Tiroid Bezinin Fazla Çalıştığını Nasıl Anlayabiliriz?

Tiroid bezinin fazla çalıştığını nasıl anlayabiliriz sorusunun yanıtlarını arayanlar genellikle hipertiroidi şüphesi bulunan kişilerdir. Aslında bu durum kan tahlilleri ile çok kolay teşhis edilir. T3ve T4 değerlerinin yüksek çıkması, TSH değerinin ise düşük çıkması Hipertiroidi teşhisi için yeterlidir.

Tiroid bezinin fazla çalışması, kandaki tiroid hormonu seviyesinin yüksek olması ile ifade edilmektedir. Herkeste görülebilen bu sorun kadınlarda erkeklerden 10 kat daha yaygındır. Problemin başlangıcı ise genellikle 20 – 40 yaş aralığında gelişir. Vücut için istenmeyen durumlara neden olabilir.

Peki tiroid bezinin fazla çalıştığını nasıl anlayabiliriz? Boynun arka tarafında yer alan tiroid bezleri vücut için çok önemligörevlere sahiptir. Organların işleyişini yönetmekle kalmaz;aynı zamanda metabolizmayı da düzenler. Bu nedenle kilo problemi olanlarda ilk bakılan tetkiklerden bir tanesidir tiroidler.

Ancak tiroid bezleri büyür ya da işlevlerini tam olarak yerine getiremezlerse, bu durumda ortaya tiroid hormonlarının az ya da çok salgılanması sonucu çıkar. Ve beraberinde vücut için olumsuz etkiler getirir. Dolayısı ile mutlak surette tedavi edilmesi ve normale döndürülmesi gereken bir süreçtir.

Tiroid bezinin fazla çalışması her şeyin öncesinde metabolizmayı hızlandırır. Bu da beraberinde kilo kaybını getirir. Bunun yanında kalp çarpıntısı ve terleme gibi reaksiyonlarla da kendini gösterir. Bu belirtiler sizde de varsa doktoragittiğinizde sizden bir kan tahlili isteyecektir.

Yapılan tahlil sonucunda TSH değeri düşük ancak T3 ve T4 değerleri yüksek çıkarsa teşhisiniz hipertiroidi olarak konacaktır. Tedavi aşamasına geçildiğinde ise ilaç kullanımı başlatılır. Yeterli olmadığı zaman atom tedavisi uygulanır. Bu da yetersiz kalırsa cerrahi yöntem seçilerek tiroid bezlerinin alınması yoluna başvurulabilir.

Tiroid Bezlerinin Fazla Çalıştığını Nasıl Anlayabiliriz?

Tiroid bezlerinin fazla çalıştığını nasıl anlayabiliriz sorusuna yanıt bulabilmek adına hipertiroidi belirtilerini bilmek gerekir. Basitçe değerlendirdiğimizde, kilo kaybı yaşıyorsanız, çarpıntınız varsa ve terliyorsanız hipertiroidi olma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması

Tiroid Bezinin Fazla Çalıştığını Nasıl Anlarız

Ancak tiroid bezlerinin fazla çalıştığını nasıl anlayabiliriz sorusunun yanıtı olan belirtiler arasında farklı unsurlar da yer almaktadır. Bu unsurları şu şekilde sıralayabiliriz.

• Terleme
• Yüksek tansiyon
• Çarpıntı
• Sıcak ve nemli deri
• Huzursuzluk
• Sinirlilik
• Ellerde titreme
• İştahın açık olmasına rağmen zayıflama
• Sıcağa karşı tahammülsüzlük
Kronik diyare
• Deride incelme
• Saçların incelerek kırılması ve dökülmesi
• Uykusuzluk
• Parlak ışığa karşı gelişen aşırı duyarlılık
• Gözlerde büyüme
• Guatr
Adet düzensizliği

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması

Tiroid bezinin fazla çalışması yani hipertiroidi farklı nedenlere bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenler arasında ilk sırayı ise graves hastalığı alır. Bu hastalık bağışıklık sistemi ile alakalı olup genellikle genç ya da orta yaşlı kadınlarda diğerlerine göre daha fazla ortaya çıkar. Vücudun kendi kendine reaksiyon göstermesi şeklinde ilerler.Nedeni ise bilinmemektedir.

Tiroid Bezinin Fazla Çalıştığını Nasıl Anlayabiliriz

Tiroid Bezinin Fazla Calışması

Tiroid bezinin fazla çalışması toksik nodüler guatr kaynaklı da olabilir. Bu durumun nedeni de bilinmemektedir. Ancak pek çok kişi tarafından zehirli guatr olarak bilinmektedir. Birden fazla nodülün aktif olarak çalıştığı durum toksik nodüler guatr adı ile bilinmektedir.

Bazı ilaçların da tiroid bezinin az ya da çok çalışmasına neden olabildikleri unutulmamalıdır. Bu ilaçlar arasında kanser ilaçları, kalp ritim bozuklukları için verilen ilaçlar, bipolar bozukluk ilaçları ve iyot içeren ilaçlar yer almaktadır. Kullanımın bırakılması halinde şikayetler geçecektir.

Ancak hiç bir düzenli kullandığınız ilacı doktorunuza danışmadan bırakmamalısınız. Bununla birlikte bu ilaçlar tiroid bezinin fazla çalışmasına neden olurlarsa ağrıya da sebebiyet verebilirler ve sorunun giderilmesi adına ağrı kesicilerden yardım alınabilir.

hCG hormonunun fazla çalışması tiroid bezinin de fazla çalışmasına neden olabilir. Bu durum genellikle hamileliğin ilk aylarında, çoğul gebeliklerde ya da rahimde doku kalmış olan zamanlarda ortaya çıkar. Nedeni pek çok sebebe bağlı olarak gelişen ve tiroid bezinin fazla çalışmasına sebep olan bir diğer unsur da tiroid iltihabıdır.

Triod kanseri de zaman zaman tiroid hormonunun fazla salgılanmasına neden olabilir. Bununla birlikte hipofiz adenomu da nedenler arasında sayılabilecek bir diğer unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Tiroid Bezi Fazla Çalışması Belirtileri

Tiroid bezi fazla çalışması belirtileri arasında en çok bilinenler çarpıntı, terleme ve yemek yemeye karşın kilo alamama problemleridir. Bunlara ek olarak ellerin titremesi, yüksek tansiyon, gözlerde büyüme… gibi pek çok farklı unsurdan söz edebilmek mümkündür.

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması Bitkisel Çözüm

Tiroid bezinin fazla çalışması bitkisel çözüm arayışı içerisinde iseniz ilk olarak uzmanlara göre bir diyet listesinin hazırlanmadığını bilmelisiniz. Bunun aksine her hasta için hazırlanacak beslenme programı kişiye özeldir. Fakat bazı unsurlara dikkat edebilir; tiroid hormonunun fazla salgılanması durumunda hayatınızdan iyotu çıkartabilirsiniz.

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması Nasıl Geçer

Tiroid Bezinin Fazla Çalışması Bitkisel Çözüm

Beslenmenize eklemeniz gereken besinlerin listesi ile tiroid bezinin fazla çalışması bitkisel çözüm önerilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

• İyotsuz tuz
• Süt ilavesiz çay ya da kahve; süt kullanmak istiyorsanız soya sütü ile
• Patates
• Yulaf
• Yumurta beyazı
• Bal
• Tuzsuz fındık
• İçeriğinde tuz, süt ve yumurtanın bulunmadığı ekmekler; tercihen ev yapımı

Beslenmenize bazı vitamin ve mineralleri dahil ederek de tiroid hormonunun fazla salgılanmasının önüne geçebilirsiniz. Dolayısı ile Demir, Selenyum ve Çinkonun hayatınızda önemli bir yerde bulunması gerektiğini unutmayın.

Bebeklerde Tiroid Bezinin Fazla Çalışması

Bebeklerde tiroid bezinin fazla çalışması, az çalışmasına yani hipotiroide kıyasla kıyasla daha az görülen bir sorundur. Ancak varlığının söz konusu olması halinde ilk başvurulacak yöntem anti-tiroid ilaçlar kullanarak çok fazla salgılanan tiroid hormonunu baskılamak şeklindedir. Bu ilaçlar hap formunda olup ağızdan alınmaktadır.

Henüz ülkemizde bu ilaçların damla ya da süspansiyon formunda olanları bulunmamaktadır.

Eski Yorumlar
  1. Anonim

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.