Uyumaya Yardımcı Bitki Çayları

Uyumaya Yardımcı Bitki Çayları

Uyumaya yardımcı bitki çaylarını, özellikle bitkisel şeyler kullanmayı sevenler tercih etmektedir. Eğer siz de hem bitkisel şeyler kullanmayı seviyor; hem de geceleri uyuyamıyorum ne yapmalıyım diyorsanız, uyku veren bitkisel çay tariflerini ilerleyen bölümlerde sizlerle paylaşacağız. Pek çoğumuz Melisa, papatya, Kedi otu, rezene gibi bitkilerle hazırlanan çayların uyku veren bitkisel çay önerileri arasında yer aldığını biliyoruz. Peki uyumaya yardımcı bitki çaylarının daha fazlası var mı? Uyku veren bitkisel çaylar nasıl hazırlanır? İşte yanıtları

Uyku Veren Bitkisel Çay Önerileri

■ Kedi Otu Çayı: Uyumaya yardımcı bitki çayları arasında yer alan kedi otu çayının sadece uyku vermekle kalmayıp, uykusuzluk sorununu tedavi ettiğini de belirtelim. Anksiyete seviyesini azaltan kedi otu çayı, sinir hücrelerini düzenlemeye yönelik de olumlu etkilere sahiptir.

■ Sarı Kantaron Çayı: Uyumaya yardımcı bitki çayları arasında yer alan sarı kantaron çayının sakinleştirme etkisi bulunmaktadır. Dolayısı ile sadece uyku veren bitkisel çaylar arasında yer almakla kalmaz, yatıştırıcı ve antidepresan özellikler de gösterir. Bunlara ek olarak sarı kantaronun ne kadar yararlı bir bitki olduğunu bilmeyen de neredeyse yoktur zaten.

■ Papatya Çayı: Hem uyku verir; hem de sakinleştirici özellikleri bulunmaktadır; ama sadece bunlarla kalmayıp, stres seviyesini azaltan etki de gösterir. Çok hafif bir çay olan papatya çayının kokusu da insanı rahatlatan niteliktedir. Sadece geceleri uyuyamıyorum ne yapmalıyım diyenler değil, pek çok kişi papatya çayından farklı sorunlarına farklı faydalar bulmaktadırlar.

■ Çarkıfelek Çayı: Kas elastikiyetini düzenleyen ve bunun yanında sinirlerin gevşetilmesine katkı da sağlayan çarkıfelek çayını pek çok kişi bilmiyor olsa da, o aslında uyumaya yardımcı bitki çayları arasında yer almaktadır.

■ Limon Otu Çayı: Sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlayan limon otu çayı anksiyete problemleri ile de savaşarak uyku veren bitkisel çaylar arasında yer almaktadır. Akşam yemeğinden biraz sonra tüketilmesi önerilmektedir.

Geceleri uyuyamıyorum ne yapmalıyım diyor ve uyumaya yardımcı bitki çaylarını kullanmayı düşünüyorsanız, her birini yatmadan en az bir saat önce tüketmeniz gerektiğini hatırlatalım.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.