Yeşil Çay Ve Yeşil Çayın Faydaları

Pek çoğumuz, yeşil çayın faydaları hakkında bilgi sahibi olmamıza karşın, yeşil çayın tadını beğenmediğimiz gerekçesiyle bu mucize bitkiden yararlanmayı reddederiz. Oysa yeşil çayın faydaları o kadar belirgin bir şekilde hayatımızı olumlulaştırır ki, yeşil çayın tadı ile ilgili tüm olumsuzlukları aklımızdan sileriz. Yeşil çay ilk olarak Çin’liler tarafından keşfedilmiş; ve yıllar öncesinden beri de, gerek baş ağrısının tedavisinde; gerekse de depresyonun tedavisi gibi pek çok hastalıkta kullanmışlardır. Biz de artık, yeşil çay ile ilgili ön yargılı düşüncelerimizden kurtulup, yeşil çayın faydalarını öğrenmeye başlayalım dilerseniz…

<

Yeşil çayın faydaları arasında ilk sırada, azalan kanser riski bulunmaktadır. Yeşil çay, kanser hücrelerini, diğer hücrelere zarar vermeden öldürme etkisine sahiptir. Bu nedenle, pankreas kanseri, yumurtalık kanseri, prostat kanseri, kolon kanseri, meme kanseri… Ve daha pek çok kanser çeşidi, yeşil çayın faydaları sayesinde önlenmekte; ve tedavi edilebilmektedir.
Yeşil çayın faydalarından bir diğeri ise, romatoid artrit hastalıklarının iyileştirilmesine katkıda bulunmasıdır.
Yeşil çayın faydalarından bir diğeri ise, hipertansiyon riskini azaltmasıdır. Yeşil çay, kan basıncını düzenleyen bir etkiye sahiptir.
Yeşil çayın faydalarından bir diğeri ise, kolesterolün düşürülmesine katkıda bulunmasıdır.
Beyin tümörü problemi ile karşı karşıya kalan kişiler de yeşil çayın faydalarından yararlanabilirler. Yeşil çay, beyin tümörünün küçültülmesine katkıda bulunmaktadır.
Sigaranın zararları arasında yer alan akciğer kanseri riskinin azaltılıyor olması da yeşil çayın faydaları arasında sayılmaktadır.
Çağın hastalıklarından biri olan kanserin tedavisinde kullanılan bir takım ilaçların yan etkileri pek çoğumuz tarafından bilinmektedir. Yeşil çayın faydalarından bir diğeri de bu yan etkinin giderilmesine katkıda bulunmaktır.
Zayıflatan etkisi herkes tarafından bilinen yeşil çayın faydaları arasında, metabolizmayı hızlandırmasından söz etmek önemlidir.
Yeşil çayın faydaları arasında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden de söz etmek gerekmektedir. Bu sayede vücudun savunma sistemini geliştiren yeşil çay, vücudu virüslere ve bakterilere karşı dayanıklı hale getiren bir bitki olması ile bilinmektedir.
Yeşil çayın faydaları arasında, kalp krizinin önlenmesi; ve imme riskinin azaltılması da yer almaktadır; çünkü yeşil çay, kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir etkiye sahiptir.
Yeşil çayın faydaları arasında, böbrekleri hastalıklara karşı korumasından da söz etmek gerekmektedir.
Serbest radikallerin yaşlanmayı hızlandırdığı; ve pek çok hastalığın sebebi olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir. Yeşil çay, vücudu serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı koruyan bir özelliğe sahiptir.
Yeşil çayın faydaları arasında sakinleştirici etkisinden de söz etmek gerekir. Bu özelliği ile yeşil çay, psikolojik problemlerin çözümüne katkıda bulunmakta, yorgunluğu ve stresi azaltmaktadır.
Yeşil çayın faydaları arasında, yeşil çayın, östrojen etkisi yapan içeceklerden biri olduğunun belirtilmesi gerekir. Bu durum karşımıza, yeşil çayın menopozun yan etkilerini ortadan kaldırmaya çalışmasını çıkartmaktadır.
Yeşil çayın faydaları arasında, kemiklere olan etkisinden özellikle söz etmek gerekir. Yeşil çay kemiklerin yapısını güçlendiren bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle de kemik erimesini önleme özelliğini içerisinde barındırmaktadır. Kemik güçlendirici olarak kalsiyum kullanan ve egzersiz yapan kişiler, yeşil çaydan da aynı etkiyi elde edebileceklerini bilmelidirler.
Yeşil çayın faydaları arasında, karaciğerin, gerek alkolden; gerekse de zararlı olan diğer tüm kimyasallardan koruması da sayılmaktadır.
Yeşil çayın faydalarından bir başkası da, yaşlanma hastalıkları arasında sayılan alzheimer; ve parkinson gibi bir beyin hastalığına karşı vücudu korumasından da söz etmek gerekmektedir.
Yeşil çayın faydaları arasında, diş çürümesinin önlenmesinden de söz etmek gerekmektedir.
Yeşil çayın faydalarından bir diğeri ise, özellikle kış aylarında sık maruz kalınan gribe karşı etkili bir savaşçı olmasının da belirtilmesi gerekmektedir.
Yeşil çayın faydalarından bir diğeri de, gıda zehirlenmesinin önlenmesidir.
Yeşil çayın faydaları arasında, trigliserit seviyesini normale döndürmek de yer almaktadır. Trigliserit seviyesinin normale döndürülmesi için, günde iki fincan yeşil çay içmek gerekmektedir.
Yeşil çayın zayıflama üzerindeki faydalarından bir diğeri de, vücutta bulunan yağların hızlı yakılmasına yardımcı olmasıdır.
Yeşil çayın faydalarından bir diğeri de, sürekli baş ağrısına neden olan migren sorununa iyi gelmesidir.
Yeşil çayın içeriğinde bulunan kafein sayesinde vücut daha az yorulurken, uykusuzluktan da korunmuş olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası