Sağlıklı Yaşam İçin Rezenenin Faydalarından Yararlanın

Sağlıklı Yaşam İçin Rezenenin Faydalarından Yararlanın

Rezenenin faydaları, sağlıklı yaşam ve şifalı bitkiler hakkında bilgi sahibi olan herkes tarafından az da olsa bilinmektedir. Ancak rezenenin faydaları arasında en bilineni de mide ve sindirim sistemi ile ilgili problemlere iyi geldiği yönündedir. Genellikle yemeklere eklendiğinde, kendine has kokusu ile lezzet veren bir etkiye sahip olan rezenenin çayının tüketilmesi tercih edilir. Maydanozgiller ailesinin üyelerinden biri olan rezene çayı nedir, rezene çayı nasıl hazırlanır, rezenenin faydaları nelerdir gibi merak edilen pek çok soru hakkında bilgi sahibi olmak ilerleyen bölümlerde mümkün olacaktır.

Rezene Nedir?

Maydanozgiller ailesinin üyesi olan, kendine has kokusu ile içerisine eklendiği yemeklere lezzet katan rezene çay olarak da demlenebilmekte ve içeriğindeki zengin mineral ve vitaminleri, kendisini kullanmayı tercih edenlere aktarmaktadır. A ve C vitaminleri bakımından zengin olan rezenenin içeriğinde Potasyum, Sodyum, Kalsiyum ve Fosfor bol miktarda yer almaktadır.

Genellikle kökü mide problemleri ve kabızlık için kullanılan rezenenin yaprakları ise çay olarak demlenmekte ve migren tipi baş ağrılarından sindirim sistemi problemlerine, solunum sistemi rahatsızlıklarına kadar pek çok sorunun çözümünde kullanılmaktadır. Bebeklerdeki gaz sorununun çözümü için de rezene çayından sıklıkla yararlanılmaktadır. Peki bu açıdan bakıldığında rezene çayı nedir?

Rezene Çayı Nedir?

Anadolu’da arapsaçı olarak da bilinen rezenenin yaprakları ve tohumlarından demlenen rezene çayı, son dönemlerde anne sütünü arttırması ve anne ile bebekteki gaz problemlerini gidermesi ile bilinmektedir. Karakteristik bir kokusu bulunmaktadır. Pek çok hastalığı önlediği düşünülen rezene çayının içimi ile rezenenin faydalarından yararlanmak mümkündür.

Rezene Çayı Nasıl Hazırlanır?

Rezene çayının hazırlanışının bir kaç farklı yöntemi bulunmaktadır. Bunlardan en basit ve pek çok kişi tarafından tercih edileni, marketlerden alınan poşet rezene çaylarıdır. Kaynar suyun içerisine konulur ve 5 dakikalık beklemenin sonrasında içilmeye hazır hale gelirler. Ancak aktarlardan alınarak rezene çayı hazırlamanın da farklı yöntemleri vardır.

Aktardan rezene alınacağında, tercih edilen aktarın bol satış yapan ve insanlar tarafından güvenilir bir aktar olmasına dikkat etmek gerekir. Alınan rezene köklerinden bir çay kaşığı alınır ve ezilerek, kaynamakta olan bir bardak suyun içerisine atılır. 2 dakikalık kaynama süresinin sonunda ocağın altı kapatılır ve rezene çayının 5 dakika daha demlenmesi sağlanır. Ardından hazırlanmış olan rezene çayı süzülerek, soğuması beklenmeden tüketilir.

Rezene çayı nasıl hazırlanır sorusunun bir diğer yanıtı için ise bir bardak su kaynatılır ve içerisine bir tatlı kaşığı rezene ilave edilerek 5 dakika demlenmesi beklenir. Sonrasında süzülen rezene çayının yine soğumadan tüketilmesi gerekir.

Çok fazla kullanımı her şeyin fazlasının zararlı olduğu gibi zararlı olan rezene çayını kullanmadan önce, ilaç kullananların, hamilelerin ve yaşlıların doktorlarına danışmaları oldukça önemlidir. Bu durumlar haricinde, çay olarak tüketilen rezenenin faydaları saymakla bitmez.

