Unutkanlık Neden Olur? Unutkanlık Belirtileri

Unutkanlık Neden Olur? Unutkanlık Belirtileri

Unutkanlık neden olur sorusuna pek çok kişi yanıt arıyor. Onlar arasında siz de yer alıyorsanız, bu sorunu sadece yaşlı ya da alzheimer hastalarının yaşadığını düşünerek kendinizi yalnızlaştırmayın. Hayatı sadece bu nedenle kendinize zindan etmeyin. Çünkü pek çok genç deaynı problemle karşı karşıya.

Ve aslına bakarsanız unutkanlık konusunda gençlerin işi yaşlılara göre daha zor. Çünkü onların çalışmakta oldukları bir işleri ya da aldıkları bir eğitimleri var. Bakmakla yükümlü oldukları aileleri; belki de tek başına yaşadıkları evleri… Düşünsenize evden çıkarken ütünün fişini takılı unuttuklarını…

Ancak bu durumu takıntı haline getirip, dönüp dönüp yeniden ütüye bakmak da bir psikolojik problem. Dolayısı ile ne çok rahat ne de çok takıntılı olmamak gerekiyor. Ancak unutkanlık gelmişse başa, aslında her yapılan harekete bulunan isim bir bahane… Peki ama unutkanlık neden olur? Yok mu bunun bir çözümü? Peki unutkanlık seviyemiz ne aşamada? İşte yanıtları:

Unutkanlık Neden Olur?

Unutkanlık neden olur konusunda yanıt ararken hafızayı baz almak ve durumu iki aşamada değerlendirmek gerekir. Ele alınması gerekenlerden ilki kısa süreli hafıza; diğeri ise uzun süreli bellektir. Kısa süreli hafızayı, beynimizde bir alan olarak düşünecek olursak, bu alanın oldukça küçük olduğunu varsayabiliriz. Ve bu alan içerisinde bilgiler kısa süreli saklanır.

Unutkanlık Belirtileri

Unutkanlık Neden Olur

Yani kısa süreli hafızanın sürekli yenilendiğini düşünebiliriz. Ve bu duruma etki eden bazı dış faktörler de bulunmaktadır. Örneğin siz eve giderken ekmek almalısınızdır. Bunu size eşiniz söylemiştir. Ancak daha sonra bir iş arkadaşınız arar ve size işle ilgili bir problemden söz ederken siz eve ekmek almayı unutursunuz. Yaşanan bu durum kısa süreli hafızaya müdahale olarak adlandırılır.

Bilimsel adı yerini alma olan bu durum bazen de her bilginin kişi tarafından öğrenilmek istenmemesi sonucunda gerçekleşebilir. Buna da güdümlenmiş unutma adı verilmektedir. Ancak bahsettiğimiz unsurların tamamı biraraya geldiğinde ortaya bilginin depolanamaması çıkar. Ve sonuç unutkanlık hastalığıdır. Kısa süreli hafızanın bozulması diyebiliriz.

Unutkanlık neden olur sorusunun bir de uzun süreli bellek tarafı vardır. Burası, kısa süreli hafızaya göre çok daha geniştir. Neredeyse sınırsız bilgiyi bünyesinde barındırabilir. Ve her öğrendiği bilgiyi ömrünün sonuna kadar içerisinde barındırabilir. Ancak insan bu bilgiyi kullanmak istediğinde,uzun süreli bellekteki bilginin getirilmesi gerekir.

Söz konusu unutkanlık varsa ihtiyaç duyulan bilgi getirilemez. Ve bu durum bir kaç sefer tekrarlandığında da unutkanlık hastalığı ortaya çıkar. Farklı nedenlere bağlı olarak gerçekleşebilecek olan bu durum bazen hastalıklar, travmalar ya da kullanılan ilaçlar sonucunda da ortaya çıkmış olabilir.

Unutkanlık nedenleri maddeler halinde ise şu şekilde sıralanabilir:

Kaygı bozuklukları
• Tiroit hormonu bozuklukları (Canan Karatay hipotiroid diyeti)
• Sinir sistemini etkileyen hastalıklar
• Ağır depresyon
• Vitamin ve mineral eksikliği
• Folik asit eksiklikleri
• Hafızayı etkileyebilecek travmalar
• Beyin tümörleri…

Unutkanlık Belirtileri

Unutkanlık belirtileri her hastanın unutkanlığı neden yaşadığına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bazı kişiler dün akşam ne yediklerini hatırlamazken kimileri akşam ne yapacağını unutmaktadır. Bir de gözlüğünü ya da telefonunu nereye koyduğunu bir türlü hatırlayamayan hastalar var elbette…

Unutkanlık Neden Olur

Unutkanlık Belirtileri

Ancak maddeler halinde,en yaygın görülen unutkanlık belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

• Günlük hayatta yapılması alışkanlık haline gelen şeylerin bir anda unutulmaya başlaması
• Daha önce izlenmiş bir film, okunmuş birkitap ya dayapılmış birsohbetin unutulması
• İş ile ilgili yapılması gereken şeylerin unutulması ve dolayısı ile işlerin aksaması
• Daha önce çok sayıda gidilmiş bir yerin adresinin unutulması
• Yapılması gereken basitseçimlerde zorlanma ve karar vermede güçlük çekme
• Normalde kişinin ilgi alanına giren şeylerle ilgilenmemesi,onlara karşı bir şeuler hissetmemesi
• Anksiyete ya da sinirlilik hali
• Ağır depresyon

Çok daha farklı belirtilerden de söz edilebilir. Kişi eşinin adını unutabilir. Evlilik yıldönümünü unutabilir. Sahip olduğu bir eşyayı kaybedebilir… Tüm bu farklı belirtiler aslında kişilerin hastalığa farklı şekilde yanıt vermeleri ya da hastalığı yaşama nedenlerine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Unutkanlık neden olur sorusuna yanıt arıyor ve siz de kendinizde bazı unutkanlık belirtilerini hissediyorsanız en kısa zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurmalı; ancak paniğe kapılmamalısınız. Eğer hastalığın nedeni hakkında doktorunuza yardımcı olabilir ya da kendi kendinizi takip edebilirseniz sorununuza daha kısa sürede çözüm bulunmasını sağlayabilirsiniz.

MaviBoncuğum içerisinde konuya ilişkin ya da benzer bilgileri de bulabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.