Aşkın İnsan Üzerindeki Etkileri

Aşkın İnsan Üzerindeki Etkileri

Aşkın insan üzerindeki etkileri, aşık olan insanın beyninde bulunan keyif merkezinin tetiklenmesi ile ortaya çıkıyor. Tatlı bir baş dönmesi, canlılık duygusu ve kalp atışlarının hızlanması durumu söz konusu oluyor. Özellikle kalp uzmanlarına göre aşk bu nedenle zararlı olabilir, tekrar tekrar aşık olmak çok önerilen bir durum değil bu nedenle… Ancak aşkı herkesin yaşamak istediği de önemli bir gerçek.

Aşkın insan üzerindeki etkileri sadece kalp atışı ile sınırlı değildir. Fiziksel açıdan bakıldığında ellerin nemlenmesi, terleme, sindirim sistemi problemleri, iştahsızlık… gibi durumlara da neden olan aşk, dopamin, adrenalin gibi hormonların daha fazla salgılanmasını da ortaya çıkartır. Bu durumda huzursuzluk ve meşguliyet de ortaya çıkar ve kişi kendini sorgulamaya, ne istediği ve ne düşündüğünü hatırlamaya çalışır.

Duygusal anlamda, aşık olmanın belirtilerini yaşayan bazı insanların gerçekten aşık olup olmadıklarını anlayabilmek biraz zordur. Örneğin hızlanan kalp atışları bir süre sonra yavaşlar ve kişi sakinleşir. Daha coşkulu ve yaratıcı olur. Kendini güçlü hissetmeyi de aşkın insan üzerindeki etkilerine dahil ettiğimizde, aslında ne denli olumlu yanlarının olduğunu görebiliriz.

Aşkın insan üzerindeki beklentilerinden bir diğeri de yüksek beklentilerdir. İnsanlar özellikle çok fazla aşk filmi izliyor ya da aşk romanları okuyorlarsa, aşktan ve sevgiliden beklentileri çok yüksek oluyor. Ancak onun bu beklentilerin tamamını karşılaması oldukça zor. Dolayısı ile onların birer kitap ya da roman olduğunu unutmadan, beklentileri belirli seviyelerde tutabilmek büyük önem taşıyor. Aksi halde güzel giden bir ilişkinin sonunun çok kötü olması, sebebinin ise beklentileri karşılamaması olduğu düşüncesi oldukça üzücü olacaktır.

Tüm bunlara ek olarak aşkın gözü kördür sözünü de hafızalara yazmak gerekiyor. Sizce neden böyle demiş olabilirler? Biraz önce, aşkın insan üzerindeki etkilerinden söz ederken salgılanan hormonların artışından bahsettik ve buna ek olarak kişinin kendini ne kadar iyi hissettiğini anlattık. Bu durum kişinin düşünce yapısının bozulmasına neden olur ve muhtemelen gerçekleri göremez hale gelir. Dolayısı ile aşık olunca, önemli kararlar vereceğinizde mutlaka bir yakınınıza da danışmalısınız, ama bu yakınınız tarafsız ve güvenebileceğiniz biri olmalı.

Aşkın insan üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurarak sizlere şu şeklde bir öneride bulunabiliriz: Her ilişki güzel başlar; ama her ilişki güzel bitmez. Dolayısı ile ilişkinize gerçekçi gözlerle bakmaya çalışın. Sağlıksız bir ilişkiyi zorla devam ettirmek çok da mantıklı değildir. Emin olun zaman içerisinde karşınıza, size aynı duyguları yaşatacak farklı insanlar da çıkacaktır. Siz yeter ki gerçekleri görüp yine de gereksiz bir bağlanma duygusu içerisine girmeyin. Bağlanınca vazgeçmesi çok daha zor olur çünkü.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.