Sürekli Bel Ağrısı Sebepleri

Sürekli Bel Ağrısı Sebepleri

İnsanın neresi ağrırsa canı ordadır. Son zamanlarda en sık doktora gitme nedenleri arasında sürekli bel ağrısı yer almaktadır. Eğer siz de sürekli belim ağrıyor diyenlerdenseniz, bu durum günlük yaşantınızı önemli ölçüde etkileyecek ve yaşam kalitenizin düşmesine neden olacaktır. Peki sürekli bel ağrısı sebepleri hakkında yeteri kadar bilgi sahibi misiniz? Yazımızın ilerleyen bölümlerinde, sürekli belim ağrıyor şeklindeki yakınmalarınızın muhtemel sebeplerini bulabileceksiniz.

■ Osteoartrit Hastalığı: Vücudun her yerinde oluşabilen bir hastalık olsa da osteoartrit hastalığı genel olarak belde, dizde ve elde görülmektedir. Kıkırdak normal şartlarda sürtünmeden korunur. Ancak söz konusu osteoartrit hastalığı söz konusu ise kıkırdağın zaman içerisinde bozulması durumu söz konusudur. Kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, bir takım ilaçlar kullanılarak kontrol altına alınabilir ve hastanın şikayetlerine göre, hastalığın derecesi belirlenmektedir.

Bel Ağrısından Kurtulmak İçin Yapılması Gerekenler

■ Kalça Çatlakları: Bir kaza geçirdi; ya da yanlış bir hareket yaptıysanız ortaya çıkabilen kalça çatlakları, belirtilerini hemen de vermezler. Eğer bir kaza geçirdiyseniz ve sonrasında sürekli bel ağrısı başladı ise hemen doktora gitmelisiniz. Yaşınızın genç ya da yaşlı olmasının, kalça çatlakları ile alakasının bulunmadığını da belirtmeden geçmeyelim.

■ Siyatik: Vücutta bulunan en büyük sinirin adıdır siyatik ve bir zarara maruz kaldığında, sırtın hemen altı; hatta belden başlayıp kasıklara kadar giden bir ağrı durumu söz konusu olabilmektedir. Sadece sürekli bel ağrısı değil, ayaklarda ve bacaklarda karıncalanma ile de siyatik olup olmadığı hakkında fikir sahibi olunabilir.

Sırt Ağrısı Ve Bel Ağrısı İçin Öneriler

■ Yanlış Duruş: Sürekli belim ağrıyor diyen kişilerin önemli bir kısmı ise masa başında çalışmakta olup, yanlış duruş ve oturma pozisyonu dolayısı ile bel ağrısına maruz kalırlar. Siz de işiniz gereği tüm gün masa başında olmak durumunda iseniz, kalçanızı mutlaka sandalyenin arkasına yaslayın ve o şekilde oturmayı tercih edin. Bu şekilde hem sürekli bel ağrısı azalır; hem de siz dik oturmuş olursunuz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.