Stres Nelere Yol Açar? İşte Stres Sonuçları

Stres Nelere Yol Açar? İşte Stres Sonuçları

Bu yazımızda sizlere, stres nelere yol açar, stres nelere sebep olur gibi soruların yanıtları olan, stresin zararları; ve stresin sonuçlarını anlatmaya çalışacağız. Stres diyip geçmeyin, basit bir masajla stresin sonuçları, ve stresin zararlarından kurtulabileceğinzi düşünüyorsanız, büyük bir yanılgıdasınız demektir. Peki o halde, stres nelere yol açar, stres nelere sebep olur? İşte stresin sonuçları, ve stresin zararları:

Stres nelere yol açar sorusunun yanıtı olan stresin sonuçlarından bir tanesi migren… Yanlış anlaşılmasın, stresin zararlarından bir tanesi, direk migrene yol açması değil… Ama, stresin sonuçları arasında, migrene neden olan şu etki yer alıyor ki: migren nedenlerini stres şiddetlendiriyor. Stres sonuçları arasında yer alan, daha yağlı, ve şekerli beslenme, uyku düzeninde bozulma gibi problemler migren nedenleri arasında yer alıyor. Yaşam tarzının strese bağlı olarak değişmesi de migrenin etkilerini arttırabiliyor.

Stres nelere yol açar sorusunun yanıtları arasında yer alan stres zararlarından bir tanesi de üst solunum yolu hastalıkları. Burada kastettiğimiz ani bir stres durumu değil; özellikle uzun süreli devam eden, kronikleşmiş stres, üst solunum yolu hastalıklarının meydana gelme sıklığının artmasına neden olabiliyor.

Stres nelere sebep olur sorusunun yanıtları arasında yer alan bir diğer şeyin de kalp hastalıkları olduğu düşünülüyor. Stres sonuçları arasında kalp hastalıklarının doğrudan neden olduğunu söylemek henüz mümkün değil, çünkü bu konuda bir takım araştırmalar yapılıyor, ancak, kalp hastalıklarına neden olan faktörlerin etkisinin stres sonuçları ile arttığı kesin. Özellikle kronikleşen streste, kişinin kalp atışları hızlanırken, tansiyonu yükseliyor; ve yağ asitlerinin kana karışması, karın bölgesinde yağlanma gibi bir takım durumlar ortaya çıkıyor. Bu gibi durumlar da elbette, kalp hastalıkları riskinin gündeme gelmesine neden oluyor…

Stres nelere yol açar sorusunun yanıtları arasında yer alan stres zararlarından bir tanesi de soğuk algınlığı… Özellikle bir aydan uzun süren, ve artık kronikleşmiş olan stres sorunu, sizin, bağışıklık sisteminizin zayıflamasına neden oluyor. Bu durum ise, ne yazık ki, stres sonuçları arasında yer alan, sürekli hastalanmanıza neden oluyor.

Stres nelere sebep olur sorusunun yanıtları arasında astımdan da söz etmek gerekiyor, ancak, astımın asıl nedeninin stres olmadığı da belirtilmeli. Stres sadece, astım ataklarının artmasına; fazlalaşmasına sebep oluyor; ve bundan dolayı stres zararları arasında sayılabiliyor.

Stres nelere sebep olur sorusunun yanıtları arasında yer alan stres sonuçları arasında, bel ağrısından da söz etmek gerekiyor. Stres, hormonlar sayesinde, bir takım kasların gerilmesine neden oluyor, ve bu gerilen kaslar da, normalde hiç bir problem yaşatmayacak bir tkaım hareketlerin, sizin vücudunuzda ağır hasarlar vermesine neden oluyor, en ufak bir hareketinizde, stres zararları arasında yer alan bel ağrısına maruz kalma riskiniz ortaya çıkıyor.

Stres nelere sebep olur sorusunun yanıtları arasında yer alan stres zararlarından bir diğeri de kilo almaya sebep olması. Kilo alan insanlar her zaman strese bağlı olarak kilo almasalar da, bazı kişiler, yemek düzenlerinde hiç bir değişiklik olmadığı halde kilo aldıklarını savunabilirler. Bunun nedenleri arasında, strese bağlı olarak artan kortizol hormonundan söz etmek gerekmektedir. Stres sonuçları arasında yükselen kortizol hormonu, metabolizmayı yavaşlatmakla kalmaz, organlarınızın etrafında bir yağ tabakası oluşturur… Nedeni: organlarınızı zararlı etkenlere karşı korumaktır…

Stres nelere yol açar sorusunun yanıtları arasında egzemadan da söz etmek gerekir. Stres sonuçları arasında egzemadan söz edeceksek eğer, kişinin zaten egzema hastası olması gerekmektedir. Egzemayı tetikleyen nedenler arasında yer alan stres, yediklerinize ne kadar dikkat de etseniz, şiddetini arttırabilir… Çünkü stres sonuçları arasında egzemayı tetiklemekten söz edilmektedir.

Stres nelere sebep olur sorusunun yanıtları arasında, stres zararlarından birinin de üreme hormonlarına yönelik olduğu; dolayısı ile kısırlığa sebep olabileceği belirtilmektedir. Stres, cinsel arzuyu azaltırken, kadında yumurtlamayı, erkeklerde de sperm sayısını azaltıp baskılayacak hormonların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.
Stres nelere sebep olur sorusunun yanıtları arasında, erken düşüklere neden olabilecek vajinal enfeksiyonlardan da söz etmek gerekmektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.