Suyun Önemi Ve Suyun Faydaları

Suyun Önemi Ve Suyun Faydaları

Bu yazımızda sizlere, suyun önemi nedir sorusunun yanıtını verip, susuzluk belirtileri hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışacağız. Suyun önemini kavradığınız takdirde, hayatınızda suya daha fazla önem vermeniz gerektiğini kavramanız daha kolay olacaktır. O halde, hemen suyun önemini anlatmaya başlayalım, ve bakalım vücudumuzun suya neden ihtiyacı var; susuzluk belirtileri nelerdir?

Suyun önemi nedir diyenlere şunu söylememiz gerekir ki: vücudumuzun %60 – %70 arasındaki bir bölümü sudan oluşmaktadır. Bu nedenle suyun önemi büyüktür. Suyun önemi büyüktür; çünkü, kaslarımız, kan dolaşım sistemimiz, ciğerlerimiz, ve hatta beynimizin büyük bir bölümü sudan oluşmaktadır. Suyun önemi nedir sorusunun yanıtı olan suyun önemi bu denli fazla iken, susuzluk belirtileri de kendisini net bir şekilde belli etmektedir.
Susuzluk belirtilerine bakacak olursak: uyku problemleri, kas ağrıları, sırt ağrıları, ödem şikayetleri susuzluk belirtileri arasında yer alırken, kabızlık da susuzluk belirtileri arasında yer almaktadır. Suzuzluk belirtileri arasında solunum problemlerinden de söz etmemiz gerekirken, susuzluk belirtilerinden bir diğerinin de baş ağrısı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Halüsinasyon görümlerinin artması durumunun da susuzluk belirtileri arasında sayıldığını unutmamamız gerekir.
Ne kadar su içmeliyiz sorusunun yanıtına bakmak istersek: ne kadar su içmeliyiz dediğimizde bize en güzel yol göstericisinin idrar rengimiz olduğunu unutmamamız gerekir. Peki idrar rengine bakarak, ne kadar su içmeliyiz sorusuna nasıl yanıt verebiliriz: İdrar renginiz koyu, ve üre kokusunun da keskin olduğunu düşünüyorsanız, yeteri kadar su içmiyorsunuz demektir; bu durum susuzluk belirtileri arasında yer almaktadır. Eğer idrar renginizin su gibi olduğunu görüyorsanız da, bu durum, yeteri ölçüde su içtiğinizin en belirgin ifadesidir; suyun öneminden yararlanıyorsunuz demektir. İdrar rengini, kullanılan ilaçların, özellikle B vitamininin değiştirme olasılığını da göz önünde bulundurmalı, ve ilaç kullanımı sırasında, ne kadar su içmeliyiz sorusunun yanıtını farklı şekillerde bulmalısınız.
Suyun önemi nedir sorusunun yanıtlarını daha net bir şekilde vermek istersek: suyun önemi listesinin sıralamasında ilk olarak, su sayesinde, vücut ısı dengesinin korunduğunun belirtilmesi gerekmektedir. Suyun önemi listesinde yer alan bir diğer şey de, su sayesinde sindirimin hızlanmasıdır. Suyun önemi nedir sorusuna verilebilecek bir diğer yanıt, suyun, vücuttaki ödem atılımını kolaylaştırmasıdır. Suyun önemi listesi sıralamasındaki bir diğer şey ise, su sayesinde, elektrolit dengesinin sağlandığıdır.
Suyun faydaları arasında sayılması gereken bir diğer unsur, su sayesinde kabızlığın önlenmesidir. Suyun faydaları arasında, böbreklerin temizlenmesinden, ve taş oluşumunun önlenmesinden de söz etmek gerekmektedir. Suyun faydaları arasında yer alan bir diğer unsur, su sayesinde, vücuttaki toksik maddelerin daha kolay atılmasının olanaklı hale gelmesidir. Suyun faydaları arasında solunum sisteminin sağlığından ve düzenli çalışmasından da söz etmek gerekmektedir. Suyun önemi nedir sorusuna verilebilecek yanıtlar arasında, eklem sağlığının su sayesinde korunması da yer almaktadır. Suyun önemi zayıflamada da gün yüzüne çıkarken, zayıflamaya en çok su ile destek olunabileceği belirtilirken, suyun faydaları arasında, cilt elastikiyetinin korunmasından da söz etmek gerekmektedir.
Suyun önemi, bazı durumlarda daha fazla artmaktadır. Ne kadar su içmeliyiz sorusunun yanıtı olan su içme miktarının artması gereken durumları ise şu şekilde sıralayabiliriz: ishal ve mide bulantısı durumunda daha fazla su içmek gerekebilir. Kişi enfeksiyon kapmış ise daha fazla su içilmesi büyük önem taşır. Şeker tüketiminin gerçekleştirildiği, ya da protein ağırlıklı beslenmenin söz konusu olduğu durumlarda da su tüketiminin arttırılması gerekmektedir. Su tüketiminin artması gereken durumlar arasında yer alan bir diğer önemli nokta ise, alkol alımının gerçekleştirildiği zamanlardır. Sıcak iklimli bir yere gidildiğinde de su tüketiminin arttırılması durumu gündeme gelebilir. Fazla tuz tüketiminin gerçekleştirilmesi, ve fiziksel egzersiz yoğunluğunun arttığı durumlarda da su tüketiminin arttırılması gerekmektedir.
Su içmeyi unutanlardansanız, çantanızda bir şişe su taşımayı, arabanızın ulaşabileceğiniz bir yerinde su bulundurmayı, çalışma masanızda su bulundurmayı, yemeklerde tüketeceğiniz asitli içeceklerin yerine su içmeyi, eğer suyun tadını sevmeyenlerdenseniz de, suyunuzun içerisine, belirli aromalar eklemeyi sizlere önerebiliriz ki bu aromalar arasında limon, ya da naneden söz edebilmek mümkündür.
Ne kadar su içmeliyiz sorusunun yanıtları arasında, günlük 2 litreden fazla su içmeniz gerektiğini belirtirken, kilo başına 0.032 litre su içmeniz gerektiğini de söyleyebiliriz. Örneğin eğer siz 50 kilo iseniz, günlük 3.2 litre su içmeniz gerektiğini belirten kaynaklar da bulunmaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.