Zerdeçalın Faydaları

Zerdeçalın Faydaları

Son günlerde adı geçmişte yaşanan kötü olayları unutturması ile anılan zerdeçalın faydaları sadece bununla sınırlı olmayıp, zerdeçal nasıl kullanılır sorusunun yanıtları da çok geniş bir alanı kaplamaktadır. Yazımızın ilerleyen bölümlerinde sizlere, zerdeçal ne işe yarar sorusunun yanıtları ile birlikte, zerdeçal nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarından söz edeceğiz…

Zerdeçal Nedir?

Anavatanı Güney Asya olan, ve Hint Safranı olarak da bilinen zerdeçal, zencefilgiller ailesinden, sarı yapraklı, otsu, çok yıllık bir bitki olarak tanımlanabilmektedir. Zerdeçalın faydaları o kadar çoktur ki, Bitkiler hakkında bilgi aktarımında bulunan pek çok uzman, zerdeçalın, bitkilerin baş tacı olduğunu belirtmekte, ondan mucize bitki olarak söz etmektedir.

Zerdeçal Ne İşe Yarar?

Asya’nın yüz yıllar boyu doğal ilacı olarak günümüze kadar kullanılagelmiş olan zerdeçal, içeriğinde yoğun olarak bulunan Curcumin etken maddesi ile, köklerinin toz haline getirilmesi şeklinde kullanılmaktadır. Yüksek oranda Antioksidan etkiye sahip olan zerdeçalın, C vitamini, ve E vitamininden daha fazla antioksidan içerdiğini belirterek, bu etkinin de, Curcumin maddesi sayesinde ortaya çıktığını hatırlatmalıyız.

Zerdeçalın faydaları arasında karaciğeri güçlendirmek, ve toksinleri atmak gibi etkilerden söz ederken, sadece karaciğerin temizlenmesini sağlamadığını, ve iltihap giderici özelliklerinin bulunduğunu da belirtmeliyiz. Solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisine katkı sağlamasının yanında, tümörlerin oluşum; ve büyümesini de önleyen zerdeçalın, kansere karşı koruyucu etkisinin bulunduğunu eklemeden geçmemeliyiz. Özellikle cilt kanseri, kolon, ve göğüs kanserinden korunmada, zerdeçalın yerinin önemli olduğu, yapılan araştırmalarla kanıtlanmış bulunmaktadır.

Safra kesesi, ve safra yollarında gözlemlenen hastalıkların giderilmesi, ve önlenmesinde katkı sağlayan zerdeçalınn faydaları arasında yüksek olan kötü kolesterolü düşürme etkisinden de söz etmek gerekir. Kalp sağlığını korumak, hazmı kolaylaştırmak, Sigaranın zararlarını minimuma indirgemek, cilt üzerinde var olan problemleri gidermek, kistik fibro< hastalığının giderilmesine katkıda bulunmak... gibi pek çok detay da zerdeçal ne işe yarar sorusunun yanıtları arasında yer almaktadır. Son günlerde, her gün tüketilen zerdeçalın, geçmişte yaşanan, ve hafızada iz bırakan kötü olayları unutturmaya yönelik etkisinin bulunduğu söylenmektedir. Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

Köri’nin içerisinde bulunan baharatlardan bir tanesi olan zerdeçal, yemekler için hazırlanan çeşnilerde baharat olarak da kullanılmaktadır. Yemeklerinizin içerisine zerdeçal ekleyebilir, yoğurdun içerisine eklenerek de tüketilen zerdeçalı, çay şeklinde de içebileceğiniz gibi, cildiniz üzerine harici olarak da uygulayabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak, zerdeçalın faydalarından yararlanmak adına günde üç kilo zerdeçal tüketilmesi gerektiğini; ve bunun da gerçek olamayacağını, bu nedenle, bu amaca yönelik olarak hazırlanan kapsüllerin tüketilmesini önermektedirler. Söz konusu kapsüllerin, mutlak surette güvenilir yerlerden temin edilmesi gerektiği unutulmamalıdır…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.