İlişkiyi Bitiren Şeyler

Hepimiz zaman zaman bir insana, ciddi anlamda tutku ile bağlanır ve o insanla güzel bir birliktelik yaşamayı isteriz. Ancak sonrasında, çok güzel başlayan o ilişkiyi bitirmek gerekir; çünkü ilişkiyi bitiren davranışlar ya da ilişkiyi bitiren şeylerin ne olduğu bilinmeden, olmaması gereken bir şekilde uygulanmaya başlanır. Hatasız kul olmaz. Hepimizin zaman zaman hataları vardır; ama bu hatalar ilişkiyi bitirmek aşamasına getirirse, sonrasında pişmanlıklar yaşayabiliriz. Peki ilişkiyi bitiren şeyler nelerdir?

İlişkiyi Bitiren Şeyler

■ İlişkiyi bitiren davranışlardan ilki, yıkıcı eleştirilerde bulunmak. Tabi ki birlikte olduğumuz insana, yaptığı yanlışları söylemeliyiz; aksi halde alışkanlık haline gelecek ve sizin de rahatsız olmadığınızı düşüneceği için doz artışı ile devam edecektir. Bu nedenle eleştirinizi yapmalı ama bunun için doğru bir dil seçmelisiniz. Örnek vermek gerekirse: Diyelim ki sevgilinizle dışarı her çıktığınızda arkadaşlarınız da sizinle geliyor. Siz ise bu durumdan haklı olarak rahatsız oluyorsunuz. Peki ne yapmalısınız? İşte doğrusu ve yanlışı ile ilişkiyi bitiren sözler:
Yanlış: Her dışarı çıkmamızda peşimize birilerini takmak zorunda mısın?
Doğru: Aşkım biz dışarı çıktığımızda yanımızda Serkan’lar, Mustafa’lar falan oluyor ya, ben seninle yalnız kalmayı özledim. Biraz yalnız mı takılsak acaba?

■ İlişkiyi bitirmek adına yapılan yanlışlardan bir diğeri de niyet okumak. Sevgilinizin size, gerçekten iyi niyetle söylediği bir şeyin altında kötü niyet aramayın, söylenenlerin aslında ondan değil de bundan olduğunu sanmayın. Diyelim ki bir fikir ayrılığı yaşıyorsunuz. Sevgiliniz size, sizi anladığını söyledi ve tam da konunun ortasında konuyu kapattı. Bu noktada yapmanız gereken:
Yanlış: Sen beni anladığını söyleyerek susturmaya mı çalıştın? Biliyorum aslında sen beni anlamıyorsun.
Doğru: Hayatım teşekkür ederim. Beni anladığın ve bana anlayış gösterdiğin için.
Anlıyorum diyorsa gerçekten anlamıştır çünkü. Düşünce okuma gibi üstün bir yeteneğiniz yok ki. Varsa da bunu daha iyi işlerde neden kullanmıyorsunuz?

■ Sevgiliniz üzerinde genellemeler yapmak da ilişkiyi bitiren şeyler arasında yer almaktadır. Sevgiliniz de bir insan ve hata yapabilir. Yapmış olduğu bir hatayı, daha önce yapılmış olanlarla bir tutmanın anlamı var mı? Konuları temcit pilavı gibi ısıtıp ısıtıp ortaya koymanın nasıl bir gerekliliği olabilir?
Yanlış: Sen zaten hep böylesin. Her zaman bencilsin. Beni hiç anlamıyorsun. Geçen gün de böyle yapmıştın. Daha önce de bana bunu yaptın.
Doğru: Bu yaptığın doğru değil biliyorsun değil mi? Bu gibi şeylerden hoşlanmadığımı da biliyorsun.
Genelleme yapmaktansa, durumdan neden hoşlanmadığınızı anlatabilirsiniz.

■ Olayları o anda çözün ve sonrasında açmamak üzere kapatın. Sorunların üzerini kapatır ve sonrasında yeniden gündeme getirirseniz, kazanmaz, aksine kaybedersiniz. Sevgiliniz sizi arkadaşlarınızın yanında mahçup mu etti? Bunu ona o anda anlatın. Kırıldığınızı hissettirin. Ama zaman geçtiğinde yeniden gündeme getirmeyin. Tartışma dediysek, şiddetini de ayarlayın tabi ki. Ama sadece konunun kapanması gerektiği için konuyu kapatmayın. Bu durum ilişkiyi bitiren davranışlar arasında yer almaktadır.

■ İlişkiyi bitirmek istiyorsanız, sen haklısın ben haklıyım savaşlarına da girebilirsiniz. Haklı olmak size ne kazandıracak? Eğer ilişkiyi bitireceğinize üzülecekseniz, hiç o aşamaya gelmemelisiniz. Zaman zaman bu noktada fedakarlıklar da yapmanız gerektiğini unutmayın. Önemli olmak haklı değil; hatta haksız olmaktır. Ancak bu şekilde bir şeyleri düzeltebilirsiniz; tabi ki düzeltmek istiyorsanız… Bu nedenle sürekli olarak sevgilinize, ben haklıyım tezini savunmaktan vazgeçin.

■ Sevgilinizin her söylediğinde mantık aramayın. Size mantıksız gelen bir şey ona mantıklı gelebilir. Bu nedenle, bazen sadece ona mantıklı geldiği için bazı şeyleri yapabiliyor olmalısınız. Tabi ki bunun da karşılıklı olması gerektiği bir gerçektir. Aksi halde kaybedersiniz.

■ İlişkiyi bitiren şeylerden bir diğeri de, tartışma esnasında seslerinizi yükseltmektir. Bu aşamadan sonra aranızdaki iletişim kopar; çünkü artık eşit değilsinizdir. İşte bu nedenle sesinizi alçak tutarak, olayları konuşarak çözmeye çalışın; yüksek sesle tartışarak değil.

■ Sorunu sevgilinizden önce kendinizde arayın. Değiştirebileceğiniz şeyleri değiştirin. Değişime gidemediğiniz noktalarda sorun çözümü için onun kapısını çalın. Ancak bu şekilde mutlu olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası