Yarım Baş Ağrısı Neden Olur?

Yarım baş ağrısı olarak bilinen, tek taraflı baş ağrısı toplumda yaygın olarak görülmekle birlikte, daha çok migren kaynaklıdır. Ancak, yarım baş ağrısı nedenleri arasında sadece migren değil, önemli başka hastalıklar da yer almaktadır. Zaman zaman azalıp artarak şiddet, ve süreklilik değiştiren yarım baş ağrısı, eğer sürekli devam edecek olursa tehlikeli bir boyuta ulaşmış olabilir. Peki yarım baş ağrısı neden olur?

Yarım Baş Ağrısı Neden Olur?

• Migren: Yarım baş ağrısı nedenleri arasında yer alan en yaygın sebeplerden ilkidir. Alnı, gözü, şakakları, ve başın arkasını içine alabilir. Beraberinde mide bulantısı, kusma görülebileceği gibi, ışığa, kokuya, sese hassasiyet söz konusu olabilir. Sürekli bir baş ağrısı değildir, ve gelip bir süre sonra geçicidir. Ancak oluştuğunda, zonklama gibi tabir edilen şiddetli bir acı vermektedir.

• Daha çok erkeklerde görülen baş ağrısı nedenlerinden biri de küme baş ağrısıdır. Göz, göz çevresi, ve şakaklarda görülebilir. Çok şiddetlidir; hatta en şiddetli baş ağrısının da küme baş ağrısı olduğu söylenebilir. Genellikle, senenin bir döneminde, günün belli bir saatinde olmak kaydı ile, kendini her gün yineler.

• Trigeminal nevralji de yarım baş ağrısı nedenleri arasında yer almaktadır. Sürekli bir ağrıdan çok, elektriklenme, şimşek çakması gibi de tanımlanabilmektedir. Başın arkasına gitmeyip, soğuk bir şeyler yenilip içildiğinde de görülebileceğini belirtmek gerekir.

• Saplanıcı ağrı, daha çok yüzün yarısında; ve çenede görülür. Ağrı bıçak saplanması, ve elektriklenme gibi şekillerde tanımlanabilmektedir. Migren hastalarında bu ağrıyı daha sık görebilirsiniz. Çene eklemi, ve diş sıkma problemi olan kişilerde de sık karşılaşılan bir durumdur.

• Temporal arterit, daha çok yaşlı erkeklerde görülen, şakaklardaki sürekli; ve şiddetli ağrıdır. Tedavi edilmemesi durumunda sıkıntı yaratır, bu nedenle de çok tehlikelidir. Sedimantasyon hızının kanda yüksek olduğu temporal arterit probleminde, şakaklardaki damarın ele gelmesi durumu da söz konusudur.

• Eğer gözlerden herhangi birinde tansiyon söz konusu ise, ve zaman zaman gündeme geliyorsa, bu durumun da yarım baş ağrısına neden olduğunu belirtmek gerekir. Ve, bunun da tedavi edilmemesi durumu tehlike arz etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası