Aşk Nasıl Unutulur? Aşk Acısı Nasıl Unutulur?

Aşk Nasıl Unutulur? Aşk Acısı Nasıl Unutulur?

Aşk nasıl unutulur? Bu soru pek çoğumuz komik gelebilir. Ama her gün internet ortamında çok sayıda kişi bu komik sorunun yanıtını arıyor. Bazen platonik olarak aşık olduğumuz insanı unutmayı hedefliyoruz bu soruyu sorarken; bazen de ayrıldığımız sevgilimiz ya da eşimize karşı geliştirdiğimiz aşk acısı yaşadığımız.

MaviBoncuğum içerisinde bugüne kadar çok sayıda kişinin yarasına merhem olmayı amaçladık. Eski sevgili geri döner mi sorusunun yanıtlarını da sizlere detaylı olarak anlattık. Ama biliyoruz ki unutmak zor. Hele bir de emek vermişseniz unutmak çok ama çok zor. Fakat bazen yapacak başka bir şey yoktur unutmak haricinde.

Eğer elinizden geleni gerçekten yaptıysanız içiniz rahat olmalı. Siz sorunun çözülmesi yönünde çaba harcarken karşınızdaki insan çabalarınızı görmezden gelmişse ve bunun sonrasında ilişkiniz bitmişse zaten sizi ve çabalarınızı hak etmiyor demektir. Böyle bir insanla bir ömür geçer mi? Bu yaşam her birimize sadece bir kere armağan edildi.

Ancak partneriniz ya da eşinizle bir inatlaşma sonucu ilişkinize son verdiyseniz, çaba sarf etmediyseniz ve bir fedakarlık yapmamış olmanız dolayısı ile ilişkiniz son bulmuşsa yapabileceğiniz iki alternatif var: Ya sorumluluğu üzerinize alıp hatanızdan pişmanlık duymayacaksınız ya da şu an geç değil diyerek ondan bir şans daha isteyeceksiniz.

İnsan en çok yaptıklarından değil, yapmadıklarından pişmanlık duyar. Ve onların acısını çeker. Dolayısı ile aslında kendi silahıyla kendini vururçaba içerisinde olmayanlar. Fakat bir de saplantılı aşıklar var ki onlar hem çaba sarf eden hem de bir sonuç elde edemediği halde aynı yolda yürümeye devam etmeye çalışan kişilerdir.

Aşk nasıl unutulur sorusu tam olarak onlar tarafından sorulur aslında. Saplantılı, takıntılı, hastalıklı… bir sevginin kesinlikle taraftarı olmadığımın altını çizmek isterim. Tarih kaç kere tekerrür eder? Bir kere bitirmiş ve o acıyı yaşamışsanız biraz daha yaşayın ama yeniden başa dönmenin anlamı var mı? Unutamazsanız geri dönersiniz. Gerek var mı?

Aşk Nasıl Unutulur?

Aşk nasıl unutulur? Sorumuz belli. Ama yapılacaklar oldukça zor gibi görünür bahsetmiş olduğum kişilere. Peki onlar ne yapmalılar? Maddeler halinde yanıtlayalım.

Aşk Acısı Nasıl Unutulur

Aşk Nasıl Unutulur

• Yapmanız gereken ilk şey onu özgür bırakmak… Yani bırakın gitsin kalbinizden. Bedenen hayatınızdan gittiyse tabi. Yıllardır kalbinizdeyken şimdi çok zor değil mi? Emek verdiniz, çaba harcadınız… Ama o hiç bir şey yapmadı. Demek ki sizinle olmayı istemiyordu. Sizi hak etmiyordu. Neden ömrünüzü bu insana feda edesiniz?

• İyi ki hayatınızda vardı. O olmasaydı bir sürü güzel anı biriktiremezdiniz. İyi bir insan olmasaydı zaten onu sevmezdiniz… Şimdi ona, size yaşattığı tüm güzel şeyler için içinizden sessizce teşekkür edin. Ve onu affedin. Ardından da kendinizi affedin. Bilseydiniz başlamazdınız. Ama bilemezdiniz. Çok şükür ki artık her şeyin farkındasınız. İyi ki farkındasınız…

Aşk nasıl unutulur diyoruz ama unutulmaz ki…Anılar var… Fakat siz zaten anıları unutup hafızanızı formatlamayacaksınız. Sizin yapacağınız şey onsuz bu hayatı devam ettirebilmeyi öğrenmek. Onsuzluğa alışmak. Onun gittiğini sindirmek. Ve onu affettiğiniz için de hatıralarınız size acı vermeyecek. Hadi artık unutun…

• Unutmak bir anda yaşanabilecek bir şey değildir. İçinde bir çok acı barındırır. Belki ağlayacaksınız. Belki psikolojiniz bozulacak ve yardım almaya ihtiyaç duyacaksınız. Belki işinize konsantre olamayacak, insanları kıracak, kimseyi yanınızda istemeyeceksiniz… Tüm bunları içinize atmadan yaşayın. Gerekirse psikolojik yardım almayı deneyin.

• İnsan bazen yaşadıklarına dayanamayıp, sadece hesap sormak için karşısındakine dönüş yapmak isteyebilir. Fakat siz bunu ayrılmadan önce zaten defalarca yapmadınız mı? Aradığınızda duyacağınız ses sizin gibi mutsuz değilse bu durum sizi daha fazla üzmez mi? Peki buna ne gerek var? Affettiniz ya zaten…

Aşk Acısı Nasıl Unutulur?

Aşk acısı nasıl unutulur? Aşk acısını unutmanın yolları maddeler halinde şu şekilde:

• Kalıplaşmış, sorunlu ilişkilerinden bir türlü vazgeçemeyen insanların en önemli sorunu: geçmişi unutamamak… Sadece bu nedenle geleceği göremiyor insanlar. Evet onunla güzel şeyler yaşamış olabilirsiniz. Ama siz ondan önce de vardınız. Ondan sonra da var olabilirsiniz. Hayalleriniz, gelecek hedefleriniz, belki çocuklarınız, aileniz,arkadaşlarınız ve en önemlisi sorunlu bir ilişkiden kurtulmanız halinde karşınıza çıkabilecek yeni insan ihtimalleri… Dünya onun etrafında dönmüyor ki…

• İlişkinizi o bitirmiş olabilir. Hatta belki sizi aldatmış da olabilir. Ama bütün bunlar onun duyguları. Olan olmuş bir kere. Sürekli kendinize “Ben ne yaptım” demenizin bir anlamı yok. Sadece varsa eğer hatalarınızdan ders çıkartın. Belki bakımsızdınız ve aldattı. Belki ilgisizdiniz… Bunu görebilirseniz bundan sonraki ilişkinizde aynı hatayı yapmazsınız.

• İlişkinizin bitmesini başkalarına da bağlamayın. Kimseyi suçlamayın. Siz birlikteyken, o başkalarını yatağınıza almadınız, öpmediniz, ellerini tutmadınız… İlişkinizi yaşarken başkaları yoktu da bitirirken mi başkaları olacak? Kimseyi suçlamayın. İlişkinizin bitmesi gerekiyormuş. Gerisi sadece bahane…

• Pek çok insan aşk acısı nasıl unutulur sorusuna yanıt ararken aslında geleceğinden korkuyordur. Onsuz bir gelecek nasıl olur ki? Olur işte hem de öyle bir güzel olur ki… Nereden biliyorsunuz hayatınızın altının üstünden daha güzel olmadığını? Korkmayın. Geleceği kim biliyor ki zaten?

• Aşk nasıl unutulur sorusunun son yanıtı ise: bu ilişkiden ne öğrendiğinizi sorgulamak… Onu kendinizden de çok mu seviyordunuz? Yanlış. Çok mu fedakarlık yaptınız? Yanlış. Onun hatalarını mı görmezden geldiniz? Yanlış… Doğru olsaydı ayrılmazdınız. O halde bir daha bunları yapmaz ve daha mutlu olursunuz. 🙂

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.