İlişkiye Zarar Veren Davranışlar

İlişkiye Zarar Veren Davranışlar

İlişkiye zarar veren davranışlar bazen kişilerin kendi yaptıkları hatalardır ve aslında bu hatalar, farkında olunmamasına karşın alışkanlık halini almıştır. İlişkiye zarar veren şeylerin genellikle karşı taraftan kaynaklı olduğu düşünülür. İnsan haklı olduğunu düşündüğü şeyleri yapar. Dolayısı ile biz sütten çıkmış ak kaşık, partnerimiz ise hep suçlu taraf halini alır. Oysa ki durum hiç de sanıldığı gibi değildir. Karşı tarafı eleştirmek kolay; olay okları çevirip kendi tarafından bakmayı gerektirir. Tam da bu noktada mutlu olur, diğer ilişkilerinizde de sorun yaşama ihtimalinizi ortadan kaldırırsınız. Peki nedir ilişkiye zarar veren davranuşlar?

İlişkiye Zarar Veren Şeyler

■ İlişkiye zarar veren şeylerin ilki, sürekli olarak kendinizi eleştirmektir. İyi ya da kötü eleştirileri gün içerisinde kendi kendimize sıklıkla yaparız, yapmalıyız da. Ancak eğer kötü eleştirileri sevgilinizin yanında da okları kendinize çevirerek yaparsanız, belki de gerçekten kusurunuzun olduğu ama sevgilinizin fark etmediği bir durumu onun gözünün içine sokmuş olursunuz. Dolayısı ile bu hatayı yapmayın. Kendi kendinizi eleştirin tabi; ama bunu sevgiliniz bilmesin.

■ Sürekli negatif olan, olumsuz düşünen insanları kimse sevmiyor. Hayat zaten bizlere olumsuz taraflarını sıklıkla gösteriyor. Bir de karşımızda oturan, sevgilim, aşkım dediğimiz insan bizi bu olumsuzlukları dile getirerek yorarsa, dünya kelimenin tam anlamıyla zindan olur. İşte bu nedenle sürekli negatif olmayın. Olumsuz düşünceleri kafanızdan uzaklaştırın. Siz olumsuzu düşündükçe zaten o olumsuzlukları çağırmış da olacaksınız. Bu alışkanlık ilişkiye zarar veren davranışlar arasındadır. Uzak durun.

■ Mutlu bir ilişkide iyi bir partner olmalısınız, bu doğru. Ama sadece iyi olmak için duygularınızı ve zaman zaman da öfkenizi içinize atmamalısınız. Tartışmalarda sadece sorun yaşamamak için, haklı olduğunuz halde sevgilinizi ya da eşinizi alttan almamalısınız. Mutlu olmak hem sizin; hem de sevgilinizin hakkı, ama hiç bir sevgili ya da eş, kendi kişiliğinden uzak bir insanla birlikte olmak istemez; çünkü o sizi bir bütün olarak, kişiliğinizle birlikte sevip istiyor. Dolayısı ile iyilik meleği rolünden çıkın. Kendiniz olun, yine iyi olabilirsiniz.

■ İlişkiye zarar veren şeylerin bir diğeri de sadece onun fikirlerine inanmak ve güvenmektir. İnsanlar bunu genellikle partnerlerini kaybetmek istemediklerinde yapar; o ne derse tamam der ve kendi fikirlerini hiçe sayarlar. Özellikle sevgilisi öğretmen olan kişiler, öğretmenlerin otoritesine de kapılarak yaparlar bunu ve bir süre sonra öğretmen sevgili, öğrenci gibi hisseder birlikte olduğu kişiyi… Ama onun istediği bir öğrenci değil; hayat arkadaşıdır. Dolayısı ile kendi fikirleriniz olduğunu da unutmayın. Bir insanın dayatmaları ile zaten hayatınıza çok uzun bir süre devam edemezsiniz. Ortak noktalarda buluşmak en mantıklısı olacaktır.

■ Bir ilişkinin temelinin sağlam olması, güven varlığı ile ilişkilidir. Güvenmediğiniz bir insanla birlikte olmayın. Birlikte olduğunuz insana ise güvenin. Sürekli bir yalan yakalamaya çalışmayın. Bu durum sevgilinizi hem boğacak, hem de sizi bir zaman sonra sevgilisi olarak değil de dedektifi olarak görmeye başlayacaktır. Biraz önce öğrenci örneğinde de belirtmiş olduğumuz gibi, o kendine sevgili arıyor, bir dedektif ya da kendisini boğacak bir hesap sorucu değil. Güvenmiyorsanız ilişkiyi uzatıp ne kendinizi ne de onu üzmeyin.

■ Onun hayatını kontrol etmeye çalışmak da ilişkiye zarar veren davranışlar arasında yer almaktadır. Biraz önce sizin bir birey olduğunuzu ve kendi fikirlerinizin bulunması gerektiğini belirtmiştik. Aynı durum birlikte olduğunuz insan için de geçerli. O da bir birey ve onun da kendine göre fikirleri, yapmak istedikleri ve keyif aldığı şeyler var. Sizin onun her anından haberdar olup, her şeyine müdahale etme isteğiniz onun kendini baskı altında hissetmesine neden olacağı için bir müddet sonra sizden sıkılmasına neden olacaktır. Bu kötülüğü ne ona ne de kendinize yapmayın. Sürekli kontrol size de kendinizi iyi hissettirmez çünkü.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.