Susam Yağının Faydaları

Günümüzde, doğal olana ilgi artmaya başladı ve bunun nedeni insanların şifalı bitkiler hakkında bilinçlenmeye başlamış olmasından kaynaklanıyor. Ancak, sadece günümüzde değil, şifalı bitkilerden çok eski zamanlarda da yararlanılıyordu. Çünkü o zamanlar ilaç ya da kozmetik ürün kullanımı imkansızdı; var olanların tamamı şifalı bitkilerden elde ediliyordu; tıpkı şimdi olduğu gibi. Kısacası, günümüzde hem kozmetik; hem de ilaçlar var; ancak insanlar doğal olana yönleniyor. Çünkü onlar zararsız. Uzmanlar, ağzınıza alamadığınız hiç bir şeyi cildinize ya da saçınıza uygulamamanız gerektiğinden söz ediyor. Hiç bir kozmetik ürünü, kokusu güzel dahi olsa ağzımıza alamıyoruz. Ama, örneğin susam yağını hem içebiliriz; hem de saç, kaş ve kirpiklerimize uygulayabiliriz. O halde sorumuz şu: Susam yağının faydaları nelerdir? Susam yağı nasıl kullanılır? Susam yağının zararları var mıdır? İşte merak ettiğiniz tüm bu soruların yanıtları…

Susam Yağının Faydaları

■ Susam yağının faydalarından ilki kaşlar üzerinde olan etkisidir. Bu noktada, kaş dökülmesi sorunu yaşayan kişiler ve özellikle de kaşlarında seyrelme başlayanlar susam yağından yararlanabilirler. Yapmanız gereken tek şey her gün kaşlarınıza, dairesel hareketlerle susam yağı sürmekten ibarettir. Böylece kan dolaşımı hızlanacak; kaşlarınız gürleşip kalınlaşacaktır.

■ Susam yağının faydalarından bir diğeri de kirpikler üzerindeki etkisidir. Hem kirpiklerinizi gürleştirecek olan susam yağı, hem de kirpiklerinizde bulunan makyajı silmek konusunda size yardımcı olacaktır. Pek çok kişi göz makyajı temizleyici kullanmamakta ve inatçı rimellerini çıkartmak için cilt makyaj temizleyiciden bol bol kirpiklerine uygulamaktadır. Bu durum ne yazık ki gözlerin yanmasına neden olur. Ancak susam yağı, hem makyajın kolayca çıkmasını sağlar; hem de kirpiklerinizi gürleştirerek daha güzel görünmelerini olanaklı hale getirir. Bunun için iki günde bir, kulak çubuğuna sürdüğünüz susam yağını kirpiklerinize uygulamanız yeterli olacaktır.

■ Susam yağının faydaları sadece kaş ve kirpiklerle de sınırlı değildir. Kepeklenme sorununu ortadan kaldıran susam yağı, kırık saç uçlarını onarır. Saç dökülmesini önlerken, saçların daha az yağlanmasını da olanaklı hale getirir. İçeriği dolayısı ile yeni saç oluşumuna katkıda bulunan susam yağının saça faydaları arasında saçların daha canlı ve parlak görünmesini sağlamak da yer almaktadır. Saçları kökten uca besleyerek daha hızlı uzamalarını sağlayan susam yağının saça faydaları arasında, saç derisinde bulunan mantar sorununu ortadan kaldırmak da yer almaktadır.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Susam yağını, saçlarınızın uzunluğuna göre, aynı miktarda biberiye yağı ve zeytin yağı ile karıştırın. Saç diplerinden uçlarına kadar, masaj yaparak uygulayın. Sonrasında saçlarınızı bir bone yardımı ile sararak iki saat bu şekilde beklemesini sağlayın. Ardından beslenmiş olan saçlarınızı bitkisel şampuan ile yıkayabilirsiniz.

Susam Yağının Zararları

Özellikle yaşı 10’dan küçük olan çocuklarda, alerjiye neden olması dolayısı ile susam yağı kullanımı gerçekleştirmemelisiniz. Siz de saç ve cildiniz üzerinde susam yağını kullanırken, önce bir alerjik etkisi bulunup bulunmadığına bakmalı, sonrasında kullanmaya özen göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası