Siyah Pirinç Ve Siyah Pirincin Faydaları

Beyaz pirinç ile yapılan yemeklere, tatlılara hepimiz bayılırız. Pilavın yerini, sütlacın yerini hiç bir şey tutamaz diye düşünürüz. Bunun yanında, hayatımıza girebilecek olan siyah pirinç hakkında ise, çok fazla bilgi sahibi olmadığımızı anlamamız bu zamana kadar mümkün olmamıştır. Siyah pirinç, beyaz pirinçten daha çok kullanımı önerilen pirinç olmasına karşın, siyah pirinç neden bu kadar çok tercih edilmelidir hakkında pek bir bilgimiz yok. O halde, sizleri, siyah pirinç hakkında biraz bilgi sahibi yapalım.

<

Bilinen en güçlü antioksidanın böğürtlen olduğu hepimiz tarafından bilinmektedir. Böğürtlen tüketerek güçlü oranlarda antioksidan seviyesine ulaşıyoruz; ama, bir kaşık siyah pirinç yediğimizde, böğürtlenden daha güçlü bir antioksidan etkiye sahip oluyoruz… Yani, bir kaşık siyah pirinçte bulunan antioksidan etki, böğürtlende bulunan antioksidan etkiden çok daha yüksek düzeyde… Siyah pirincin içeriğinde bulunan şeker miktarı ise, oldukça düşük…
Siyah pirinç içeriğinde bulunan antioksidan etki ile, DNA’da ortaya çıkabilecek olan hasarların önlenmesine çalışılıyor. Aynı zamanda, siyah pirinç içeriğinde bulunan antioksidan etki, vücutta bulunan zararsız moleküllerin etkisiz hale getirilmesine de katkı sağlıyor. Bu durumda, siyah pirincin faydaları arasında ilk sırada, yaşlanma geciktirici; yaşlanma karşıtı etkiden söz etmek gerekiyor.
Antik çağlardan bu yana çok değerli bir yiyecek olan siyah pirinçten, yasak pirinç olarak söz edilirdi; bunun nedeni, antik dönemlerde, siyah pirinçin, sadece zengin olan Çin’liler tarafından yenilmesine izin verilmesiydi. Sıradan olan insanların siyah pirinç yeme gibi bir hakları bulunmamaktaydo.
Siyah pirincin faydalarını; ve siyah pirincin yaşlanma karşıtı etkilerini ortaya çıkartan araştırmacılar, siyah pirincin, hayatımızda daha önemli bir yer etmesi gerektiği sonucunu bizlere ulaştırmaktadırlar. Bu nedenle, kahvaltılarda ya da pastalarda; veya yemeklerde, beyaz pirinç yerine siyah pirinci tüketmemizi önermektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası