Uykusuzluk İçin Ne Yapılmalı? Uykusuzluk Tedavisi

Uykusuzluk İçin Ne Yapılmalı? Uykusuzluk Tedavisi

Bu yazımızda sizlere, uykusuzluk tedavisi, uykusuzluk için ne yapılmalı, uykusuzluk için bitkiler; ve uykusuzluk için çay önerilerinden söz edeceğiz. Öncelikle şunu bilmelisiniz: uykusuzluk problemi ile karşı karşıya olan tek kişi siz değilsiniz. Uykusuzluk, insanlık tarihi kadar eski bir problemdir. Ve uykusuzluk, farklı şekillerde gruplandırılmaktadır: örneğin, kimileri uymakta güçlük çekerken, kimilerinin uyku sırasında bölünmelere bağlı uykusuzluk sorunları bulunmaktadır; kimileri ise sabahları çok erken uyandıklarından dolayı uykusuzluk mevzu bahistir. Ve, insanlık tarihi kadar eski olan uykusuzluk için, her kültür, kendisine göre uykusuzluk tedavisi yöntemleri geliştirmiştir. İşte bu yazımızda sizlere bunlardan söz edeceğiz… Uykusuzluk için ne yapılmalı? Uykusuzluk için bitkiler, uykusuzluk için çay önerileri… İşte kısacası uykusuzluk tedavisinde alternatif yöntemler:

Uykusuzluk tedavisinde öncelikle şunu bilmelisiniz ki, eğer siz kaliteli bir uyku uyumak istiyorsanız, yatak odanızı, televizyon izlemek, yemek yemek, ya da çalışmak için değil; sadece uyumak için kullanacaksınız. Uykusuzluk tedavisi için şunu da iyi bilmelisiniz ki, her sabah aynı saatte uyanmanız önerilmektedir. Bunun yanında, akşam yemeğinizin sonrasında, sigara, ve kafein içeren şeylerden uzak durmanız gerekmektedir. Akşam yemeğinden sonra alınmaması gereken alkol de uykusuzluk tedavisinde etkin bir bilgidir. Bununla birlikte, uykusuzluk tedavisi için, uyku saatinden bir ya da iki saat öncesinde, kalori miktarı yüksek; şeker oranı fazla olan yiyeceklerden de uzak durmanız gerekmektedir. Uykusuzluk tedavisi için, uyku saatinden önce bilgisayar oyunu oynamamalı, ve korku filmi izlememelisiniz… Tüm bunlara rağmen yine de uykusuzluk problemi yaşıyorsanız, yatakta uyumayı beklemek yerine kalkıp gevşeme teknikleri uygulamanız önerilmektedir.

Uykusuzluk tedavisinde, uykusuzluk için ne yapılmalı sorusunun yanıtları arasında, uykusuzluk için bitkilerden söz etmemiz gerekmektedir. Uykusuzluk için bitkiler ile, uykusuzluk için çay yapmak, ve gerek uykusuzluk tedavisini gerçekleştirip, gerekse de uyku kalitesini arttırmak olanaklıdır. Uykusuzluk için çay önerileri arasında, eğer, uyku kalitesini arttırmak istiyorsanız, uykusuzluk için bitkiler arasında yer alan kedi nanesinden, uykusuzluk için çay hazırlamanız gerekmektedir. Eğer uykusuzluk için ne yapılmalı diyorsanız, ve uykusuzluk probleminizin nedeni de endişe ise, o halde, kesiotu, ıhlamur, ya da papatya çayını uykusuzluk için çay önerisi olarak kullanmalısınız. Uykuya dalamama problemi yaşayanların uykusuzluk için çay önerileri arasında, şerbetçiotu, kafadoluluğu, keklik üzümü, krizantem… Genel olarak uykusuzluk için çay dediğimizde ise karşımıza şu öneriler çıkmaktadır:
uykusuzluk için bitkiler arasında yer alan, çarkıfelek, yulaf, mine çiçeği, sarı kantaron, takke otu…
Uykusuzluk için ne yapılmalı sorusunun yanıtlarına bakarken, beslenmeye de dikkat edilmesi gerekmektedir. Örneğin, tritofan, uyku getiren bir maddedir, ve en çok hindi etinde bulunmaktadır. Bununla birlikte, kalsiyum, ve magnezyum içeriği olan besinler tüketilmeli, B6, B12; ve D vitamininden yararlanılmalıdır. Akşam saatlerinde süt tüketimi gerçekleştirilmelidir.

Uykusuzluk için ne yapılmalı sorusunun yanıtları arasında, uykusuzluk tedavisi için basınç uygulamasından da söz etmek gerekmektedir. Kaşların üst kısımlarına, bileklerin üzerine, ve topuk noktalarına basınç uygulanması, ve bunun parmak uçları ile gerçekleştirilmesi önerilmektedir.

Uykusuzluk tedavisi için, uykusuzluk için bitkiler, ve yağlarından aromaterapi uygulaması da geçrekleştirilebilir. Bu bitkilerin neler olduğuna gelince: gül yağları, mercanköşk, papatya, fesleğen, lavanta, bergamot… Bu bitkilerin yağları ile masaj yapılabilir, ya da bu bitkiler, banyo suyuna ilave edilerek, uykusuzluk tedavisi için kullanılabilir.

Uykusuzluk içi ne yapılmalı sorusunun yanıtları arasında renk terapisinden de söz etmek gerekir. Yeşil, uykusuzluk tedavisi için yönelinmesi gereken bir renktir.

Uykusuzluk tedavisinde ışık terapi de uygulanır, ve kişi gece karanlıkta bırakılarak uyutulup, sabah da güneş ışığına paralel bir şekilde uyandırılır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.