Yüksek Tansiyon Nedir? Yüksek Tansiyonun Sonuçları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere, yüksek tansiyon hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Yüksek tansiyon nedir sorusunun yanıtını yazımız içerisinde bularak, yüksek tansiyon hakkında merak ettiklerinizi de yazımız sayesinde öğrenebileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. O halde zaman kaybı yaşamadan soralım: yüksek tansiyon nedir? Yüksek tansiyon hakkında bilmemiz gerekenler arasında neler var?

Yüksek tansiyon nedir? Yüksek tansiyon terimi ile hipertansiyon teriminin birbiri ile aynı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Atardamardaki kan basıncı değerleri ile alakalı bir bilgi olan yüksek tansiyon, uzun süreli olarak, büyük kan basıncının 150 mmHg, küçük kan basıncının ise 90 mmHg; ya da daha fazla olması halinde kullanılan terim olarak tanımlanabilmektedir.
Yüksek tansiyonun sonuçları: Yüksek tansiyonun sonuçları arasında, her şeyden önce, yaşam süresinin kısalmasından söz etmek gerekmektedir. Yüksek tansiyonun sonuçlarından bir diğeri ise yüksek tansiyonun kalbe zararlarıdır. Beyin için de bir takım sorunlar yaratabilecek olan yüksek tansiyonun sonuçları arasında kalp ve damar sağlığına olan olumsuz etkilerinden de söz etmemiz gerekmektedir. Yüksek tansiyonun sonuçları böbrekler açısından da iyi değildir.
Yüksek tansiyon nedir sorusuna yanıt olarak verdiğimiz, büyük kan basıncı, ve küçük kan basıncı değerlerinin yanında, büyük kan basıncı değeri her ne olursa olsun, küçük kan basıncı değeri eğer 90 mmHg ya da üzerinde ise, sistemik yüksek tansiyondan söz edilmesi gerekmektedir. Ve sistemik yüksek tansiyonun da olabildiğince kısa sürede tedavi edilmesi gerekmektedir. Hatta, yapılan son araştırmalara göre, sistemik yüksek tansiyon, küçük kan basıncının 85 mmHg olması halinde de risk faktörü oluşturmaktadır, ve kısa zamanda tedavisi gerekmektedir.
Sistemik yüksek tansiyon ile ilgili bilgilerden sonra bir de sistolik yüksek tansiyon bilgilerinden söz etmemiz gerekmektedir. Yaşı yetmişin altında olan kişilerde sistolik yüksek tansiyonun söz konusu olması için büyük kan basıncının 160 mmHg üzerinde olması gerekmektedir. Yetmiş yaşından büyük olan kişiler için ise sistolik yüksek tansiyonun söz konusu olabilmesi için büyük kan basıncının 170 mmHg’den yüksek olması gerektiğini belirtmeliyiz. Sistolik yüksek tansiyonun da zaman geçirmeden tedavisi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası