Toplumda Doğru Bilinen Yanlış Sağlık Uygulamaları

İlk yardım, hepimiz tarafından biraz da olsa bilinmesi gereken, ne zaman ihtiyacımız olacağını bilemediğimiz sağlık uygulamalarını içermekte. Ancak, günümüzde, pek çok kişi ilk yardım konusunda bilinçli olsa da, doğru bilinen yanlış sağlık uygulamalarının da hayatımızda yer almadığını söyleyemeyiz. Toplumda doğru bilinen yanlış sağlık uygulamaları, özellikle söz konusu ilk yardım olduğunda büyük tehlikelere neden olmakta. Ve, yanlışları bazen kendimize, bazen de çevremizde, yardıma muhtaç insanlara yapabilmekteyiz. Peki nedir toplumda doğru bilinen yanlış sağlık uygulamaları?

Doğru Bilinen Yanlış Sağlık Uygulamaları

• Her şeyin öncesinde, soğuk kış günlerinin yaklaşması ile birlikte, pek çoğumuz şu sorunu yaşayacağız: Vücudumuz ısınacak, yani ateşimiz çıkacak; ama biz bu arada titreyerek üşüyeceğiz… Tabi üşüyünce, her ne kadar ateşimiz de olsa, üzerimizi daha kalın giyinecek, battaniye, yorgan, sobalardan destek arayacağız… İşte en büyük yanlışlardan biri… Hatta, terlersek, vücudumuzdaki zehirin atıldığı da söylenir… Bu doğru bilgi olsa da, hatta enfeksiyonlarla savaş için sıcak etkili yöntemler arasında yer alsa da, düşürülmesi gereken ateşin daha da yükselmesine neden olacağı unutulmamalı… Şunu unutmayın, yüksek ateşe çocuklar dahi çok dayanıklı değilken, yine de daha kolay tölere edebilirler. Ama söz konusu biz yetişkinler olduğunda, yüksek ateşin bizler için zararlı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

• Toplum içerisinde epilepsi, diğer bilinen adı ile sara hastalığı yaygın. Ve, kimin, ne zaman sara krizi geçireceğini bilebilmek imkansız. Bu nedenle, ilk yardımda bilinmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi, sara krizi geçiren bir kişiye nasıl müdahale edilmesi gerektiği… Bunun için, toplumda doğru bilinen yanlış sağlık uygulamaları arasında, kriz geçiren hastanın ağzını açıp, ağzına zorla bir şeyler sokmaya çalışmak yer alır… Bunu yapmayın… Bu şekilde hastanın dişlerini dahi kırabileceğinizi unutmayın. Peki ya yapmanız gereken? Hastanın başını biraz yükseğe kaldırarak, beyin sarsıntısı geçirmesini engellemek, ve biraz rahatladığında da onu yan çevirmek…

Bacağıma Kramp Giriyor

• Vücudumuzun herhangi bir yeri yandığında, içgüdüsel olarak belki kısa bir süre suya sokuyoruz; ama dış yüzey biraz rahatladığında suyu hemen kapatıyoruz… Peki, ısının sadece dış yüzeyde kalmadığı, içlere doğru inerek yayıldığını biliyor musunuz? İşte bu nedenle, ısının vücut içerisinde daha da fazla yayılmaması; ve bulunduğu yerde de hapsolmaması adına, soğuk suyun altında 15 dakika yanık bekletilmeli, krem uygulanacaksa, bunun için en az 20 dakika zaman geçmesine izin verilmelidir.

• Trafik kazaları, ve da ani problemlerin oluşması ile yaralanan kişileri, toplumca yardımsever olduğumuz için, sarsarak kendine getirmeye çalışabiliyor, hareket ettiriyoruz… Ki işte doğru bilinen yanlış sağlık uygulamalarından bir diğeri daha… Bu gibi durumlarda sadece, bir kanama varsa onu durdurun; ve hemen ambulans çağırıp, müdahaleyi profesyonellere bırakın…

• Boğazımıza bir şey kaçtığında, ve biz öksürmeye başladığımızda, yakınımızda kim varsa hemen koşar, gelir; ve sırtımıza, hem de tüm kuvveti ile vurmaya başlar… Kötü değil, tamamen iyi niyeti ile yapar bu hareketi, ama aslında, bizim boğazımıza kaçan şey, bu sayede, daha da derinlere iner… Peki böyle bir durumda ne yapmalıyız? Başımızı öne eğip, yavaş olmak kaydı ile, iki kere nefes almaya çalışmak, nefes yolunun açılmasına yardımcı olacaktır.

Cennet Hurmasının Faydaları

• Bir kişi bilinç kaybı yaşadığında, ilk yardım olarak, dilini yutmaması, ya da diğer bir tabirle, dilin nefes borusunu kapatmaması için, o kişinin dili dışarı çıkartılmaya çalışılır… İşte yanlış bir ilk yardım uygulaması daha… Bununla birlikte kişiyi sırt üstü de yatırmayın… Dil gerçekten de geriye giderek nefes borusunu kapatabilir… Tüm bunların yerine, hastayı yan çevirip, o şekilde yatmasını sağlayın.

• Vücudun herhangi bir yerinden fışkırarak akan kan, atardamar kanamasını düşündürebilir; ve bu gibi bir durumda, kişinin koltuk altından tutularak turnike uygulaması yapılabilir. Ama, bunun haricindeki kanamalarda yapılması gereken, kanamanın olduğu bölgenin sarılmasından ibarettir.

• Olmaz ya, diyelim ki vücudumuzun bir yeri soğuktan dondu… Ne zaman başımıza ne geleceğini bilebilir miyiz? Peki bu gibi bir durumda ilk yardım uygulaması olarak ne yapmalıyız? Hemen sıcak su tutmak, ya da bölgeyi ovmaya çalışmak, yapılacak en yanlış uygulamalar arasında yer almaktadır. Yazın dolaba attığımız donmuş bir barbunyayı da sıcak suyun içerisine atarak şoklar, çözülmesini sağlarız… Bunu nasıl kendi vücudumuza yapabiliriz? İşte yapılması gereken: Bölgeye önce soğuk su uygulayıp, sonrasında suyun ısısını yavaş yavaş arttırmak…

Yaşlanmayı Yavaşlatan Besinler

• Bir kişiye elektrik çarpmış ise, siz de ona dokunduğunuz anda onun gibi olacağınızı unutmayın. Bu nedenle, ilk olarak elektrik kaynağını kapatın. Sonrasında kişiyi, bulunduğu yerden, ahşap bir nesne ile uzaklaştırın. Hemen ardından da ambulansı çağırın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası