Yumurtanın Faydalarından Yararlanmak İçin Yumurta Tüketimi Nasıl Olmalıdır

Yumurta, ülkemizde, kişi başı, yıllık ortalama 180 adet tüketiliyor. Bununla birlikte, diğer bazı ülkelerdeki yıllık ortalama kişi başı yumurta tüketimi 250 – 300arasında değişiyor. Yani ülkemizde kişi başı tüketilen yumurta miktarının düşük olduğu görülüyor. Ancak bunun bir sebebi var: yıllarca yumurtanın kolesterolü yükselttiği söylendi; ve bundan dolayı da yumurta tüketiminden kaçınılması gerektiği haberleri yayınlandı. Oysa bugünlerde aklanan yumurtanın, en sağlıklı protein kaynağı olduğu yönünde haberler yayınlanıyor. Biz de MaviBoncugum.Com olarak sizlere geçtiğimiz günlerde yumurtanın faydaları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışmıştık.

<

Son günlerde isminden, Karatay Diyeti ile sıkça bahsettiren Doktor Canan Efendigil Karatay, sağlıklı beslenme için doğru olduğunu bildiğimiz yanlışları bizlere anlatmayı amaçladığını belirtmektedir. Karatay Diyeti ile Canan Efendigil Karatay, günde iki tane yumurta tüketmenin insan sağlığı açısından faydalı olacağını vurgulamıştır. Canan Efendigil Karatay’ın belirttiğine göre yılda ortalama 730 yumurta yiyebiliriz. Canan Efendigil Karatay’ın önermiş olduğu yumurta sayısı ile, şu anda tüketilen yumurta sayısına bakıldığında, aradaki fark açıkça göze çarpıyor.
Bingür Sönmez ise, dünya çapında adından söz ettirmeyi başarmış bir kalp doktoru. Bingür Sönmez, yumurta tüketimi için şunu söylüyor: İki günde bir yumurta; doktor bana dokunma… Bingür Sönmez’in bu açıklaması bize, iki günde bir yumurtanın, sağlığımız açısından herhangi bir sorun yaratmayacağını gösteriyor. Ve Bingür Sönmez bir araştırma kapsamında şunu da sözlerine ilave ediyor: İki günde bir yumurta yiyen kişilerin kanlarında bulunan yağ miktarında herhangi bir artış gözlemlenmediği gibi; yumurta tüketenlerin kötü kolesterol oranlarında bir düşmeden söz edebilmek de mümkündür…
Ayça Kaya ise iç hastalıkları uzmanı, yumurtanın içeriğinde bulunan kolesterolün, hücrelerin korunmasına katkı sağladığını belirtiyor. Ayrıca Ayça Kaya, yumurtanın en sağlıklı protein kaynağı olduğunu da sözlerine eklemektedir. Yani Ayça Kaya, yumurtanın faydalarından söz etmektedir… Ayça Kaya’ya göre, kolesterolden uzak durmak isteyen kişilerin, açma ve poğaça türü yiyeceklerden uzak durmaları gerekmektedir.
Bingür Sönmez’e göre, doktorların çoğu, insanları yumurtadan yıllarca, yumurtanın kolesterol bombası olduğu gerekçesi ile mahrum ettiler. Oysa ki yumurta, içeriğinin tamamı ile protein kaynağı olduğu bilinmeli. Şunu da unutmamak gerekir ki, son yıllarda yapılan araştırmalar göstermektedir ki: açık kalp ameliyatı olan kişiler için dahi yumurtanın yasaklanması yanlıştır… Yumurtanın zararları, açık kalp ameliyatı olan kişilere dahi yansımamaktadır. 15 ile 59 yaş arasındaki bir grup insana, iki günde bir yumurta ilk ayda yedirildi. İkinci ayda ise, her gün bir yumurta yediridi. Bu araştırmaya katılan kişilerin bir kısmına ise, üçüncü ayda bir günde iki yumurta yedirildi. Ve sonuçlara bakıldı. İki günde bir yumurta yiyenler ile günde bir yumurta yiyenlerin kolesterol oranlarında herhangi bir değişiklik olmadı. Damar sertliği sorunu da yaşamadılar. Günde iki yumurta yiyen kişiler ise, kolesterol oranında bir yükselme ile karşılaştılar. Ancak damar sertliği sorunu yaşamadılar. Bu nedenle, kalp ve damar hastalıkları olan kişilerin bilr iki günde bir yumurta yiyebilmelerine izin verilmelidir.
Karatay Diyeti ile kendisinden sıkça söz ettiren Canan Efendigil Karatay da, yumurtadan korkulmaması gerektiğini, asıl korkulması gerekenin şeker ve tatlı olduğunu belirtiyor. Ve Canan Efendigil Karatay şunları da sözlerine ekliyor: Yumurtanın kolesterolü yükselttiği bilgisi doğru değildir. Yumurtanın, kalp ve damar hastalıklarına neden olduğu bilgisi de yanlıştır. Yumurta kilo verdirir; doğal olarak da kişileri, hem kalp ve damar hastalıklarından; hem de kolesterolden korur. Ayrıca yumurta bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Yumurta, Canan Efendigil Karatay’a göre, günde mutlaka iki adet tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Canan Efendigil Karatay’ın belirttiği tüm yumurtanın faydalarından yararlanmak için ise, yumurta nasıl yenmeli sorusuna verilen cevabın önemi büyüktür. Yumurta nasıl yenmelidir? Yumurta yeneceği zaman, ya kayısı kıvamında pişirilmeli; ya da tereyağında yakılmadan pişirilmelidir. Yumurta yerken, yumurtanın doğal özelliğinin kaybedilmemesi gerektiğinin bilincinde olmak gerekmektedir. Yumurta çok katı bir şekilde pişirilirse, yumurta sarısının etrafında oluşan yeşil ve gri renkler, yumurtanın içinde zararlı transyağların oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum ise, yumurtanın faydalarını değil zararlarını ortaya çıkartmaktadır. Canan Efendigil Karatay, belirttiği şekilde yenilen yumurtanın zararlarından dğeil, yumurtanın faydalarından söz edilmesi gerektiğini belirtmektedir.
Ayça Kaya ise, yumurtanın, protein deposu; ve aminoasit zengini olduğunu belirterek, yumurtadan elde edilecek kötü kolesterolün akıllardan çıkartılması gerektiğini belirtmektedir. Kötü kolesterole maruz kalmamak için yağlı poğaçalar, açmalar, etler, kebaplar tüketmek gerekmektedir. Asıl bu belirtilen besinler kolesterol seviyesini yükseltmeleri nedeniyle zararlıdırlar. Yumurtanın faydaları ise herkes tarafından bilinmektedir. Ayça Kaya’ya göre, yumurta, anne sütüne eş değer bir besin olması ile bilinmelidir… Şunu da unutmamak gerekir ki: hücrelerin korunduğu yağlar bulunmaktadır; yumurta bu yağları insan vücuduna sağlamaktadır. Aynı zamanda yumurta, beynin daha güçlü çalışmasına da neden olmaktadır. Bundan dolayı da kesinlikle yumurta tüketiminden uzak durmamak gerekir. Kolesterol problemi olan kişiler haftada 2 – 3 sefer yumurta tüketimi gerçekleştirebilirken, sağlıklı kişilerin günde bir tane yumurta tüketmesi, Ayça Kaya tarafından önerilmektedir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası