Tiroid Kanseri Belirtileri Nedir Neden Olur Ölümcülmüdür

Tiroid Kanseri Belirtileri Nedir Neden Olur Ölümcülmüdür

Tiroid kanseri denildiğinde, hastalığın kanser olması dahi insanların aklını karıştırmakta, içlerini ürperterek onları korkutmaktadır. Ancak hiç bir hastalık gibi kanser de yolun sonu demek değildir. Herkes öyle olduğunu düşünse de… Özellikle bu tür iyi bir doktor, doğru bir tanı ve uygulanacak doğru tedavi yöntemi ile çözüm oranı yüksek bir hastalıktır.

Tiroid bezinin fazla çalıştığını nasıl anlayabiliriz başlıklı konumuz içerisinde, hipertiroidin tiroid kanseri olmadığını belirtmiştik. Bu bölgede görülen kanser ise boyunda bir kitle şeklinde görülebilir. Ya da bir nodülde ortaya çıkabilir. Bu da zaten nodüllerin endokrinoloji tarafından takibine sebep olmaktadır.

Boyutları bir bezelye tanesi kadar olan hücrelerin kümeleşerek oluşturdukları ve ceviz büyüklüğüne ulaşabilen hücre topluluklarına nodül adı verilmektedir. Nodüller soğuk ve sıcak nodül olmak üzere iki farklı grupta ele alınırlar. Soğuk nodüllerde hormon salgılanması söz konusu olmaz.

Ancak %15 oranında kanser yapabilme riskine sahiptirler. Dolayısı ile ciddiye alınmaları ve iğne ile biyopsiye tabi tutulmaları gerekir. Biyopsi sonucunda ise zaten kanser olup olmadığı görülmektedir. Olmasa dahi mutlaka endokrinoloji bölümü tarafından bu hastalar takipte kalmalıdır.

Eğer sizde soğuk nodül var ise ve biyopsi sonucunuzda sorun yok ise de sağlıklı beslenerek, sigara ve alkol gibi kanser yapan zararlı maddelerden uzak durarak ve doktorunuzun istediği sıklıkta tiroid ultrasonografisi çektirerek, sonradan kanser gelişiminin önüne geçebilirsiniz.

Tiroid Kanseri Belirtileri

Tiroid kanseri belirtileri hakkında tam bilgi sahibi olabilmek adına, tiroid bezi ve hormonu hakkında daha yakından bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin bu bölgede en sık karşılaşılan hastalık nodül olsa da aslında üç ana başlık altında tiroid bezi hastalıklarını gruplandırabiliriz.

Tiroid Kanseri Belirtileri

Tiroid Kanseri

Guatr, tiroid kanseri ve tiroid iltihaplanması bu ana başlıklar altında sayılabilecek hastalıklardır. Guatr ise daha çok kadınlarda ve iyot bakımından zengin beslenmeyen kişilerde görülmektedir. İyot eksikliğine bağlı olarak ortaya çıktığı düşünülen guatr,nodüler guatr olarak da çeşitlendirilebilir.

Nodüler guatr ise tiroid içerisinde birden fazla yumrunun oluşabilmesi durumudur. Bu bilgilerin sonrasında tiroid kanseri belirtileri hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Guatrın varlığını anlayabileceğiniz belirtiler şu şekildedir:

• Zorlanarak nefes alma
• Yutkunma zorluğu
• Boyunda şişlik (Fazla büyümesi halinde dışarıdan da görülebilir)
• Kuru cilt problemi
• Saçların zayıflaması
• Yorgunluk
• Sinirlikik
• Kilo artışı

Tiroid hormonlarında yaşanan değişimler ise genel olarak bakıldığında tüm vücudu olumsuz etkiliyor. Metabolizma hızında değişim, partnerle birlikte olma isteği, kemik erimesi… ve daha pek çok problem tiroid hormonlarının az ya daçok çalışmasına göre değişkenlik gösterebiliyor.

Tiroid Nodülü Kanseri Belirtileri

Tiroid nodülü kanseri belirtileri hakkında bilgi sahibi olmak isterken, hastalığın ilk aşamalarda hiç bir belirtivermeme olasılığı bulunduğunu da unutmamalısınız. Dolayısı ile nodül gibi bir probleminiz varsa sıkı takipte olmanız gerektiğini hatırlatmalıyız.

• Ses kısıklığı
• Nefes almakta güçlük
• Boyunda hissedilen şişlik ya da yumru
• Boyundan başlayıp kulaklara doğru giden ağrı
• Kemik erimesi
• Yutkunmaktazorluk
• Kilo artışı
• Kolesterol ve kan deperlerinde düşüş
• Yorgunluk
• İsteksizlik
• Sinirlilik

Tiroid nodülü kanseri belirtileri hissettiğinizde, hiç birsorununuz yoksa bile kısa zaman içerisinde bir endokrinoloji uzmanına görünmeyi unutmamalısınız. Bunun için ilk olarak Dahiliye yani İç Hastalıkları bölümüne gitmeli ve Endokrinoloji için yönlendirme istemelisiniz.

Tiroid Kanseri Belirtileri Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

Tiroid kanseri belirtileri kan tahlilinde çıkar mı? Bu soru genellikle bu kanser türüne yakalandığından şüphelenen ancak kan tahlili sonuçları iyi çıkan kişiler tarafından sorulmaktadır. Fakat size daha önce de belirttiğimiz gibi bu kanser türü genellikle soğuk nodül ile ortaya çıkar.

Dolayısı ile soğuk nodül de hormon salınımına neden olmadığı için belirtiler kan tahlillerinde ortaya çıkmadan da kendini uzun süre gizleyebilir. Ancak bazı kan sonuçları vardır ki vücutta bir gariplik olduğu, alanında iyi bir doktor tarafından anlaşılabilir. Dolayısı ile iyi bir doktor tarafından takip edildiğinizden emin olmalısınız.

Tiroid Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Tiroid kanseri belirtileri nelerdir sorusuna vücudun farklı bölgeleri için yanıtlar alınabilir. Ancak en belirgin yanıtlar boğaz ve boyun bölgesinden gelir. Boyunda şişlik ve yumru ile kendini belli eden hastalık, ilerlemiş ise durum dışarıdan bakan bir göz tarafından dafark edilebilir.

Bununla birlikte vücudun pek çok doku ve organının düzenli çalışmasını sağlayan tiroidlerde gelişen bir kanser türükilo artışına, kemik erimesi olarak bilinen osteoporoza, yorgunluk, sinirlilik, cilt ve saç problemleri… gibi pek çok soruna neden olabilir.

Tiroid Kanseri Nedir?

Tiroid kanseri nedir? Bu sorunun yanıtını şu şekilde verebilmemiz mümkün: Tiroid kanseri, tiroid bezlerinde, zaten var olan hücrelerin, kontrolsüz bir şekilde çoğalmasıdır… Tiroid kanserinin anlaşılabilmesi için ilk olarak boyun bölgesine bakmak gerekir. Tiroid kanseri hakkında bilgi edinirken, tiroid kanserinin, kendisini en belirgin olarak boyun bölgesinde, bir nodül olarak gösterdiğini bilmemiz gerekir.

Tiroid Kanseri

Tiroid Kanseri Nedir

Tiroid kanseri nedir sorusunun bir diğer yanıtını da şu şekilde verebiliriz: Tiroid bezi içerisinde yer alan nodüllerin kötü huylu olması halidir. Diğer kanser türlerine göre daha nadir görülen bu hastalıkta ölüm oranı da diğer kanser türlerine göre daha düşüktür.

Genç yaşlarda da ortaya çıkabilmekle birlikte, kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür. Ortaya çıkmasında beslenmede iyot eksikliğinin yer alması faktör olduğu gibi daha farklı nedenlerden de söz edilebilir.

Tiroid Kanseri Ölümcülmüdür?

Tiroid kanseri ölümcülmüdür sorusunun yanıtı diğer kanser türlerine göre daha çok aranıyor. Bu durumun nedeni ise bu kanser türünün diğer kanser türlerine göre daha az duyulması. Dolayısı ile hakkında daha az bilgiye sahibiz. Hastalığın ölüme sebep olması söz konusu.

Ancak diğer kanser türlerine göre karşılaştırma yapıldığında tiroid kanserinde ölüm oranlarının daha düşük olduğu açıkça görülüyor.

Tiroid Kanseri Kaç Yıl Yaşar?

