalar da yapmalısınız. Ancak yapacağınız şakaların negatif olması, aranızdaki tansiyonun yükselmesine neden olacaktır. Pozitif espriler ise günün yorgunluğunu azaltmaya katkıda bulunacaktır. Dolayısı ile biraz şakaya açık olun.

■ Bir an önce evlenmek ya da çocuk sahibi olmak için acele etmeyin. İlişkiyi sağlamlaştırmak önceliğiniz olsun. Geç evlenmek ya da çocuk sahibi olmanın da çiftlere bir kayıp yaşatmadığı yapılan araştırmalarla kanıtlandı. Birinci olana ödül de verilmediğine göre, siz yaşadığınız anın tadını çıkarmaya çalışın.

■ Eğer o sizin birlikte en iyi zaman geçirdiğiniz insan ise geçirdiğiniz zamanı en kaliteli şekli ile geçirmeye odaklanın. Unutmayın, önemli olan ne kadar çok zaman geçirdiğiniz değil; ne kadar iyi zaman geçirdiğinizdir.

Evli Mutlu Çocuklu

Google üzerinde, biraz önce vermiş olduğumuz örnek maddelere ek pek çok madde ile karşılaşabilirsiniz. Hatta siz de kendi tecrübelerinizi dahil edebilirsiniz. Ancak emin olun sağlam bir ilişki eninde sonunda sizi evliliğe, sonrasında da çocuğa götürür.

Yani hiç aceleye gerek yok. Siz yeter ki yaşadığınız şeyi tadına vara vara sürdürün. Eğer çok önemli hatalar yapmazsanız onu kaybetmezsiniz. Hatta o da sizi kaybetmemek adına çaba sarf edecek ve sürekli yanında olmanızı isteyecektir.

Bırakın o da yaşadığı şeyleri özümsesin. Bırakın ne istediğinin farkına varsın. Kolay elde edilen olmayın. Zor elde edilen kişi olmak daha değerli olmanızı sağlayacaktır emin olun…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.