Zerdeçallı Süt Ne İşe Yarar?

Zerdeçallı Süt Ne İşe Yarar?

Zerdeçallı sütü yatmadan önce içmeniz halinde huzur içerisinde uyuyabilirsiniz. Peki ama zerdeçallı sütün faydaları bu kadarla mı sınırlı? Tabii ki hayır! İlerleyen bölümlerde sizlere hem zerdeçallı sütün faydalarından, hem de zerdeçallı süt nasıl yapılır sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz. Onu düzenli içerseniz güçlenecek olan bağışıklık sisteminizin yanında kanserden korunursunuz ve karaciğerleriniz temizlenir… Ama sadece bu kadar da değil…

Zerdeçallı Sütün Faydaları

■ Zerdeçalın anti-enflamatuar etkisi bulunmaktadır. Bu durum beraberinde bazı hastalıkların tedavisinde etkin olarak kullanılabilmesini sağlar ki bu hastalıklar arasında artrit ve pankreatit gibi isimlerden söz edilebilmektedir. Buna ek olarak her gece yatmadan önce bir bardak zerdeçallı süt içerseniz, vücudunuzda iltihaplı oluşumların gerçekleşmesini de önlemiş olursunuz.

■ Zerdeçallı sütün faydaları arasında, ciğerleri temizleme etkisinden de söz etmek gerekir. Aynı zamanda, yine ciğerlerdeki olumlu etkisi sayesinde zerdeçallı süt, yağ asidi oluşumunu da engeller. Tükettiğiniz besinlerin vücudunuzdaki işlevini kolaylaştıran bu sağlıklı içecek, aynı zamanda zararlı içeriklerin ciğerlerinizden uzaklaşmasını da sağlamış olur.

■ Virüs, bakteri ve mantarlarla tıpkı bir antibiyotik gibi savaşan zerdeçallı sütü tükettiğinizde, antibiyotik kullanmanıza gerek kalmaz. Boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı gibi, özellikle kış aylarında görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarından kurtulmak için ilaç olarak her gün düzenli olarak yatmadan önce zerdeçallı süt içip, antibiyotik etkisinden yararlanabilirsiniz.

■ Vücudun kanser riskini azaltan zerdeçallı süt içerisinde bulunan zerdeçal, alternatif tıp doktorları tarafından sarı altın olarak değerlendirilmektedir. Antioksidan etkisi dolayısı ile stresi ve kanserli hücre oluşumunu azaltır. Buna ek olarak, yapılan yeni araştırmalarda göze çarpmaktadır ki zerdeçal, tümörlerin büyümesini önleme özelliği de göstermektedir.

■ Zerdeçallı sütün faydalarından bir diğerinden de özellikle zayıflamak isteyenler yararlanmaktadır. Çünkü zerdeçalın metabolizmayı hızlandırarak yağları eritme özelliği bulunmaktadır. Vücudun yağ oluşumunu da engelleyen bu sağlıklı içeceği diyet sırasında, sadece bu nedenle bile tüketmeye değmez mi?

■ Vücudun sitokin salınımını azaltan zerdeçal, bu sayede kalp hastalıkları riskini de en aza indirgemiş olur. Çünkü sitokinler hem vücutta iltihaplanma; hem de kardiyovasküler hastalıkları tetikleyen maddelerdir. Her gece bir bardak zerdeçallı süt içerek, kalp sağlığınızı korumuş olursunuz.

■ Zerdeçalın, beyinde bulunan BDNF isimli maddenin artmasını sağladığını da hatırlatmadan geçmeyelim. BDNF’nin fazla olması alzheimer riskini azaltırken, beyinde bulunan sinirsel bağlantı sayısını da arttırır. Yani, zerdeçallı sütün faydaları arasında beyin sağlığını korumak da yer almaktadır.

Zerdeçallı Süt Nasıl Yapılır?

Her gece yatmadan önce içeceğiniz bir bardak zerdeçallı süt ile sağlığınızı nasıl koruyacağınızı anlattık. Bu tarifi hazırlamanın zor olmadığını da belirtmeden geçmeyelim. Tek yapmanız gereken, bir bardak süte yarım kaşık zerdeçal karıştırmaktan ibaret. Şifa olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.