Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

Şeftalinin vücudumuza yararları saymakla bitmezken, içeriğinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunduran bu lezzetli meyve, yaz aylarının gelmesi ile birlikte tezgahlardaki yerini aldı. Yaz aylarının en sevilen ve en sık tüketilen meyveleri arasında yer alan şeftalinin faydaları ve şeftalinin yararları hakkında merak ettiğiniz her şeyi ilerleyen bölümlerde sizlerle detaylı olarak paylaşacağız.

Şeftalinin yararlarından söz etmeden önce sizlere küçük bir uyarıda bulunup, onu yemeklerinizin en az iki saat sonrasında yemeniz gerektiğinden söz edelim. Yemeklerin hemen ardından sofraya konulan meyve Türk adetleri arasında yer alsa da, bu meyvelerin arasında şeftali varsa ve siz onu yerseniz, midenizde yediğiniz yemeklerle birleşen şeftali onlarla birlikte mayalanır. Ancak aslında bu meyve tüketildiğinde çok hızlı sindirilmektedir. Diğer yemeklerin onu tutması ve şeftalinin midede mayalanması dolayısı ile hazımsızlık ve mide ekşimesi gibi bir takım sorunlar ortaya çıkar. Bu nedenle şeftaliyi yediğinizde mideniz boş olmalıdır. Yani yemeklerinizin en az iki saat sonrasında şeftali tüketmeyi tercih etmelisiniz.

Şeftalinin faydalarından söz etmeye başlamadan önce yapacağımız bir diğer öneri de, şeker hastalarının şeftali tüketimleri ile alakalı. Eğer şeker hastası iseniz, diyabet sorununuz varsa, biraz önce çok hızlı sindirildiğini belirttiğimiz şeftaliyi tek başına tükettiğinizde, kana geçişi de hızlı olacaktır. Ancak yanında yoğurt, kefir, ayran ya da süt ile birlikte tükettiğiniz şeftalinin kana geçişi daha yavaş olur. Bu da kan şekerinin ani düşüş ya da yükselmesinin engellenmesini sağlayarak kan şekerinin dengede kalmasını sağlamış olur.

Bu uyarıların sonrasında, şeftalinin vücudumuza yararlarından detaylı olarak söz edebiliriz. Bakalım şeftalinin faydaları ve şeftalinin yararları arasında neler yer alıyor…

Şeftalinin Vücudumuza Yararları

■ Midede bulunan asit oranını dengeleyen şeftali, hazımsızlık sorununun giderilmesine katkıda bulunur.
■ Cildin kendini yenilemesini sağlar. Dolayısı ile cilt üzerinde yaşlanma geciktirici etkisi bulunmaktadır.
■ Bağırsaklarda bulunan parazitlerin temizlenmesine destek olur.
■ Şeftalinin yararları arasında idrar söktürücü özelliği de bulunmaktadır. Dolayısı ile zayıflamak isteyenler ve vücudunda ödem sorunu olanlar bu özelliği değerlendirebilir.
■ Ağızda ortaya çıkan ve istenmeyen nefes kokusunu önler.
■ Bağışıklık sistemini güçlendirir.
■ İçeriğinde bioflavonoid isimli bir bileşen bulundurması dolayısı ile kanser hücrelerinin oluşumunu önler.
■ Uykusuzluk problemine iyi gelen şeftalinin faydaları arasında sinir sistemini yatıştırma etkisi de bulunmaktadır.
■ Vücudun kan dolaşım hızını arttıran şeftalinin vücudumuza yararları arasında, görmenin iyileştirilmesinden de söz etmek gerekir.
■ Düzenli tüketilen şeftali, fel. ve kalp krizi riskini en aza indirir
■ Ülser riskini azaltan şeftalinin yararları arasında böbrek hastalıkları riskini azaltma etkisinden de söz etmek gerekir.
■ Cildi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı korur.
■ Şeftalinin düzenli tüketilmesi, kansızlık sorununun giderilmesini sağlamaktadır.
■ Böbrek taş ve kumlarının dökülmesine yardımcı olur.
■ Safra kesesinin düzenli çalışmasını ve görevlerini yerine getirmesini sağlar.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.