Tiroid kanseri kaç yıl yaşar? sorusunun çok acımasız bir soru olduğunu belirterek bilgilerimizi aktarmaya başlayabiliriz.Sonrasında ise erken teşhisin hayat kurtardığı bilgisini paylaşabiliriz. Ayrıca bu kanser türünde ölüm oranları diğer kanser türlerine göre daha düşüktür.

Yani tiroid kanserine yakalanan herhangi birinin öleceği gibikesin bir bilgi bulunmuyor. Bunun yanında pek çok kanser hastasının ölümünün sahip olduğu hastalık ile alakalı olmadığını biliyor muydunuz? Kimi kanser hastaları kalp krizi, kimiler tansiyon; bazıları ise koah nedeni ile hayatlarını kaybedebilirler.

Ancak yakınlarına neden öldükleri sorulduğunda zaten kanser hastası oldukları söylenir.Elbette hastalığı sebebi ile vefat eden hastalar da vardır. Ancak bu, her kanser hastasının öleceği anlamını kesinlikle taşımaz. Olaya bu açıdan bakıldığında hepimiz bir gün öleceğiz.

Papiller Tiroid Kanseri

Papiller tiroid kanseri, tiroid kanserinin farklı türlerinden bir tanesidir. Tiroid kanserinin tek bir türü olmadığını belirtmeliyiz. Bu kanser türü hakkında bilgi edinirken, tiroid kanserinin görülme sıklığına göre isimlendirildiğini görürüz: Folliküler Kanser, Papiller Kanser, Anaplastik Kanser ve Medüller Kanser, tiroid kanserinin türleri arasında yer alan dört farklı kanser çeşididir…

Papiller tiroid kanseri, tiroidlerde en yaygın görülen kanser türüdür. Öyle ki tiroid bölgesinde kanser bulunan kişilerin %75 – %80 oranında Papiller Tiroid Kanseri olduklarını söyleyebiliriz. Her yaşta görülen bir tür olması ile birlikte, çocuklarda dahi görülmektedir.

Ancak, Papiller Tiroid Kanserinin en sık görüldüğü yaş aralığı 20 – 50 yaşlar arasıdır. Bu yaş grupları içerisinde de 30 – 40 yaş aralığında olanların, daha sık Papiller Tiroid Kanserine yakalandıklarını söyleyebiliriz… Papiller Tiroid kanseri lenf bezleri ile yayılır ve boyundaki lenf bezlerinden başlayarak, akciğere kadar da gelişimini devam ettirebilir.

Uzun süre, tiroid kanseri belirtilerinin hiç birisini göstermeden gelişimini sürdürebilir. Ve ölüme de sebebiyet vermez… Diğer kanser türlerinde, yaşlıların vücutlarındaki kanserin seyri daha yavaş iken, Papiller tiroid kanserinde yaşlılar, daha hızlı bir seyir izlemektedirler. Türkiye’nin nüfusuna göre oranlandığında, karşımıza %2 gibi, çok ciddi bir rakam çıkmaktadır…

Tiroid Kanseri Neden Olur?

Tiroid kanseri neden olur sorusuna kadınlar ve erkekler için farklı yanıtlar verilebileceği gibi, her iki cinside etkileyen durumlar da söz konusudur. Örneğin kadınlarda daha sık görülen bu sorun,doğum ya da menopozgibi hormonal değişimlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Tiroid Kanseri

Tiroid Kanseri Neden Olur

Erkeklerde ise nodül varsa ve özellikle soğuk nodül ise tiroid kanseririskinin daha büyük lduğunu söyleyebiliriz. Farklı nedenler arasında ise şu unsurlardan söz edilebilir:

• Boyun bölgesinden radyoterapi almış olmak
• Çocuk yaşta radyasyona maruz kalmak
• Ailede tiroid kanseri olan birinin bulunması

• Ailede tiroid bezlerinin az ya da çok çalışmasına bağlı problem yaşayan birinin bulunması
• İyot eksikliği
• 60 yaş üstü olmak
• Down ve Turner sendromlarından birine sahip olmak
• Diyabet
• Daha önce Lityum kullanımı gerçekleştirmiş olmak
• Daha öncetiroid ile ilgili bir problem yaşamış ya da tiroidameliyatı olmuş olmak
Beyaz ırk ya da Asya’lı olmak.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.