Üzüm Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Üzüm Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Üzüm çekirdeği nasıl kullanılır sorusunun yanıtını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız; ancak öncesinde, üzüm çekirdeği tozunun siyah üzümden elde edildiğini ve Flavonoid vitamin grubu içerisinde yer aldığını belirtelim. Bununla birlikte, vücudu serbest radikallere karşı koruyan üzüm çekirdeğinin faydalarını ve üzüm çekirdeği nasıl kullanılır sorusunun yanıtını da ilerleyen bölümlerde aktaracağımızı hatırlatıp, sonrasında üzüm çekirdeği tozunu daha iyi tanıyabilmek adına bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya başlayalım.

Üzüm Çekirdeğinin Faydaları

Üzüm çekirdeğinin faydaları ilk olarak Fransa’da ortaya konmuş ve 1950 yılında da, damar koruyucu özelliğindeki ilk üzüm çekirdeği ilacı hazırlanmıştır. Bunun dışında da üzüm çekirdeğinin faydaları saymakla bitmez.

■ Kalp krizi riskini azaltan üzüm çekirdeği damarları korur ve damar sertliğini önler. Kötü kolesterolün düşürülmesine katkıda bulunan üzüm çekirdeği bununla birlikte, iyi kolesterolün yükselmesini de sağlayarak, vücudun kolesterol dengesini korur.

■ Antioksidan özellikleri dolayısı ile üzüm çekirdeğinin faydaları arasında kanserden koruma etkisi de yer almaktadır. Kanser tedavisi sırasında, örneğin kemoterapide hastaların daha az yan etki ile karşılaşması için de üzüm çekirdeği tozundan yararlanılabilmektedir.

■ Yüksek tansiyon hastalarında bulunan kılcal damarların güçlenmesine katkıda bulunan üzüm çekirdeğinin faydaları arasında zayıflamış kan damarlarını güçlendirme etkisinden de söz etmek gerekir. Gözde bulunan kılcal damarların da güçlenmesine katkıda bulunan üzüm çekirdeği tozu, saydam tabakanın korunmasına katkıda bulunur ve gözdeki kan dolaşımını hızlandırır. Uzmanlar, sürekli bilgisayar başında olanların, göz sağlığını korumak için üzüm çekirdeği kullanmalarını önermektedir.

■ Üzüm çekirdeğinin göze faydaları arasında, katarakt ve maküler dejenerasyonu önlemesi de yer almaktadır ki buna dayanarak, yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarını önlediğini de söyleyebiliriz.

■ Cildin bağ dokusunda bulunan Kollajen miktarını arttıran üzüm çekirdeği, bununla birlikte, kan dolaşımı ve lenf dolaşımını iyileştirebilme gücüne de sahiptir. Dolayısı ile cilt üzerinde pek çok olumlu etkisi bulunan üzüm çekirdeği yaşlanmayı önleyerek, sarkmaların önüne geçer.

■ Üzüm çekirdeğinin faydaları arasında cilt kırışıklıklarını önlemek ve gidermenin yanında, solgun ve cansız görünen cildi düzeltme etkisinden de söz etmek gerekir. Hücre yenileme özelliği dolayısı ile daha güzel bir cilde kavuşturan üzüm çekirdeği tozu, elastik ve canlı bir cilt yapısını olanaklı hale getirir.

■ Histamin salgısını azaltan üzüm çekirdeği bu sayede, alerjiye karşı önleyici etki de göstermektedir.

■ Egzama ve sedef gibi cilt hastalıklarına karşı etkili olan üzüm çekirdeği tozunun faydaları arasında, varis ve basur gibi toplardamar rahatsızlıklarını önlemek ve gidermek de yer almaktadır.

■ Diş etinde kanama sorununu giderir.

■ Saç hücrelerini arttıran üzüm çekirdeği aynı zamanda hızlı saç uzatma üzerinde de etkilidir.

■ Kansızlığı önleyerek kan yapan ve kanı temizleyen üzüm çekirdeğinin faydaları arasında C vitamininin etkilerini arttırması da yer almaktadır.

■ Romatizmal hastalıklarda etkilidir.

■ Böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar.

Üzüm Çekirdeği Nasıl Kullanılır?

Üzüm çekirdeği kullanımını, siyah üzüm yerken rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Çekirdekleri çok iyi çiğnemeniz bu noktada önem kazanmaktadır. Sınavlardan önce öğrencilere, çekirdekli kuru siyah üzüm yedirilmesinin sebebi zihin açan etkisinden ileri gelmektedir.

Eğer üzüm çekirdeğini tablet olarak alacaksanız, günlük önerilen miktar 100 – 200 mg aralığıdır.

Üzüm çekirdeği tozunu günde bir tatlı kaşığı, yoğurt ya da bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz. Ancak açıkta satılan, hava ile temas halindeki üzüm çekirdeği tozunu kullanmamanız gerektiğini, içerik değerinden önce sterilizasyon özelliğini kaybettiğini belirtmemiz gerekmektedir.

Günde bir avuç kuru üzüm yediğinizde, kuru üzüm çekirdeğinin faydalarından kolaylıkla yararlanmış olursunuz.

Sabun, şampuan, krem gibi kozmetik ürünlerin içeriğinde bulunan üzüm çekirdeği ile de cilt ve saç sağlığına olan faydalarından yararlanabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.