Üzümün Faydaları Hakkında Genel Bilgiler

Üzüm, pek çok kişinin severek yediği yaz meyvelerinden bir tanesidir. Ve üzümün içeriği de çok kişinin bilmediği bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır. Oysa ki, bir meyvenin içeriği ne ise, o meyvenin faydaları da yine o meyvenin içeriği ile ilişkilendirilmektedir. Üzümün içeriğinde yoğun karbonhidrat ve potasyum bulunmaktadır. Üzümün içeriğinde yer alan karbonhidrat ve potasyum ise, vücudun enerji kaynağı olan üzümün faydalarından ilk ikisini ortaya çıkartmaktadır:

<

Üzümün faydaları arasında ilk sırada, üzümün enerji deposu olduğunun söz etmek gerekmektedir. Üzümün yararlarından bir diğeri ise, ter ile vücuttan atılan potasyumun vücuda yeniden kazandırılmasıdır. Üzümün içeriğinde C vitamini de bulunmaktadır. Üzümün faydalarından bir diğeri de C vitamini ile alakalı olarak vücüdun direnç kazanmasıdır.
Üzümün faydaları arasında, yine üzümün içeriğindeki flovonoidlerin de büyük önemi vardır. Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan flovonoidler aynı zamanda kalp sağlığının korunmasına da katkıda bulunmaktadırlar. Üzümün faydaları arasında üzüm çekirdeğinin antioksidan özelliğinden de söz etmek gerekmektedir. Bu özelliği ile üzüm çekirdeği, üzümün faydaları arasında antioksidan özelliklerin sayılmasına da olanak tanımaktadır. Üzümün faydalar görüldüğü gibi saymakla bitmemekte.
Üzümde kaç kalori var diyenler için, üzümün 100 gramında 67 kalori var. Bir porsiyon üzümün de 15 adet iri üzümden oluştuğunu hemen hatırlatalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası