Şam Yağı Ne İşe Yarar?

Şam Yağı Ne İşe Yarar?

Saç bakımınıza biraz olsun önem veriyorsanız, şifalı bitkilerden elde edilmiş pek çok bitkisel yağ kullanmış olmalısınız. Eğer sizin doğal olana merakınız yoksa bile, Brezilya fönü yaptırmaya gittiğinizde kuaförünüz size küçücük bir şişe içerisinde Fas argan yağı verir; bunu saç bakımı için kullanmanız gerektiğini söyler. Fiyatını sorarsınız; sonrasında da dudağınız uçuklar.. Ama onun gerçek argan yağı olduğunu ve katkısız olma özelliğini öğrenirsiniz. Bunun dışında çam terebentin, jojoba yağı, Hindistan cevizi yağı, zeytin yağı, badem yağı, Hint yağı… gibi pek çok yağın adını duymuşsunuzdur. Konumuz bunların hiç biri değil; satışı ülkemizde yeni başlayan Şam yağı… Şam yağı ne işe yarar, Şam yağı faydaları nelerdir, Şam yağı nasıl kullanılır… gibi soruların yanıtlarını merak ediyorsanız, hemen aktarmaya başlayalım.

Şam Yağı Nedir?

Şam fıstığı özlerinden üretilen Şam yağı, içeriğindeki vitamin ve mineraller ile saçları besler, yeni saç çıkmasını destekler, yıpranmış saçları üretir… Şöyle de bir durum söz konusudur ki, yüz yıllardan bu yana kullanılmakta olan Şam yağı, saç ve saç derisi için üretilmiş bulunmaktadır.

İçeriğinde A, B, C, E vitaminleri ile Biotin ve Kalsiyum minerallerini bulunduran Şam yağı, bu bileşenler sayesinde saçı güçlendirir; çünkü:
A vitamini saçlı derinin kan dolaşımını hızlandırarak sebum üretimi gerçekleştirir. Böylece hem yeni saçların çıkması; hem de hızlı saç uzaması söz konusu olur.
E vitamini de A vitamini ile aynı işlevlerin yerine getirilmesine yardımcı olur.
C vitamini saçlarınızın gücünü arttırarak parlamasını sağlar.
B6 saç dökülmesini önleme etkisi gösterir.
B5 ve B12 vitaminleri saç beyazlamasını önler.
B9 vitamini saçın hızlı uzamasına katkıda bulunurken, saç rengini korumaya yardım eder.
Kalsiyum sağlıklı saç uzamasına katkıda bulunur.
Biotin saç beyazlamasını önleyerek sağlıklı saç uzaması sürecini destekler.

Şam Yağı Ne İşe Yarar?

■ Saç dökülmesini önlemek
■ Saçı beslemek
■ Yeni saç çıkmasını sağlamak
■ Saçın kolay şekillenmesine yardımcı olmak
■ Saçları nemlendirmek
■ Saçlı deride kepeklenmeyi önlemek
■ Saçları parlatmak
■ Saçların daha hızlı uzamasını sağlamak. Şam yağı faydaları arasında, bir ayda 4 santim kadar uzayan saçlara sahip olma etkisinden yararlanabilirsiniz.
■ İşlem görmüş saçları onarmak
■ Saç kırılmasını azaltmak
■ Saça hacim kazandırmak

Şam Yağı Nasıl Kullanılır?

Şam yağının faydalarından etkin şekilde yararlanmak için,
1) Şampuanınızın içerisine Şam yağı ekleyebilirsiniz.
2) Temiz kuru; ya da nemli saçınıza masaj yapabilirsiniz; durulanmayan krem etkisi gösterdiğinden yıkamanıza gerek yoktur. Ama yine de yıkamadan içiniz rahat etmeyecekse, bir saat sonra yıkayabilirsiniz.
Her iki yöntemi de haftada iki kere uygulayabileceğinizi belirtmeliyiz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.