Rezenenin Faydaları

İçeriğinde bulunan vitamin ve mineraller dolayısı ile rezenenin faydaları saymakla bitmez. Yeterli dozda tüketilmesi neticesinde elde edilebilecek rezenenin faydaları şu şekilde maddelendirilebilir:

■ Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
■ Ses kısıklığı sorununu giderir.
■ Halk arasında kansızlık olarak bilinen anemi sorununu giderir.
■ Anksiyete ve depresyon gibi psikolojik sorunları giderir.
■ İdrar sökücü özelliği bulunması dolayısı ile vücuttaki ödemleri atar.
■ Adale gevşetici etkisi bulunmaktadır. Dolayısı ile rahatlatıcıdır.
■ İçeriğinde bulunan C vitamini sayesinde cildi yenileyen, canlandıran rezenenin faydaları arasında kolajen yapının oluşturulmasından da söz etmek gerekir ki bu sayede cilt esnekliğinden ödün vermemekte ve kırışıklık sorunu; dolayısı ile de yaşlanma etkileri geciktirilmektedir.
■ Güçlü içeriği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu enfeksiyonlara karşı korur.

Rezenenin faydaları bu kadarla da sınırlı değildir.

■ Rezenenin faydalarından en bilineni, mide ve sindirim sistemi sağlığına iyi gelen etkisidir. Şişkinlik, gaz, mide spazmı, kabızlık… gibi pek çok soruna iyi gelen rezene, bu etkileri, sindirim sisteminin hareketliliğini arttırması dolayısı ile sağlamaktadır. Akşam yemeğinden sonra tüketilecek olursa hazmı kolaylaştırır ve tokluk hissi verir. Buna ek olarak ülsere neden olan bakterilerle savaşarak, hastalığın önlenmesi ve giderilmesine önemli katkılarda bulunur.

■ Grip ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu hastalıklarında da oldukça etkili olan rezenenin faydaları arasında öksürüğü gidermek, boğaz ağrısını geçirmek, balgam söktürmek ve rahat nefes almayı sağlayarak burun tıkanıklığını açmak gibi pek çok olumlu etkiden söz edilmektedir. Bronşit gibi hastalıkların giderilmesinde de kullanılan rezenenin faydalarından bu anlamda yararlanmak için rezene çayı içmenin yanında, rezene ile gargara yapılması da önerilmektedir.

■ Rezenenin faydalarından bir diğeri de tansiyonu dengelemektir. İçeriğinde bulunan Potasyum sayesinde gerilen damarları rahatlatan ve dolayısı ile yüksek tansiyona iyi gelen rezene çayına ek olarak, rezenenin kök ve yapraklarını çiğnemenin de tansiyon üzerinde olumlu etkilerinin bulunduğu düşünülmektedir.

■ Zayıflamak isteyenler rezenenin faydaları arasında yer alan metabolizmayı hızlandırma etkisinden yararlanabilirler. Gece yatmadan önce içilen bir fincan rezene çayı, metabolizmanın uyku sırasında da sağlıklı bir şekilde çalışmasını olanaklı hale getirir. Buna ek olarak sabahları hissedilen açlık duygusu da en aza indirgenmiş olur.

■ Pek çok kadın, adet dönemi dolayısı ile yaşadığı rahim kasılmaları sebebi ile adet sancısı problemi yaşar. Rezenenin faydaları arasında ise vücut kaslarının gevşetilmesi yer aldığı için rahim kasılmaları ve dolayısı ile de adet sancıları en aza indirgenmiş olur.

■ Kasları gevşeten rezenenin faydalarından bir diğeri de baş ağrısını azaltmaktır. Bu etki rezenenin rahatlatıcı olmasına bağlı olarak gelişmektedir. Ancak buna bağlı çalışmaların sayısı sınırlı olduğundan, kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

■ Rezenenin faydaları arasında anne sütünü arttırma etkisi de bulunmaktadır. Bu etkinin, Östrojen hormonunu uyarması dolayısı ile ortaya çıktığı düşünülmektedir. İçeriğindeki mineraller dolayısı ile vücudun sıvı dengesini de sağlayan rezene ile anne sütünü arttırma etkisinden yararlanmaya başlamadan önce mutlaka doktora danışmak gerekmektedir.

■ Rezenenin faydalarından bebekler için de söz etmek gerekir. 6 aydan büyük bebeklerin gaz sorununu çözen ve uykusunu düzene sokan rezeneyi bebeklerde kullanmadan önce de doktora danışılması çok önemlidir.

■ Rezenenin faydalarından bir başkası ise gözlerdeki şişkinliği giderme etkisidir. Bu etki için içilmesine gerek olmayan rezene çayının soğutulduktan sonra pamuk yardımı ile göz ve göz altlarına kompres yapılması gerekir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.