İlişkide Kadınların Yaptığı Hatalar

İlişkide Kadınların Yaptığı Hatalar

İlişkide kadınların yaptığı hataların da erkeklerden geri kalmadığını söylesek, bu bilgi sizi şaşırtır mı? Her zaman bir ilişkinin bitmesi ya da kötüye gitmesinin suçlusu erkekler değil. Bu gibi bilgileri genellikle kadınlar araştırsa ve unutmanın erkekler açısından daha kolay olduğu düşünülse de, ilişkide kadınların yaptığı hataların da bulunduğu ve eğer kaybetme korkusu varsa daha dikkatli olunması gerektiği unutulmamalı. Peki nedir bu hatalar? Kadınlar olarak nelerden uzak durmalıyız?

İlişkide Kadınların Yaptığı Hatalar Nelerdir?

■ Hayatlarının kontrolünü eş ya da sevgililerine bırakan kadınlar, genellikle bu hataya erkeklerden daha müsaittirler. Siz böyle yapmayın. Onu ne kadar çok severseniz sevin, bir kişiliğiniz olduğunu da hissettirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü erkekler, her ne kadar sizi kontrol etmeye çalışsalar da, bu durum bu şekilde geliştiğinde, kişiliği olmayan bir kadınla birlikte olmanın kendilerini mutlu etmediğini fark ederler. Aileniz, arkadaşlarınız, hobileriniz… ilişkinizden daha geri planda olmamalı ve bu durumun dozunu siz ayarlayabilmelisiniz.

■ İlişkide kadınların yaptığı hatalardan bir diğeri de ilişkiyi çok hızlı ilerletmektir. Erkeklere oranla kadınlar daha çok evliliğe meyilli ilişkilere başlar ve bir an önce bu uğurda adım atmak isterler. Siz bu hatayı yapmayın. Bu size, günübirlik ilişkiler yaşayın demek değil. Yine evlilik adına çıkın yola; ama bunu yavaş adımlarla yapın. Karşınızdaki adamı bir anda çok sevmiş, ondan hoşlanmış olabilir hatta kendinizi ona aşık bile hissedebilirsiniz. Ve ne demişler? Aşkın gözü kördür. Ne o size karakterini tam olarak yansıtır, ne de yansıtsa bile siz bunu görebilirsiniz. Dolayısı ile yavaş ilerleyin. Onun da sizi tanımasını sağlayın. Eğer birbirinize gerçekten uygunsanız zaten ilişkiniz istediğiniz yöne gidecektir; merak etmeyin.

■ Seven insan sitem eder; insan nazının geçtiği kişiye nazlanır… Tüm bunları biliyorsunuz ve bunların kadınlar için çok uygun davranışlar olduğunun farkındasınız değil mi? Konu sadece naz ya da sitem de değil. Genellikle en sevdiğimiz ve daha çok zaman geçirdiğimiz insanlar bizim en kötü yanlarımızı görürler… Bu durum, düşülmesi en kolay hatalardan bir tanesidir; hemen bu huyunuzdan vazgeçin: Sevgiliniz ya da eşinizle olan ilişkinizi sıradan bir hale getirmeyin. Eğer bunu yaptığınızı fark ediyorsanız, aranıza mesafe koyun, ama her ne şekilde olursa olsun, ona hak ettiği şekilde nazik davranmasını bilin.

■ Sosyal medyayı günümüzde kullanmayan neredeyse yok gibi. İşin en kötü yanı ise artık kabınıza değil; sosyal medyaya sığar olmamız. Ne demek istiyoruz? Sevgilinizle ya da eşinizle olan sorunlarınızı belki onunla konuşuyorsunuz; ama yeterli gelmiyor, bir şekilde mesajlarınızla ona olan tavrınızın herkes tarafından bilinmesini istiyorsunuz… Halbuki buna hiç gerek yok. Ya da belki sorunlarınızı konuşmuyor; yine mesajlarınızla hissettirmeye çalışıyorsunuz… İnanın buna da gerek yok; çünkü siz konuşmadıkça sorunlarınız zaten daha çok büyüyecek ve bir zaman sonra içinden çıkılmaz bir iş halini alacak. Dolayısı ile onu, sürekli kullandığınız sosyal medya hesapları üzerinden taciz etmeyin. Çok fazla takip edip her şeyin hesabını da sormayın. Sizin kadar onun da kendine göre bir hayatı olduğunu, her mesajını sizin için paylaşmadığını, sadece size göre paylaşımlarda bulunması gerekmediğini unutmayın.

■ İlişkide kadınların yaptığı hatalardan bir diğeri de, eş ya da sevgililerinin arkadaş ya da aile bireylerinden sevmediklerine kötü davranmaktır. Onun en yakın arkadaşını; hatta annesini, sadece o seviyor diye sevmek zorunda değilsiniz. Onlarla çok yakın olmak zorunda da değilsiniz. Ancak onun ilişkilerine müdahale de edemezsiniz. Bu durum genellikle gelin kaynana ilişkilerinde yaşanır. Kadınlar, yani gelinler kaynanalarını öyle bir sevmezler ki, eşlerini anneleri ile görüştürmek istemez; sürekli bir şikayet etme politikası içerisine girerler. İyi de, o kadın eşinizi, büyütüp size vermek için mi bu yaşlara getirdi? O size hazırladı ve siz de elinden aldınız, böylece olay kapandı mı? Ya aynı şeyi bir gün sizin gelininiz de size yapar ve oğlunuzu elinizden alırsa? Bu gibi sorunları bu şekilde çözemezsiniz. Zaten günümüz koşullarında mutlaka çalışmak durumundasınız. Ayrıca kendi hayatınız var. Aile, arkadaş ve hobileriniz, bir de ilgilenmek durumunda olduğunuz eviniz… Yani kimseyle çok samimi olmak zorunda değilsiniz. Siz yeter ki kendinizi bozmayın. Eşiniz ya da sevgiliniz de sorunların farkına varacaktır. Ama siz sürekli sorunlardan söz ederek onu bunaltmayın.

■ İlişkide kadınların yaptığı hatalardan bir diğeri de, birlikte oldukları erkeğin, verdikleri her tavsiyeye uymalarını beklemektir. Evet onunla her şeyi konuşabilir ve durumlar karşısında fikirlerinizi paylaşabilirsiniz. Ama bu sizin verdiğiniz her fikri uygulayacağı anlamına gelmez değil mi? Sizinle birlikte olabilecek kadar kocaman bir adam olmuş ve onun da kendi aklı – fikri var. Mantıklı gelen fikirlerinizi uygulayabilir, ama verdiğiniz her fikre uymak zorunda değil… Tıpkı sizin, onun verdiği her fikre uymak zorunda olmadığınız gibi… Ne demiştik: Hayatını kontrol etmeye çalışmayın. Hayatınızı kontrol etmesine izin vermeyin. İki farklı birey olduğunuzu unutmayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.