Sürekli Üşüme Sürekli Üşümenin Nedenleri Ve Sürekli Üşümenin Tedavisi

Kimi insanlar, sürekli üşüme duygusu ile karşı karşıya kalırlar. Bu öyle bir hal alır ki, kalorifer karşısında kat kat giyinen insanlar görürüz; yazın kavurucu sıcaklıklarında, belki üşüyebilme ihtimalini göz önünde bulundurarak, yanında hırka taşır sürekli üşüme duygusu hisseden kişiler. Sürekli üşümek, bariz bir sağlık problemi olmamakla birlikte, sürekli üşümenin nedenlerinin olduğunu da belirtmek gerekmektedir. Sürekli üşümenin nedenlerini bulup ortadan kaldıran kişiler, sürekli üşümenin tedavisi için doktora gitmek durumunda da değildirler. Sürekli üşümenin tedavisinde sağlıklı beslenme, spor yapma; ve stresten kurtulmanın büyük faydası olacağının unutulmaması gerekmektedir.

<

Sürekli üşümenin tedavisi için, kendi kendinize uygulayabileceğiniz, düzenli spor alışkanlığından sizlere bahsetmiştik. Vücut ısısı, vücut tarafından, farklı yöntemlerle düzenlenmektedir. Vücut ısısını öncelikle kaslar düzenler. Vücut ısısının düzenlenmesine kasların, hareketsiz olsalar dahi katkıları %25 oranındadır. Kaslar hareketli bir hal alırlarsa, vücut ısısı daha dengeli bir şekilde yükseltilecetir. Bu nedenle, düzenli spor yapan kişiler kaslarını çalıştırmakta; ve vücut ısısını düzenlemede kasların katkısını daha fazla arttırabilmektedirler.
Vücut ısısı düzenlenirken, şu şekilde bir yol izlenmektedir: beyinde bir termostat görevi üstlenmiş olan hipotalamus, vücudun ısı düzeyini ayarlamaktadır. Vücudumuzda çok ısınma söz konusu olduğunda, hipotalamus, vücudun dış yüzeyine yakın olan damarların genişlemesine neden olur; bu sayede, vücut ısısı dışarıya doğru aktarılmaya başlanır; yani terleme olayı gerçekleşir. Sürekli üşüme duygusu olan kişiler ise titrerler. Titreme ile, vücudun kaslarının çalışması; ve ısı üretmesi, hipotalamus tarafından olumlu hale getirilmektedir. Bu nedenle, aslında hem terlemek; hem de üşüyerek titremek, bir hastalık belirtisi değildir. Fakat, sürekli üşüme hissi, bazen, bir takım hastalıkların belirtisi de olabilmektedir. Bundan dolayı, sürekli üşüme problemi yaşayan kişilerin bir doktora başvurması önerilmektedir.
Sürekli üşümenin nedenlerinden bir tanesi raynaud hastalığı olabilir. Raynaud hastalığında kişinin parmakları çok soğuktur; kişi, raynaud hastalığından şikayetçi ise, duygusal strese bağlı olarak üşüyor demektir. Raynaud hastalığında, bir müddet sonra morarma problemi ile de karşılaşılabilir. Raynaud hastalığında bazı zamanlarda, uyuşma problemi görülebilirken, raynaud hastalığında bazen ağrı sorunu ile de karşı karşıya kalınabilir. Raynaud hastalığı, sürekli üşüme hissinin ortadan kaldırılmasının sonrasında, vücutta karıncalanmanın gelişmesine de sebebiyet verebilmektedir. Sürekli üşümenin nedenlerinden biri olabilecek olan raynaud hastalığından, erkeklerden daha çok kadınlar etkilenmektedir. Raynaud hastalığı ile ilgili belirtilen durumlardan bir tanesi ya da bir kaç tanesi sizde mevcut ise, kısa zamanda bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Aksi halde reynaud hastalığı, bazen, eklem hastalıklarına da neden olabilmektedir.
Sürekli üşümenin nedenlerinden bir diğeri de hipotiroidizm hastalığıdır. Hipotiroidizm hastalığı da sürekli üşümeye neden olabilmektedir. Hipotiroidizm hastalığı, tiroidbezlerinin, yeteri miktarda hormon üretemediği durumlarda görülmektedir. Hipotiroidizm sürekli üşüme ile kendini gösteriyorsa, hipotiroidizm hastalığındaki belirtilerin bilinmesi gerekmektedir. Hipotiroidizm hastalığının belirtilerinden ilki, kişinin sürekli kilo almasıdır. Hipotiroidizm hastalığının belirtilerinden bir başkası da, kişinin kendisini sürekli olarak yorgun hissetmesidir. Hipotiroidizm hastalığının belirtilerinden bir başkası da, hipotiroidizmden bahsetmemize de neden olan, sürekli üşüme hissidir. Hipotiroidizm hastalığının teşhis edilebilmesi için basit bir kan testinin uygulanması gerekmektedir.
Sürekli üşüme ve sürekli üşümenin nedenleri hakkında kısaca bilgi sahibi olduk; ve sürekli üşümenin tedavisi hakkında da fikir sahibi olmaya çalıştık. Fakat, sürekli üşüme duygusu ile tek başınıza başa çıkamıyorsanız, sürekli üşüme sebebiyle bir doktora başvurmanızda fayda bulunmaktadır.

Latest Comments
 1. ayna

  lutfen cevab yazin ben banyodan sonra bedenim cok sicak oluyor hem de usume oluyor ben ne yapa bilirim

  • Anonim

   Soguk.suile duş almam imkansız neyapabilirim

 2. Derya

  Üşümek çok kötü bir durum hem psikolojik hem gerçekte. Birde insanlara laf anlatamamak en rahatsız edici olanı da o. İnsanlar çok anlayışsız ne yazık ki.

  • erdogan saglamoglu

   size yuzyuz katiliyorum hoca merhumun dedigi gibi damdan dusen bilir dusenin halini malesef insanlara anlatamiyosun anlamiyorlar artik kendimi insanlarlla fazla muhatab etmeden yasamaya calisiyorum bizim durumuzdz olan lara rabbim yardim ederde kurtuluruz

  • Yahya

   Derya.terleme ve üşüme ayni andami

 3. veli

  Ben kis yaz. Usuyorum
  Ve hastalaniyorum hep sica yiyio iciyorum okadar doktura gitim bicara bulamadiar ney bendeki hastalik bilmiyorum tabi sitiresde var ula kulaniyorum birsenadi hibi faydasi yok banadiyorlar hastalik hastasisin bi cevap yazin selamlar

  • Almina

   Veli kaç kilosun?

  • Anonim

   noroloji doktoruna gidiniz tiroid ve kan tahlillerizi yaptiriniz

 4. sevcan

  Üşümenin en büyüknedeni strestir

 5. ASLI SÜRGİT

  Ben üç buçuk yıldır Norveç’in Bergen şehrinde yaşıyorum. Genellikle hep üşüyorum. Burada yaşayan yerlilerin bendeki gibi aşırı üşüme gibi bir sorunları yok. Sanırım ılıman iklimden soğuk iklime geçmek de beden ısı dengesini etkiliyor.

 6. Ayy

  Usume ve mide bulantisi ve vucutta agrilar neden olur acaba vr surekli lavobo ihtiyaci neden olur acaba ??

 7. jane

  Benim omuzym cok usuyor sonrada iki kolum cok usuyor napijam yardim edin ajaba sebabi ne gecelerine uyuyomiyorim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası