Üzüm Üzümün Faydaları Ve Üzüm Hakkında Bilgi

Üzüm, Avrupa’dan Türkiye’ye, bundan yaklaşık olarak 6.000 sene önce gelmiş bir mucize meyve olarak adlandırılmaktadır. Üzüm, pek çok farklı çeşidi olan bir meyve olmakla birlikte, her bir üzüm çeşidinin faydalarının da birbirlerinden farklı olduğunun unutulmaması gerekmektedir. Üzüm çeşitlerine kısaca bir göz atmak istesek, tüketebileceğimiz elli farklı üzüm çeşidi olduğunu görürüz; şarap yapımında kullanılmak üzere ise 60 farklı üzüm çeşidinden söz edilmektedir. Üzümün içeriğinin en az %70’i su ilen, üzümün içeriğinin en az %15’i de şekerden oluşmaktadır. Bununla birlikte üzümün içeriğinde çok sayıda mineral ve vitamin de yer almaktadır. Üzümde kaç kalori var sorusunun yanıtını ise 100 gram üzüme göre verebiliriz. 100 gram üzümde 60 kalori bulunmaktadır. Bunun yanında, 100 gram üzümün içeriğinde 21 gram yağ, 21 gram da protein bulunmaktadır. 100 gram üzümün içeriğinde 15 gram şeker; 15 gram da karbonhidrat yer almaktadır.

Üzümün faydaları arasında, kalp hastalıklarının ilerlemesini yavaşlattığından; ve hatta, üzümün faydaları arasında, kalp hastalıklarının ilerlemesini durdurduğundan söz etmek mümkündür. Pek çok ülkede, üzümün faydalarından, kalp hastalıkları için yararlanılırken, şarap; özellikle de kırmızı şarap kullanılmaktadır. Üzümün faydaları arasında yer alan, kalp sağlığına iyi gelen özelliği, üzüm suyu; ve şarap ile sağlanabilmektedir. Üzümün faydaları arasında, damarlardaki yağın, damar tıkanıklığına neden olması da önlenirken; bununla birlikte, damarlardaki plakların da etkisiz hale gelmesi üzüm sayesinde gerçekleşmektedir. Üzümün faydaları arasında yer alan, kalp üzerindeki olumlu etkilerinden yararlanmak için, en çok siyah üzümün tercih edilmesi gerekmektedir.
Üzümün faydaları arasında, özellikle de siyah üzümün faydaları arasında yer alan bir diğer etki, üzümün kansere karşı da etkili bir mücadele kaynağı olmasıdır. Kanser hücrelerinin olumsuz etkilerini ortadan kaldıran üzüm, kanser ile baş etmede çok etkilidir; ve bu anlamda da yine siyah üzümden destek alınması gerekmektedir.
Üzümün faydalarından bir diğeri de, üzümün, virüslerle başa çıkabilme kabiliyetidir. Virüsler ve bakteriler ile savaşmak, üzümün faydaları arasında yer alan önemli bir yere sahiptir.
Üzümün faydalarından bir diğeri de alzheimer tedavisinde etkili olması; ve alzheimeri önleme özelliğine sahip olmasıdır. Üzümün faydalarından bir diğeri de yaşlanma etkilerini geciktirerek DNA’nın ömrünü %70 oranında uzatmasıdır.
Üzümün içeriği ve üzümün faydaları hakkında sizlere az da olsa bilgi vermeye çalıştığımız bu yazımızda, üzüm hakkında bilgi vermeye şununla devam etmeliyiz ki: üzüm; ve üzüm suyundan, obezite, diyabet; ya da mide ülseri gibi problemleriniz varsa uzak durmalısınız. Üzüm hakkında bilgilerinize şunu da eklemelisiniz: diş çürüğünüz varsa, dişinizdeki çürüklerin büyümesine, üzüm suyu içmek; ya da üzüm yemek, daha fazla neden olabilmektedir. Üzüm hakkında bilgi verirken sizlere aktarmak istediğimiz son şey: üzümün, balık, süt, bira, soda; ya da kavun gibi besinlerle birlikte tüketildiğinde, mide problemlerine sebebiyet verebilecek olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası