Şeker Otu Steviya

Son günlerde ortalığı kasıp kavuran şeker otu hakkında merak ettiğiniz bilgileri yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Pek çok kişinin, onun sayesinde, kullanmakta oldukları ilaçlarından vazgeçtikleri şeker otunun, yakın zamanda daha yaygın olarak kullanılacağı tahmin ediliyor. Peki şeker otu nedir, şeker otunun faydaları nelerdir, şeker otu nasıl kullanılır…? Tüm merak ettiklerinizi yazımız içerisinde bulabileceksiniz.

Şeker Otu Nedir?

Paraguay, Japonya, Hindistan, Brezilya… gibi pek çok ülkede yüzyıllardır tatlandırıcı olarak kullanılan şeker otunun içeriğinde Steviyol Glikozit isimli bir madde bulunuyor; ve bu madde Sakarozdan çok daha farklı yapıda. Zaten şeker otunun bilimsel adı da Steviya. Toz halinde kullanılan şeker otunun, klasik şekerden ortalama 250 kat daha tatlı olduğunu belirten uzmanlar, tropik iklimde yetiştirilen bu bitkinin artık ülkemizde de kullanımına izin verildiğini, ancak halihazırda ithal edildiğini, ama artık ülkemizde de üretiminin başladığını belirtiyor; ve şeker otunun kısa zamanda Türkiye ekonomisine dahil edileceği aktarılıyor.

Şeker otunun kalorisi, yağı, sakarin, ya da toksik madde içeriği bulunmadığı için, şeker hastaları tarafından rahatlıkla tatlandırıcı olarak kullanımı söz konusu oluyor.

Şeker Otunun Faydaları Nelerdir?

Şeker hastaları tarafından, ve diyet yapan kişiler arasında kullanımı rahatlıkla gerçekleştirilebilen; ve tamamen doğal olması dolayısı ile herhangi bir yan etkisi de bulunmayan şeker otunun faydaları arasında kan şekerini düşürmek; hatta diyabeti tedavi etmek gibi etkiler de yer alıyor. Şeker otunun faydaları arasında, kalp damar hastalıklarına iyi geldiği de belirtilirken, tüm bu olumlu etkilerin kesinliğini kanıtlar nitelikte araştırmalar da henüz yapılmış değil…

Şeker Otu Nasıl Kullanılır?

Şekerin kullanılabileceği her yerde tatlandırıcı olarak kullanılabilen şeker otu ile pasta, tatlı, muhallebi, meyve suyu… yapılabilir. Çay, kahve tatlandırılabilir, veya, bir litre suyun içerisine bir fiske atılarak kan şekerini düzenlemesi sağlanabilir…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası