Turunç Suyunun Yararları Nelerdir?

Turunç Suyunun Yararları Nelerdir?

Turunç suyu çok acı ve ekşi olması dolayısı ile pek fazla tüketilmez; ama aslında turunçgiller familyasına asıl isim veren meyve turunçtur. Portakal ile tıpatıp aynıdır. Portakalın aşılanmamış hali olarak düşünebilirsiniz. Turunç suyunun yararları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan turuncun faydalarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız. Ancak hemen öncesinde şunu belirtelim: Akdeniz bölgesinde çok bol olan turunç ağaçları ile özellikle kış aylarında sık karşılaşırsınız. Ve yollar, sokaklar misler gibi turunç kokar. Bu turunç bolluğunda, mutlaka turuncun faydalarından ve turunç suyunun faydalarından yararlanmalısınız. Peki turunç suyunun yararları nelerdir?

İlk başlarda koyu yeşil bir renge sahip olan turunç olgunlaştığında ise parlak canlı bir turuncu renk alır. Dolayısı ile portakala çok benzer. Zaten hem portakal, hem de limon turunç ağacının aşılanması ile elde edilir. Turunç ağacı ise doğada kendiliğinden yetişmekte olup özel bir bakıma ihtiyacı yoktur. Kabukları portakaldan daha kalın ve pürüzlüdür. Dolayısı ile ele alındığında portakal ile turunç arasındaki fark rahatlıkla anlaşılır. Zaten turunç suyu ya da turunç meyvesinin tadına baktığınızda da portakaldan çok acı ve ekşi olduğunu anlayabilirsiniz.

Turunç Suyunun Yararları Nelerdir?

■ Sinir halini azaltır, rahatlatır, sakinleştirir, yatıştırır.
■ Turunç suyunun faydaları arasında, strese bağlı depresyonun giderilmesinden de söz edilir.
■ Üzüntü ve sıkıntının azaltılmasında katkı sağlar.
■ Turunç suyu kan şekerini düşürür. Ama yine de şeker hastaları tarafından dikkatli kullanılmalıdır.
■ Tansiyonu dengeler.
■ Mideyi temizler.

Turunç suyunun yararları nelerdir sorusunun yanıtlarından, turunç suyunu salatalarınıza, limon yerine sıkarak; ya da içerek faydalanabilirsiniz. Hatta turunç suyunun faydalarından yararlanmak için onu içebilirsiniz de. Ama aşırıya kaçmamalısınız. Normal şartlarda bilinen bir zararı olmayan turunç suyu, gereğinden fazla kullanıldığında, her şeyde olduğu gibi zararlı etkilere neden olabilir; her şeyin öncesinde tansiyonu düşürür.

Turuncun Faydaları

Turunç kabuğu ile çay yapılması halinde, iştah açıcı, susuzluğu giderici faydalarından yararlanılır.
■ Turunç kabuğu aynı zamanda vücuda enerji ve kuvvet de verir.
■ Turunç yaprağını çiğneyerek tüketirseniz, turuncun faydaları arasında yer alan, ağız kokusunu giderme etkisinden yararlanırsınız.
■ Turuncun faydaları arasında, yılan, akrep, arı sokmalarına karşı panzehir etkisinden de söz etmek gerekir. Bunun için turunç çekirdeği ya da turunç meyvesinden turunç suyu hazırlanmalı ve kullanılmalıdır.
■ Turuncun faydaları arasında mideyi kuvvetlendirme etkisinden de söz etmek gerekir. Bulantı, kusma, safra gibi istenmeyen durumların varlığı halinde iyileştirici etkiye sahiptir.
■ Turunç meyvesi ile hazırlanıp içilen turunç çayı, sindirimi kolaylaştırır.
■ Turunç kabuğunun iç tarafı, kalbi kuvvetlendiren ve kanı temizleyen özelliklere sahiptir.
■ Turuncun faydaları arasında kalp ritmini düzenleyen etkisinden de söz etmek gerekir. Çarpıntı gibi durumlarda, alternatif tıp turunç meyvesini önermektedir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.