Yemek Yedikten Sonra Yapılmaması Gerekenler Neler?

Hepimizin yapmaktan zevk aldığı; fakat sağlık açısından zararları bulunan bir çok davranış olduğunu hepimiz biliyoruz. Yemek yedikten sonra yapılmaması gerekenler listesinden haberiniz var mı? Yemek yedikten sonra bir takım alışkanlıklarınızdan, bu yazımızı okuduktan sonra vazgeçebileceğinizi düşünüyoruz. Yemekten sonra yapılmaması gerekenler listesinde yer alan şeyleri sizlere kısaca anlatalım…

<

Pek çok kişi, yemek yedikten sonra, bir tane keyif sigarası yakar; ve sofra başında afiyetle sigarasını içerek, vazgeçilmez sofra sohbetlerine katılır. Ancak yapılan araştırmalar, yemekten hemen sonra içilen bir adet sigaranın, gün içerisinde yayılarak içilen on adet sigaraya bedel olduğu sonucunu ortaya koyuyor. Sigaranın sağlığa zararları arasında kanser faktörünü de hatırlayacak olursanız, yemekten sonra yapılmaması gerekenler arasında ilk sırada, sigara içmenin yer aldığını aklınızda daha kolay tutarsınız.
Yemekten sonra yapılmaması gerekenler arasında yer alan bir diğer şey de meyve yemek… Meyvenin nasıl bir zararı olabilir ki? Tüm yiyecekler bir yana, meyve sebzeler bir yana elbette; fakat, meyve yemekten sonra yenildiğinde, midenin hava ile dolmasına neden oluyor; bu problem size gaz sorunu olarak geri dönüyor; ve sindirim sisteminiz ile ilgili sorunlar yaşıyorsunuz. Bu nedenle, yemekten sonra yapılmaması gerekenler arasında meyve tüketilmemesi gerektiğinden söz ediliyor. Yemek yedikten sonra meyve yemek yerine, meyvenizi yemeklerden bir ya da iki saat önce ya da sonra tüketmeniz önerilmekte.
Yemek yedikten sonra yapılmaması gerekenler arasında çay içmemek de yer alıyor. Çünkü çay yapraklarında yoğun miktarda asit bulunuyor. Asit ise sizin, yemek sırasında yediğiniz protein içerikli yiyeceklerin sindirilmesini zorlaştırıyor. Proteinler, sindirilmesi kolay olan besin grubu olmalarına karşın, çay ile birleştiklerinde, sizin için yarar değil, zarar halini alıyorlar. Bu nedenle, yemek yedikten sonra yapılmaması gerekenler arasında çay içmek de yer alıyor.
Yemek yedikten sonra yapılmaması gerekenler arasında kemerlerinizi gevşetmek de yer alıyor… Hepimizin yaptığı bir şeydir: yemeği özellikle çok yediğimiz zamanlarda, daha rahat hareket etmek adına kemerlerimizi gevşetiriz. Fakat artık, yemekten sonra yapılmaması gerekenler arasında kemer gevşetmenin de olduğunu biliyoruz. Çünkü yemek yedikten sonra gevşetilen kemerler, bağırsakların bükülmesine neden oluyor; bu durum ise bükülen bağırsakların bloke olmasına; ve sindirime katkı sağlayamamasına neden oluyor. Yemek yedikten sonra kemerlerimizi gevşetemiyorsak, kemerlerimizi gevşetmemizi gerektirmeyecek ölçüde yemek yemeye dikkat edebiliriz…
Yemekten sonra yapılmaması gerekenler arasında yer alan bir diğer şey de yürümektir. Yürümenin sağlığa olan yararları hepimiz tarafından bilinir; fakat, zamanında yürümenin önemini de unutmamak gerekir. Yemek yedikten hemen sonra yürürseniz, sindirim sisteminiz tarafından hemen sindirilen yemeklerin, faydalı kısımları vücudunuzda kalmaz; yani yediğiniz yemeğin pek bir anlamı olmaz. Bu nedenle, yemek yedikten sonra yapılmaması gerekenler arasında yürüyüşün de yer aldığını aklınızda tutun.
Yemekten sonra yapılmaması gerekenler arasında banyo yapmak da yer almaktadır. Banyo yaptığınızda, vücudunuzdaki kan akışı, ellerinize ve ayaklarınıza doğru yoğunlaşacaktır; bu durum ise, midenizin etrafındaki kan akışının azalmasına neden olacaktır. Dolayısı ile sindirim sisteminiz zayıflar. Bundan dolayı, yemek yedikten sonra yapılmaması gerekenler arasında banyo yapmak da sayılmaktadır.
Yemekten sonra yapılmaması gerekenler listesinin son sırasında ise uyumak gelmektedir. Uyuyan kişiler, yediklerini rahat sindiremezler. Gerektiği şekilde sindirilemeyen yiyecekler ise bağırsaklarda iltihaplanmalara sebep olur; bunun yanında mide rahatsızlıkları da gündeme gelir. İşte bunun için yemekten sonra yapılmaması gerekenler arasında uyumak da yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası