Propolis Hakkında Bilgi Ve Propolisin Faydaları

Bu yazımızda sizlere propolis hakkında bilgi vererek, propolisi tanımanızı sağlamaya çalışacağız. Propolis nedir sorusunun yanıtlarını vererek, propolis hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlamaya çalışalım: Propolis nedir? Değişik bitkilerin gövdelerinden, yapraklarından, ve tomurcuklarından toplanarak elde edilen reçinemsi bir maddedir. Propolis, kozalaklı ağaçlardan, karaağaçtan, ve kayından elde edilmektedir. Arılar tarafından elde edilen propolisin amacı, arı kovanlarını, dış etkenlerden, zararlılardan, ve mikroorganizmalardan korumaktır. Bu nedenle, propolisi toplayan bal arıları, kovanlarının üzerlerini propolis ile kaplar; ve kovanların korunmasını gerçekleştirirler.

Propolis nedir sorusunun yanıtını bu şekilde verdikten, ve az da olsa propolisi tanıdıktan sonra, propolis hakkında bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya, propolisin geçmişi ile devam etmek istiyoruz: Propolisin geçmişi, Milattan Önce 350’li yıllara dayanmaktadır. Asurlular propolis kullanımını, tümörlerin ve yaraların iyileşmesi için gerçekleştirirken, Yunanlılar ise, apse tedavisinde propolis kullanımını gerçekleştirmiştirler. Günümüzde propolis kullanımının, diş eti iltihaplarının giderilmesi, yara ve uçuk tedavisi ile, genital herpes tedavisinin kullanımı için gerçekleştirildiğini belirtmemiz gerekmektedir.
Propolisin faydalarına baktığımızda, antikanserojen etkisinden öncelikle söz etmemiz gerekmektedir. İltihap giderme etkisi ile de bilinen propolisin faydalarından bir diğeri de mikrop kırıcı özelliğidir. Propolis, zararlı bakterileri öldüren bir etki gösterirken, yararlı bakterilere ise kesinlikle etki göstermemektedir. Propolisin faydaları hakkında bilgi verirken şunu da belirtmek gerekir ki, propolisin, doğada bulunan en güçlü antibiyotiklerden bir tanesi olduğu düşünülmektedir.
Propolisin faydaları arasında yer alan bir diğer unsur da, ağız; ve boğaz hastalıklarına karşı etkili oluşudur. Propolis ile yapılan gargara, propolisin faydalarının ağız, ve boğazda etkili olmasını olanaklı hale getirmektedir. Propolisin faydaları arasında yer alan bir diğer unsur da siğil tedavisine olan olumlu etkileridir, ve sıradan siğillerin tedavisinde propolisten yarar sağlanabilir.
Propolisin faydaları arasında kısırlık tedavisinden de söz etmek gerekmekle birlikte, altı ay boyunca, günde iki sefer, 500 mg propolis kullanımının etkili olduğundan da söz etmek gerekmektedir. Propolisin faydalarından söz ederken şunu da belirtmemiz gerekir ki, kanser üzerinde koruyucu etkileri bulunan propolis, kanser hücrelerinin büyümesini, ve çoğalmasını önlerken, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapinin olumsuz etkilerinin de propolis sayesinde ortadan kaldırıldığının belirtilmesi gerekmektedir. Propolis, kemoterapinin olumsuz etkilerini ortadan kaldırmasına karşın, kesinlikle kemoterapinin etkilerini azaltmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası