Vertigo Belirtileri Nelerdir? Vertigo Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Bu yazımızda sizlere, vertigo olduğumu nasıl anlarım, vertigo olduğumuzu nasıl anlarız, ve vertigo belirtileri gibi konularda bilgiler vereceğimizi belirtmemiz gerekmektedir. Eğer siz de vertigo olduğumu nasıl anlarım; ya da vertigo belirtileri nelerdir gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, hiç zaman kaybetmeden, vertigo olduğumuzu nasıl anlarız sorusunun yanıtlarını gözden geçirmeye başlayalım:


Vertigo belirtileri arasında yer alan en temel unsur, baş dönmesidir, ancak her baş dönmesini de vertigo olarak değerlendirmemek gerekir. Vertigo olduğumu nasıl anlarım diyenler, baş dönmesinin ne şekilde olduğuna dikkat etmelidirler. Örnek vermek gerekirse: vertigoda, ayakta durduğunuz anda başınız dönerse, ayağınızın altındaki yeri kayıyormuş gibi hissedersiniz. Bunun yanında, oturduğunuz anda baş dönmesi yaşıyorsanız da, etrafınızdaki her şeyi dönüyormuş gibi algılarsınız.
İç kulakta bulunan, vestibuler isimli denge organı etkilenmiş ise, vertigonun gündeme gelmesi durumu söz konusu olabilmektedir. Vertigo belirtileri arasında, baş dönmesinin yanında, nistagmus adı verilen durumdan da söz etmek gerekmektedir. Nistagmus denilen olay, istemsiz göz kayması olarak tanımlanmaktadır. Vertigo ile gelen baş dönmesini gidermek adına, ayakta duruyorsanız otursanız, oturuyorsanız yatsanız dahi, baş dönmesi, ve vertigo belirtilerinden kurtulamazsınız.
Vertigo nedenleri arasında, uzun süren yatak istirahatlerinden söz etmek gerekmektedir. Vertigo nedenleri arasında kafa travmalarından da söz etmek gerekirken, vertigo nedenlerinden bir diğerinin de, çok sık, ve ani gerçekleşen baş dönmeleri olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası