Yüz Felci Nedir? Yüz Felci Nedenleri Nelerdir?

Yüz Felci Nedir? Yüz Felci Nedenleri Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere yüz felci ile ilgili bilgiler vererek, yüz felci nedir, yüz felci nasıl olur, yüz felci nedenleri nelerdir; ve yüz felci nasıl geçer şeklindeki pek çok sorunuın yanıtlarından söz edeceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de yüz felci ile ilgili bilgi sahibi olmak isterseniz, zaman kaybetmeden, yüz felci nedir, ve yüz felci nasıl olur sorularının yanıtları ile bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım:

Yüz felci nedir? üz felci nasıl olur? Yüzün bir tarafındaki kasların felç olması haline verilen isim yüz felcidir. Yüz felci nedenleri arasında yer alan unsurlara bağlı olarak, kolda, bacakta felçler oluşabileceği gibi, bunun yanında, daha farklı nörolojik hastalıkların da gündeme gelebileceğinden söz etmemiz gerekmektedir. Yüz felcinin görülme sıklığı ile ilgili rakamlara baktığımızda ise, ülkemizde her sene, ortalama 25.000 kişinin yüz felci olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Yani yüz felci, sık olarak karşılaşılan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Yüz felcinin nedenleri nelerdir? Yüz felci nedenleri arasında ilk olarak viral enfeksiyonlardan söz etmemiz gerekmektedir. Yüz felci nedenleri arasında kulak enfeksiyonları, tümörler, travmalar da yer alabilmektedir. Yüz felci nedenleri nelerdir sorusunun yanıtlarına bakmaya devam ettiğimizde, yüz felcinin temelinde iki nedeninin bulunduğunu belirtmemiz gerekecektir: Beyinde bulunan sinir hücrelerinin, yüz kaslarına giden kısmında hasar oluşması, yüz felcine neden olabilmektedir. Bunun yanında, yüz sinirlerinde hasar oluşması da yüz felci nedenleri arasında yer alabilmektedir. Beyinden yüz kaslarına giden sinir hücrelerinin hasar görmesi durumunda yüz felci, kolda; ve bacaklarda da felç olarak gözlemlenebileceği gibi, daha farklı nörolojik hastalıklara da neden olabilmektedir.
Yüz felci nasıl geçer? Yüz felci tedavisinde, ağızdan tablet şeklinde alınan kortizon ilaçları ilk sırada yer almaktadır. Bunun yanında, ameliyat uygulanması da zaman zaman gerçekleştirilebilir. Yüz felci tedavisinde uygulanan kortizon ilaçları ile, yüz felci tedavisi ilk üç ay içerisinde, hastalığa sahip olan kişilerin %80’inde gerçekleştirilebilmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.