Patates Neye Yarar?

İçeriğinde bol miktarda B vitamini ve C vitamini bulunduran patates yumru adı ile de bilinmektedir. Pek çok yemeğin içeriğinde kullanılan ve kolay hazırlanması dolayısı ile de tercih edilen patatesin faydaları da oldukça fazladır. Sizlere ilerleyen bölümlerde patatesin yararlarından söz ederek, patates neye yarar sorusuna yanıtlar vermeye çalışacağız. Bazen, her ne şekilde olursa olsun canımız patates yemek ister. O anda vücudumuzun patatesin içeriğinde bulunan bileşenlerden birine gereksinimi olduğunu düşünebiliriz. İsterseniz zaman kaybetmeden patatesin faydalarını anlatmaya başlayalım.

Patates Neye Yarar?

■ Patates, içeriğinde bulundurmuş olduğu Kalsiyum ve Magnezyum mineralleri sayesinde kemik sağlığına önemli katkılarda bulunmaktadır. Bu nedenle çocuklara, küçük yaşlardan itibaren patates yedirebilirsiniz. Ama bu noktada şu detayı unutmamalısınız: Küçük çocuklara patates yedirmek kolaydır; evet, her çocuk patates kızartmasını çok sever. Ancak patatesi çocuklarınıza kızartma şeklinde yedirmemelisiniz. Çünkü kızartma sürecinde içerisine çok fazla yağ çeken patates kızartması, içeriğindeki besin ögelerini büyük ölçüde kaybetmektedir. Bu nedenle, haşlanmış patates, sulu patates yemeği, patates salatası, fırında patates… gibi çok sayıda farklı alternatiften birini çocuğunuzun seveceği hale getirebilirsiniz.

■ Patatesin faydalarından bir diğeri de sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileridir. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek metabolizmayı hızlandıran patates, bu sayede sindirim sistemi sorunlarının giderilmesinde önemli katkılar sağlamaktadır.

■ Folat adı verilen B9 vitamini patatesin içeriğinde bolca bulunmaktadır. Bu vitamin sayesinde patatesin yararları arasında DNA ve RNA hücrelerini onarmak, yeni hücre oluşumunu sağlamak ve kan yapımına katkıda bulunmak gibi etkilerden söz etmek gerekir ki bu noktada kanser hastalarının bol miktarda patates tüketmesi önerilmektedir. Hamile anne adaylarının ve çocukların da Folat ihtiyacını karşılayan patates, bununla birlikte anne sütünü arttırması dolayısı ile de tercih edilmektedir.

■ Patates neye yarar sorusunun yanıtları arasında patatesin cilde faydalarından da söz etmeden geçmemeliyiz. Pek çoğumuz bu etkileri zaten az çok bilmekteyiz. Ancak kısaca özetlememiz gerekirse: kırışıklıkları gidermek, göz altı morluklarını ve cilt lekelerini azaltmak, cildi yumuşatmak… gibi olumlu faktörlerden söz edebiliriz. Bu noktada, bir tane patatesi rendenin ince kısmı ile rendeleyin ve dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayın. Bu şekilde ortalama 10 dakika bekleyip sonra da yüzünüzü ılık su ile durulayın. Göreceksiniz ki her gün yapmanız halinde cildiniz daha yumuşak olacaktır.

■ Patatesin faydalarından bir diğeri de kalp sağlığına olan katkılarıdır. İçeriğinde lif ve Potasyum bulunduran patatesin kolesterol değeri düşük olduğu için kalp sağlığı ile ilgili sorun yaşayanlar tarafından rahatlıkla tüketilebilir. Bununla birlikte B6 vitamini de bulunduran patates, bu vitamin sayesinde diüretik özellik kazanır. Yani hipertansiyon sorununu önler. Kalbiniz için patates yiyin diyebiliriz kısaca.

■ Vücutta oluşan birinci derece yanıkların dahi acısını almak adına kullanılan patatesin yararları arasında, sadece yanık tedavisi değil, şişliklerin giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir. Bu anlamda patatesi rendelemek ve sorunlu bölgeye uygulamaktan başka bir şey yapmanıza gerek bulunmamaktadır.

■ Diüretik etkiye sahip olduğunu belirtmiş olduğumuz patates, aynı vitamin dolayısı ile stresi azaltan özellik de göstermektedir. Bu nedenle bol bol patates tüketebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası