Yaşlanmayı Geciktiren Bitkisel Yağlar

Yaşlanmayı Geciktiren Bitkisel Yağlar

Bütün kadınlar genç olmak ister. Sosyal medya reklamlarında sık sık görüyor olmalısınız: Yaşlanmayı geciktiren yağlardan söz edilmekte. Bir anneannenin cildinin nasıl bebek gibi olduğu, genç kız gibi göründüğüne dair söylentiler pek çoğumuzun dilinde… Peki yaşlanma nasıl geciktirilir? Yazımız içerisinde sizlere, yaşlanmayı geciktiren bitkisel yağlardan söz edeceğiz. Sözünü edeceğimiz yaşlanmayı geciktiren yağlara, öyle büyük paralar da ödemeyeceksiniz… Güvendiğiniz aktarınızdan temin edebileceğiniz, yaşlanmayı geciktiren bitkisel yağlara, gelin zaman kaybetmeden bakalım…

Yaşlanma Nasıl Geciktirilir?

Argan Yağı: Argan yağının içeriğinde A, ve E vitaminleri bulunmaktadır. Bu yağ, güneşin zararlı ışınlarına karşı cildinizi korur, cildinizin nemlenmesini sağlar, bunun dışında, yaşlanmaya bağlı olarak gelişen kırışıklıklar, lekeler, çizgiler; ve sarkmaların da önüne geçer. Argan yağının kullanımı da oldukça basittir: Avcunuza iki damla almanız, sonrasında ellerinizi birbirine sürerek ısınmasını sağlamanız, ardından da cildinize masaj yaparak uygulamanız yeterli olacaktır. Piyasada saf argan yağı bulmanız zor olacaktır. İçeriğinde argan yağı bulunduğu söylenen kozmetik ürünlerin de argan yağı içerikleri düşük olabilir; ancak, farklı markaların, vitaminler ile karıştırılmış argan yağı bulunmaktadır. Sadece cilt değil, saç için de kullanılabilen bu ürünleri, güvendiğiniz yerlerden alarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

• Zeytinyağı: İçeriğinde, Argan yağında olduğu gibi A; ve E vitaminlerini bulunduran zeytinyağı, aynı zamanda mineraller; ve yağ asitlerini de bulundurur. Yaşlanma etkilerine bağlı olarak azalan kolajen üretiminin artmasını, ve cildin daha pürüzsüz görünmesini sağlayan zeytinyağı, aynı zamanda yaşlanma etkilerine bağlı hastalıkların önlenmesinde de kullanılmaktadır. Bu nedenle, ılıtarak cildinize masaj yapıp uygulayabileceğiniz zeytinyağını, ortalama 10 dakika sonra cildinizden temizleyebilirsiniz. Bu yöntem kan dolaşımının artmasını da sağlayacaktır. Aynı zamanda bu şekilde, makyajınızı da temizlemeniz mümkündür; hem de tamamen doğal yollarla… Ve yemeklerinizde, salatalarınızda her gün 1 – 2 kaşık zeytinyağını rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ancak zeytinyağını cildinize uygulayıp, uzun zaman bırakmanız halinde, kararmalara neden olabileceğini de unutmamalısınız.

• Hindistancevizi Yağı: Antioksidan, ve antibakteriyel etkileri bulunan Hindistancevizi yağı, yaşlanma etkilerine bağlı azalan kolajen üretimini arttırır, kırışıklık, ve lekelerin oluşumunu önlemeye yardım eder. Doğal güneş koruyucu olarak kullanılabilmesinin yanında cildi nemlendirir, ve akne oluşumunu önleyerek, egzema gibi cilt hastalıklarının doğal tedavisinde de kullanılabilir. Ilıtılmış Hindistancevizi yağını her gün cildinize masaj yaparak uygulayabilir, günde iki yemek kaşığı Hindistancevizi yağını da yemeklerinize, yani beslenmenize dahil edebilirsiniz.

• Badem Yağı: Yaşlanmayı geciktiren yağlar arasında yer alan badem yağı, doğal güneş koruyucu olmasının yanında, kırışıklık oluşumunu önler, cilde elastikiyet kazandırıp, yenilenmesini sağlayarak yaşlanma sürecinin gecikmesini olanaklı hale getirir. Geceleri yatmadan önce göz kapaklarınıza bir kaç damla uygulayabileceğiniz ılıtılmış tatlı badem yağı ile göz çevresi kırışıklıklarından kurtulabilir, her gün cildinize badem yağı ile masaj yapabilirsiniz. Bir bardak sütün içerisine ekleyebileceğiniz 2 – 3 çay kaşığı badem yağını her gün içebilirsiniz.

• Jojoba Yağı: İçeriğinde C; ve E vitamini bulunduran Jojoba yağı, tüm cilt tipleri için rahatlıkla kullanılabilmekte olup, tüm yaşlanma etkileri ile savaşır, cildin daha sıkı olmasını sağlar; ve hücrelerin hızlı bir şekilde yenilenmesini olanaklı hale getirir. Ancak yaşlanmayı geciktiren yağlar arasında yer alan jojoba yağını cildinize tek başına uygulamak yerine, başka bir bitkisel yağ ile karıştırarak, günde bir kere, temiz cilde uygulamanız önerilmektedir.

• Lavanta Yağı: Antiseptik etkili, mantar önleyen içeriği ile, pek çok cilt problemi ile savaşabilen lavanta yağı, antioksidan etkisi dolayısı ile hem cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı; hem de serbest radikallere karşı korur. Cildinize iki günde bir uygulamanız gereken lavanta yağı da, hem tek başına kullanılmamalı; hem de kısa sürede ciltten temizlenmelidir. Şu şekilde kullanabilirsiniz: 6 damla lavanta yağını bir kaşık aloe vera jeli ile karıştırın. Ardından cildinize masaj uygulayın; ve on dakika bekleyin. Sonra cildinizi soğuk su ile durulayın.

• Avokado Yağı: İçeriğinde A; ve E vitaminleri ile birlikte protein; ve doymamış yağ asitleri bulundurmaktadır. Özellikle kuru cilt tipinde rahat kullanılabilen avokado yağı, yaşlanma etkilerine bağlı lekeler, kırışıklık; ve sarkmaları azaltırken, güneş lekelerini de azaltıcı özellik göstermektedir. Cildinizde kaşıntı problemi varsa da yine avokado yağı ile rahatlayabilirsiniz.

• Nar Çekirdeği Yağı: Antioksidan; ve antimikrobiyel etkilerinin yanında, iltihap kurutucu özelliği de bulunan nar çekirdeği yağının, serbest radikallerle savaşma, ciltte kolajen üretimini destekleyerek elastikiyeti arttırma, deriyi güçlendirme gibi özellikleri bulunmaktadır. Nar çekirdeği yağını cildinize her gün uygulayabilirsiniz.

• Buğday Tohumu Yağı: Antioksidan etkisinin yanında, içeriğinde A, ve E vitaminleri bulunduran buğday tohumu, cildin genç, ve pürüzsüz görünümüne katkıda bulunurken, cilt kuruluğuna iyi gelir; ve yaşlanmayı geciktiren bitkisel yağlar arasında yer alır. Bir kaşık aloe vera jelinin içerisine bir kaç damla buğday tohumu yağı ekleyin, ve bu karışım ile cildinize beş dakika masaj yapın. Ardından on dakika bekleyin, ve sonra da cildinizi ılık su ile durulayın. Bu işlemi her gün bir kere uygulayabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.