Şizofreninin Nedenleri Ve Şizofreninin Belirtileri

Toplumda pek çok kişi, psikoloıjiden anladığını söylemekte; ve bazı kişilerin sağlık sorunlarına çözümler bulmaya çalışmaktadır. Oysa ki psikolojide pek çok sağlık sorunu aslında birbirine karıştırılmaktadır. Şizofreni nedir diye sorduğunuzda, size, geri zekalılık, kişilik bölünmesi… gibi farklı; ancak aslı olmayan cevaplar veren kişiler bolca çıkacaktır. Oysa ki, şizofreni nedir sorusunun cevabı bunlardan hiç biri değildir. Şizofreni nedir sorusunun cevabı, başlangıç olarak ve en basit şekliyle: bir ruhsal hastalıktır. Şizofreni nedir denildiğinde, şizofreninin görüldüğü durumlara bakacak olursak, kişilerin normal duygusal tepkiler veremedikleri, gerçek ile hayal dünyasını birbirinden karıştırdıkları durumların şizofreni olarak adlandırılması doğru yaklaşım olacaktır diyebiliriz. Şizofreni nedir sorusuna verilecek olan somut cevaplardan bir diğeri de: kişilerin hatırlama yetenekleri ile konuşma yeteneklerini kaybetmeleri olarak açıklanabilir.

<

Şizofreninin nedenlerine bakıldığında, şizofreninin nedenlerinin kesin olarak belirlenmediği görülebilir. Ancak yapılan bazı araştırmalarda, şizofreninin nedenlerinin başında genetik olduğu söylenmektedir. Şizofreni sorunu olan kişilerin kan bağı olan başka kişilerde de şizofreni problemi varsa, şizofreni nedenleri arasında yer alan diğer nedenlerin de devreye girmesi ile şizofreni problemi ortaya çıkarak kendisini göstermektedir.
Şizofreninin nedenleri arasında bir takım hormonların değişimi de gösterilmekle beraber, şizofreninin nedenlerinden mi oldukları yoksa kişilerin yapıları ile mi alakalı olduğu tespit edilememektedir. Şizofreninin nedenleri arasında, bağışıklık sistemi ve çevresel faktörlerin de yer aldığı düşünülmekle birlikte, bu sebepler de şizofreninin nedenleri arasında kesinlik kazanmış değildir.
Şizofreni hastası olan kişilerin beyin yapılarına bakıldığında bir takım değişiklikler görülmekle birlikte, başka nedenlere bağlı değişimler de olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, şizofreni hastası olan kişilerin öldükten sonra da beyin otopsilerinde doku değişimleri olmakla birlikte, şizofreninin öncesinde mi yoksa sonrasında mı oluşan doku değişiklikleri olduğuna karar verilememektedir.
Şizofreninin belirtilerine bakıldığında, kişilerin gerçek dünya ile hayal dünyasını karıştırdıkları görülmektedir. Bununla birlikte şizofreninin belirtileri arasında, kişilerin dünyayı farklı algılamaları da görülmektedir. Şizofreninin belirtileri arasında, şizofreni hastalarının kendi kendilerine konuştukları ve farklı sesler çıkarttıklarından da bahsetmek gerekmektedir. Şizofreninin belirtilerinden bir diğeri de, kendilerinden bahseden şizofreni hastalarının ben değil de biz diye bahsetmeleridir. Şizofreni hastaları farklı kokuları da algıları ile birleştirmektedirler

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.