Yeme Alışkanlığı Ve Önlemek İçin Edinilmesi Gereken Davranışlar

Alkol alımını alışkanlık haline getirmiş olanlar; ve sigara tiryakileri, hem sevinçten; hem de kederden dolayı, kendilerini içkiye ve sigaraya verdiklerini söylemektedirler. Oysa ki aynı durum yemek yeme isteği duyan kişilerde de geçerli. Kimi insanlar sürekli yemek yemeyi alışkanlık haline getirmiş durumdadırlar. Yani yeme isteğini bastırabilecekleri bir durum söz konusu değildir; sinirlenip strese girdiklerinde de yerler; herhangi bir şeye çok sevindiklerinde de sevinçten yerler… Ve sonrasında, alınan kilolar kabus gibi çöker… Öyleyse yeme isteğini bastıracak davranışlar geliştirilmesi gerekmektedir. Yeme alışkanlığından vazgeçirebilecek davranışlara örnekler verecek olursak:

<

Yemek yeme isteğini bastırmak için, normal yemekler yenildikten sonra, sofradan hemen kalkılması alışkanlık haline getirilmelidir. Aksi takdirde, yeme alışkanlığı olan kişilerin karınları tok dahi olsa, önlerinde duran yiyecekleri yemek isteyecek, hatta yiyecek, fazla kalori alacak; ve aldıkları kaloriler de kendilerine kilo olarak geri dönüş yapacaktır.
Yeme isteğini bastırmak için, sofrada, kaşık yerine küçük çatal kullanmaya dikkat etmek gerekmektedir. Kaşıkla daha fazla alınabilecek olan yiyecekler, küçük çatalla daha az alınacaktır. Bu durum ise bir süre sonra alışkanlık haline getirilerek, yeme alışkanlığı bastırılmaya çalışılabilir.
Yemek yiyen kişi, yemek yerken televizyon izlememeli, kitap ya da gazete okumamalı. Aksi takdirde yediği yemeğin farkına varmaması; ve yemesi gerekenden daha fazla yemek yemesi mümkün olabilecektir. Yeme alışkanlığından kurtulabilmek için, yemek yerken, sadece yemekle ilgilenmelisiniz.
Yemek yedikten sonra eğer artan yemek olduğunu görüyorsanız, çöpe dökmemek adına, kalan yemekleri de yemek zorunda olduğunuzu düşünebilirsiniz. Oysa ki, yemeklerin kalanlarını çöpe dökmek zorunda değilsiniz; dolayısıyla yemek zorunda da değilsiniz… Paketleyerek dondurabilir; ve daha ileriki bir zamanda, yemek yemeniz gerektiğinde yiyebilirsiniz.
Yemek yeme alışkanlığı olan kişiler, gözlerinin önünde yemek ya da yiyecek başka bir şey olduğunda, aç olmasalar da yeme isteği duyarlar. O halde, yiyecekleri mutfakta, görülmeyecek yerlerde saklamanız gerektiğini unutmamalısınız.
Lokantalarda yemek yiyen kişiler, masalarına gelen ekmek sepetini bitirmek için çabalayabilir, bu nedenle yüksek karbonhidrat alımı gerçekleştirir; ve dolayısıyla da kilo artışına maruz kalabilirler. Lokantada yemek yiyen kişiler, masalarına gelen ekmek sepetinin kaldırılmasını talep etmelidirler.
Yeme isteğini bastırmak için çevrenizdekilerden de yardım istemelisiniz. Size, yenilmesi cazip yiyecekler getirmemeliler. Mesela, tatlı yerine meyve ikram etmelerini isteyebilirsiniz.
Yeme alışkanlığı olan kişiler, yeme alışkanlığından vazgeçirecek davranışlar içerisinde, aç karna alışverişe gitmemeyi de alışkanlık haline getirmelidirler. Aç olan insanın canı her şeyden almak; ve alınca da yemek isteyecekltir. Yanlış besinler almamak için tok karna alışverişe çıkıp, sadece almanız gerekenleri almalısınız.
Yeme alışkanlığı olan kişiler, yiyecek alışverişine çıkmadan önce bir alışveriş listesi hazırlamalıdırlar. Bu alışveriş listesi sayesinde gereksiz alışveriş yapmaktan da kurtulunmuş olacaktır.
Yeme alışkanlığı ve yeme isteğini bastıracak davranışlar için, özel günlerde neler tüketmeniz gerektiğinin planlamasını önceden yapmanız gerekmektedir.
Kalori bakımından yüksek besinlerin evde bulundurulmamasına, yeme alışkanlığı olan kişiler özellikle dikkat etmelidirler. Aksi takdirde kilo almak kaçınılmaz olacaktır.
Yeme alışkanlığı olan kişiler, yemek yiyecekleri saatleri geciktirmeyi; ve az yemeleri gerektiğini kendilerine empoze etmelidirler.
Yemek yeme alışkanlığı olan kişiler, yemeklerini yavaş yemeyi alışkanlık haline getirmelidirler. Lokmalar iyice çiğnenmeli, çiğneme işlemi de yavaş bir şekilde gerçekleştirilmelidir.
Yemek yeme isteğini bastırmak isteyen kişiler, yemek yerken, çatallarını mütemadiyen ellerinde tutmamalı; lokmalarını aldıktan sonra çatallarını tabağa bırakmalı, ve kısa bir süre beklemelidirler.
Yemek yeme alışkanlığını bastırabilmek için geliştirilmesi gereken davranışlardan bir tanesi de, yemek yerken yanınızdaki kişi ile sohbet etmenizdir. Sohbet ederken sadece yanınızdaki ile ilgilenmeli; ve bu arada yemeği unutmalısınız. İştahınız bu sayede bir miktar bastırılacak; ve yeniden yemeğe başladığınızda daha az ve yavaş yiyeceksinizdir.
Yemek yiyeceğiniz tabağın küçük olmasına dikkat etmelisiniz. Küçük tabak ile daha az yemek yemeniz mümkün olacaktır.
Yemek yeme isteğini bastırması gereken kişiye en son servis yapılmalıdır. Bu sayede, yeme isteğini bastırmak isteyen kişiye daha az yemek kalacaktır.
Yemek yeme isteği olan kişi, tabağında bulunan yağlı kısmı yememeli; tabağında bırakmalıdır. Bu sayede yağ alımı dolayısı ile de kalori alımı daha az olacaktır.
Yemek yeme isteğini bastırmak için, yemek yemek istediğinizde bir bardak su içmelisiniz. Su, sizin kalori alımınıza engel olacak; ve daha geç ya da az yemek yemenizi sağlayacaktır.
Yeme alışkanlığı olan kişiler, alışveriş sırasında meyveleri küçük boy almalı; ve bir adet meyve tüketmesi gerektiğini bilmeli; süt ve süt ürünleri alırken de yarım yağlı olanlarının alınması gerektiğini bilmelidirler.
Yeme alışkanlığı olan kişiler marketlere gittiklerinde, abur cubur atıştırmalıkların bulunduğu reyonlarda dolaşmamalıdırlar.
Yemek yeme isteğinin bastırılması gereken durumlarda alışerişe de çıkması gereken kişi, yanına kredi kartı almamalı; bununla birlikte alışveriş için gerekli paradan fazlasını da evde bırakmalıdır.
Yeme isteğini bastırmak için kişi, yememesi gereken bir yiyeceği yemeyi çok istiyorsa, utlaka küçük porsiyon tercih etmelidir.
Yemek yememesi gereken, yeme alışkanlığını bastırmak isteyen kişinin, özel bir günde ağır bir yemek yemesi gerekiyorsa, yediği ağır yemeğin öncesinde ve sonrasında mutlaka salata tüketmelidir.
Yeme alışkanlığı olan kişi, öğün aralıklarını 2.5 – 3 saat olarak ayarlamalı; ve düzeni bozmamalıdır.
Yeme alışkanlığı olan kişiler, yeme isteğini bastırmak için bu davranışlara uymalıdırlar; ancak yine de yemek yeme alışkanlığından vazgeçemiyorlarsa, fazla kilo problemi yaşammaaya dikkat etmelidirler. Mesela:
üç kilometreden daha kısa mesafede bir yere gidilecekse, araba ile değil de yürüyerek gidilmesi gerektiğini akıllarından çıkartmamalılar.
Yeme alışkanlığı olan kişi alışverişe gidecekse, kendisine yakın olan değil uzak olan bir markete gitmelidir. Uzak marketten alınacak olan eşyalar fazla olacaksa dahi, taşıma sorunu olacağından dolayı, daha az alışveriş yapılacaktır.
Yemek yeme alışkanlığı olan kişi, her gün, en az bir saat yürümelidir.
Kilo almayı önlemek için, yüksek binalarda oturanlar, dördüncü kata kadar merdivenle çıkmalı; alışveriş merkezlerine gidenler de yürüyen merdivenleri değil normal merdivenleri tercih etmelidirler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası