Okaliptus Yağının Faydaları

Her ne kadar kökeni Avustralya ya kadar uzanıor olsa da, okaliptus yağı artık ülkemizde de sıklıkla kullanılmaya başlanan bir şifalı yağdır. Bunun nedeni ise medyanın; ya da internetin, şifalı bitkiler hakkında insanları yoğun şekilde bilinçlendirilmesinden kaynaklanmaktadır. Sizlere, okaliptus yağının cilde faydalarından, okaliptus yağının faydalarından, okaliptus yağının zararlarından söz edip, okaliptus yağı burun tıkanıklığı için nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarına kadar pek çok bilgiden biz de söz edeceğiz. Hepimizin amacı aynı: sağlıklı; ama aynı zamanda da doğal yaşam. O halde, hiç zaman kaybetmeden okaliptus yağını yakından tanımaya başlayalım.

Okaliptus Yağı Burun Tıkanıklığı İçin Nasıl Kullanılır?

Üst solunum yolu hastalıklarının giderilmesi adına önemli faydaları olduğunu bildiğimiz okaliptus yağından yararlanmanın, mevsimin kış olması dolayısı ile tam zamanı. Ve söz konusu burun tıkanıklığını okaliptus yağı kullanarak, bir değil, iki farklı şekilde açabilirsiniz. Nasıl olduğuna bakmak istersek:

■ İlk deneyebileceğiniz yöntem: okaliptus yağı ile buğu yapmak. Bunun için bir litre suyu kaynatın. Kaynayan suyun içerisinden buhar çıkmaya başladığında, sadece dört damla okaliptus yağını suyun içerisine damlatıp, ocağın altını kapatın. Bir havlu alın ve başınızın üzerine koyup, başınızı buhar çıkan tencerenin üzerine koyun. Bu şekilde dayanabildiğiniz kadar dayanın. Oldukça etkili olan buğu yöntemi burnunuzun akmasına; dolayısı ile burun tıkanıklığının geçmesine yardımcı olacaktır.

■ Bir bardak suyun içerisine bir kaç damla okaliptus yağı damlatın. Ve elde etmiş olduğunuz suyu ağız içerisine gargara yapmak sureti ile kullanın.

Okaliptus yağının faydaları arasında sadece burun tıkanıklığını açmak yok elbette. Peki okaliptus yağının faydaları arasında başka neler var?

Okaliptus Yağının Faydaları

■ Gripten kaynaklı problemleri çözer. Bunun için, eklem ağrıları yaşıyorsanız, yaşadığınız sorunun olduğu bölgelere okaliptus yağını damlatabilir ve masaj yapabilirsiniz. İshal sorunu söz konusu ise karın alt bölgesine okaliptus yağı damlatıp yine masaj yapabilirsiniz. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi burun tıkanıklığı için buğu ya da gargara yapabilirsiniz.

■ Balgam söktürme etkisi vardır. Bu etkiden yararlanmak için göğsünüze okaliptus yağı sürmeli ve hafifçe masaj yapmalısınız.

■ Okaliptus yağının faydaları arasında ateş düşürücü etkisinden de söz etmek gerekir. Serinletici etkisi olan bu yağı koltuk altınıza ve alın bölgenize, kompres yapar gibi uygularsanız, söz konusu ateş düşürücü etkisinden yararlanabilirsiniz.

■ Ağız ve özellikle de diş sağlığı üzerinde etkilidir. Mikroplarla savaşabilme ve mikropları öldürebilme etkisi dolayısı ile bunu gerçekleştirir. Diş plaklarını, çürüklerini ve diş eti iltihaplarını önlemeye yönelik etkileri dolayısı ile okaliptus yağı, ağız ve diş sağlığına yönelik pek çok ürünün etken maddesi olarak kullanılmaktadır.

■ Mikrop öldürücü özelliği dolayısı ile okaliptus yağı içmek, bağırsak ve kolonlardaki mikropları öldürme konusunda işe yaramaktadır. İçilecek olan yağın miktarını elbette doktorunuza danışmalısınız. Ama bağırsak parazit ve kurtlarından bu şekilde kurtulabileceğinizi de belirtmeliyiz.

Okaliptus Yağının Cilde Faydaları

■ Cildi yumuşatır ve nemlendirir. Bunun için, eşit ölçüde limon suyu, bal ve okaliptus yağını karıştırıp, macun kıvamını aldığında tüm vücudunuza uygulayabilirsiniz. Bu şekilde on dakika bekleyin. Ardından ılık suyla cildinizi durulayın.

■ Cildi yağlarından arındırır. Bunun için ilk olarak cildinize beş dakika boyunca salatalık dilimleri uygulayın. Sonrasında, salatalıkların suyunu sıkıp, bir tatlı kaşığı okaliptus yağı ile karıştırın. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı cildinize uygulayın ve bir süre de bu şekilde bekleyin. Bu işlemi sabah ve akşam olmak üzere günde iki sefer uygulamanız halinde, cildinizin yağlı görünümünden kurtulabilirsiniz.

■ Cilt rengini açar. Bunun için, bir kase yoğurdun içerisine üç damla okaliptus yağı damlatın. Sonrasında cildinize uygulayıp biraz bekletin. Ardından ılık su ile cildinizi durulayabilir ve etkiyi görebilirsiniz.

■ Kuru cildi beyazlatır. Bunun için yapmanız gereken, eşit miktarda bal, salatalık suyu ve okaliptus yağını karıştırıp, sonrasında cildinize uygulamaktan ibarettir. Bu şekilde bir süre beklemenin ardından cildinizi ılık su ile durulayabilirsiniz.

■ Koltuk altındaki kararmayı açar. Bunun için, eşit miktarda okaliptus yağı, salatalık suyu ve limon suyunu karıştırıp, kararan bölgeye uygulayın. Yirmi dakika beklemenin sonrasında bölgeyi ılık su ile durulayabilirsiniz.

Okaliptus Yağının Zararları

Şifalı yağlar arasında yer alan okaliptus yağı çok kuvvetli bir etkiye sahip olduğu için, alerjik etkilere neden olabilir. Bu anlamda, kullanmadan önce cildinizde küçük bir noktaya uygulayabilir, ya da bir uzmanın fikrini alabilirsiniz. Kullanım sırasında su ile okaliptus yağını seyreltmeniz gerekebilir. Aksi halde alerjik etkilere neden olabilir. Bu durum sadece okaliptus yağı değil, tüm bitkisel yağlar için geçerlidir. Kullanımları sırasında bilinçli ve dikkatli olmak çok önemlidir.

Böbrek sağlığı ile ilgili problem yaşıyorsanız, emzirmekte olduğunuz bir bebeğiniz varsa ya da hamile iseniz okaliptus yağının kullanımını hiç gerçekleştirmemelisiniz.

Şeker hastası iseniz ya da çocuğunuza okaliptus yağı kullanacaksanız da çok dikkatli olmalı; hatta mümkünse kullanım gerçekleştirmemelisiniz. Şeker hastası bir kişinin okaliptus yağı kullanmasının sonrasında sık sık şeker ölçümü yapması gerekir. Bununla birlikte, ameliyat olacaksanız ya da olduysanız, ameliyat öncesi ve sonrası iki hafta boyunca; yani toplamda dört hafta okaliptus yağı kullanmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası