Üşümek Hangi Hastalığın Belirtisi?

Bu yazımızda sizlere üşümenin sebepleri ile ilgili bilgilerden söz ederek, çok üşüyorum diyen okuyucularımız için üşümenin nedenlerini aktaracağız. Eğer sizin de çok üşümek gibi bir sorununuz var; hatta çok sıkı giyindiğinizi; ancak yine de üşüdüğünüzü düşünüyorsanız, gelin sorunun nedenlerini birlikte gözden geçirelim, ve bakalım yaşadığınız bu durum normal mi; yoksa değil mi?

Çok Üşümek Normal Mi?
Neden Çok Üşüyorum?

Öncelikle, üşümemek için yapmanız gereken şeyin hareket halinde olmak olduğunu belirterek bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye başlayalım. Çok üşümek, hareket ederek giderilebilen bir problemdir. Bunun haricinde, hareketsizlik, vücutta ısı kaybının, nefes alıp vermek ise, hem ısı; hem de nem kaybının nedenleri arasında yer almaktadır. Çok sıkı giyindiğiniz halde, yine de üşürsünüz; sadece biraz daha geç üşürsünüz. Bunun nedeni, giysilerin de ısı kaybı oluşmasına neden olmasıdır.

Üşümenin Sebepleri Nelerdir?
Üşümenin Nedenleri Nelerdir?

Çok üşümek, zaman zaman altında başka hastalıkların yattığı bir problem iken, bazı zamanlarda da herhangi bir hastalık olmadan gündeme gelebilir. Üşümek hangi hastalığın belirtisidir, isterseniz ilk olarak bu sorunun yanıtlarından söz edelim…

Üşümek Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Soğuk İntoleransı: Bu durum aslında bir hastalık olarak kabul edilmez; ama siz eğer öyle görüyorsanız kendi kendinizi tedavi de edebilirsiniz. Bu anlamda yapmanız gereken tek şey: spor yapmak, ve vücudunuzdaki kasları arttırmaktır. Çünkü kasların, çok üşümek halinde vücut ısısını %30 arttırma özelliği bulunmaktadır. Beyin tarafından kontrol edilen vücut ısısı düştüğünde, titreme yolu ile kaslar çalıştırılır, ve vücut ısısının artması sağlanır. Ne kadar çok kas, o kadar çok ısı demektir. Aynı durum çok sıcaklandığımız zamanlarda da kendini terleme yolu ile ortaya çıkartır; ve bu sayede vücut ısısının düşürülmesi durumu söz konusu olur.

Hipotiroid: Tiroid bezlerinin az çalışması anlamına gelen hipotiroid, çok üşümenin sebepleri arasında yer alan hastalıklardan bir tanesi olabilir, bu durumun kan tahlilleri ile birlikte ortaya çıkartılması için doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Raynaud hastalığı: Kaynağında duygusal problemler, ve stresin olduğu bu hastalığın belirtileri daha çok parmakların üşümesidir. Üşüyen parmaklar morarmaya başlar, ilerleyen aşamalarda kramplar, ve karıncalanmalar da gündeme gelir. Bu gibi durumlarda kesinlikle doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır.

Çok Üşüyorum Ne Yapmalıyım?

Eğer çok üşüyorsanız, uzun süre soğukta kalmamalı, vücut ısısının düşmesini engelleyen giysiler tercih etmelisiniz. Bunun yanında, doktora gitmeyi ihmal etmemeli, vücut ısısının artması için ise hareket etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası