Neem Ağacı Ne İşe Yarar?

Neem Ağacı Ne İşe Yarar?

Doğal yollardan elde edilen sağlık ve güzellik hiç bir şeye değişilmez. Ve bu anlamda pek çok bitki ismini her geçen gün duymaktayız. Bu yazımızda sizlere, belki de adını hiç duymadığınız neem ağacından söz edeceğiz. Neem ağacı ne işe yarar sorusunun yanıtı olarak neem ağacı faydalarını yazımız içerisinde bulabileceksiniz. Ancak belirtmeliyiz ki: Her ne kadar adını duymuş olmasanız da neem ağacı mucizevi güzellik etkilerine sahiptir.

Neem Ağacı Ne İşe Yarar?

■ Neem ağacı faydalarından ilki saçlara olan etkisidir. Mantarı ve kepeği önleyen neem ağacı, saç derisini kaşımaktan kaynaklı problemlerin giderilmesine de katkıda bulunur. Kaşıma hissini azaltan neem ağacı, kuruluğu da önlemektedir. Bunun için gerekli kullanım şekli de şudur: İlk olarak beş bardak suyun içerisine bir avuç neem yaprağı ekleyin ve ocağa alarak, suyun rengi yeşile dönene kadar kaynatın. Renk yeşil olduğunda suyu süzüp, soğumasını bekleyin. Ardından, yıkamış olduğunuz saçlarınızı, hazırlamış olduğunuz neem ağacı suyu ile durulayın. İki yemek kaşığı zeytinyağına ekleyeceğiniz bir çay kaşığı neem yağını da saçlarınıza masaj yaparak uygular ve bu şekilde yarım saat bekletip, ardından saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, kepek probleminden kurtulacaksınız.

Zeytinyağlı İncir Kürü Faydaları

■ Neem ağacının faydalarından yararlanmak için, onu cilt bakımınıza da dahil edebilir, böylece, iltihap, mikrop, kızarıklık, kaşıntı ve acılarınızdan kurtulabilir, buna ek olarak aknelerinizle başa çıkabilirsiniz. Bunun için kullanım alternatifleri ise şu şekildedir: Ilıtılmış bir çay kaşığı Hindistan cevizi yağını on damla neem yağı ile karıştırın ve cildinizdeki sorunlu bölgeye, hazırlamış olduğunuz karışımı uygulayın. Bu şekilde bir saat bekleyip, ardından cildinizi durulayabilirsiniz. Ve bu uygulama her gün kullanıma uygundur. Her hafta cildinize uygulayabileceğiniz yöntem ise şu şekildedir: Eşit miktarda portakal kabuğu ile neem yaprağını yumuşayana kadar su içerisinde kaynatın. Ardından suyunu süzüp, malzemeleri robotta güzelce ezin. Karışıma limon suyu ve bal da ilave edip, hazırlamış olduğunuz maskeyi cildinize uygulayın. Kurumasının ardından ılık su ile cildinizi durulayabilirsiniz.

■ Her gece, yatmadan yarım saat önce cildinize, iki damla neem yağı ve iki damla su karışımını pamuk ile uygular, yatarken de cildinizi temizlerseniz, neem ağacı faydaları arasında yer alan, gözenekleri küçültme etkisinden yararlanabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı Ne İşe Yarar?

■ Egzama, pek çok kişi için çözümü zor bir cilt problemidir. Bu sorunu aşamadığınız takdirde, inflamasyon, kaşıntı, kızarıklık ve kuruluk gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Neem ağacı ise, sorununuzun çözümü için size destek olacaktır. Yapmanız gerekeni şu şekilde özetleyebiliriz. Bir yemek kaşığı Hindistan cevizi yağının içerisine bir kaç damla neem yağı karıştırn. Bir kaç damla lavanta yağı eklediğiniz karışımı, haftada en çok iki kere, problemli bölgeye uygulayın ve sonrasında da kurumasını bekleyip, bölgeyi ılık su ile yıkayın.

■ Gözenek tıkanıklığını açan, melanin üretimini azaltarak renk tonunu eşitleyen neem ağacı, cilt tonunu eşitleyerek, kızarıklık ve siyah lekelerin giderilmesine de yardımcı olur ve bu etki, içeriğindeki antioksidanlardan kaynaklanmaktadır. Bu etkilerden yararlanmak adına yapılması gereken ise şudur: 11 tane neem yaprağını ezin ve macun kıvamına getirin. İçerisine 2.5 çay kaşığı zerdeçal ekleyio birbirine güzelce karıştırın. Bu karışımı yüzünüze uygulayıp ortalama yirmi dakika bekleyin. Her gün bu işlemi yaparsanız, iki haftada sonuç almaya başlarsınız.

Soğan Nelere İyi Gelir?

■ Kaşık mantarı ve saçkıran gibi cilt problemlerini önleyen neem ağacı, bu etkileri yaratırken de cildi kurutmaz. İrritasyon ve inflamasyonu azaltan etkisinden de yararlanmak için neem ağacını şu şekilde kullanmalısınız: Su içerisine aldığınız bir avuç neem yaprağını yumuşayana kadar bekletin. Yaprakları içerisinden çıkarttığınız bu su ile, haftada bir kaç kere banyo yapın. Ya da, bir yemek kaşığı neem yağı ile iki yemek kaşığı Hindistan cevizi yağını karıştırın. Bu karışım ile haftada üç kere cildinize masaj uygulayın. Böylece cilt enfeksiyonlarından kurtulabilirsiniz.

■ Doğal bir nemlendirici olan neem ağacının, güneş yanıklarını kısa sürede iyileştirme etkisi bulunmaktadır. Bu etkiyi elde edebilmek için yapmanız gereken şudur: Yarım çay kaşığı zerdeçalı bir yemek kaşığı neem yaprağı suyu ile karıştırın. Bu karışımı güneş yanığının olduğu bölgeye uygulayın ve kurumasını bekleyin. Sonrasında cildinizi ılık su ile durulayın. Ya da, Zeytinyağı ile bir kaç damla neem yağını karıştırıp, problemli bölgeye uygulayın. Bir kaç saat bekledikten sonra bölgeyi durulayarak yıkayabilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çayı Tarifi

■ Cildin esnekliğini arttıran neem ağacı, hücre yenilemesine katkıda bulunarak, cildi çevresel etkilere karşı da korur ve tüm bunları, içeriğindeki antioksidan etki dolayısı ile yapıp, yaşlanma etkilerini geciktirir. Bu etkilerden faydalanmak için neem ağacını şu şekilde kullanmanız gerekir: İki çay kaşığı jojoba yağının içerisine bir kaç damla neem yağı karıştırın. Bu karışımı, her gece yüzünüze ve boynunuza masaj yaparak uygulayın. Sabah olduğunda cildinizi ılık su ile durulayın. Ya da, iki bardak suyun içerisine bir avuç neem yaprağı karıştırıp kaynatın. Su, buharlaşmanın etkisi ile yarıya düştüğünde ocaktan alıp süzün ve bu su ile, yüzünüzü günde iki kere yıkayın.

■ Saçların canlanarak parlamasını, daha hızlı uzamasını sağlayan ve saç derisi enfeksiyonlarını da önleyen neem ağacı, bu etkiyi şu şekilde uygulanması halinde gerçekleştirir. İki çay kaşığı neem yağını, ısıtılmış bir kaç yemek kaşığı zeytinyağının içerisine karıştırın. Saç diplerine yuvarlak hareketlerle, bu yağlı karışımı uygulayıp masaj yapın. Bir saatin sonunda saçlarınızı her zamanki gibi yıkayın ve bu işlemi haftada üç kere tekrarlayın.

Balkabağının İçeriği

■ Göz altındaki ince derinin nemlenmesini sağlayan neem ağacı, renk koyuluğunun giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Bu etki için tercih edilmesi gereken kullanım şekli ise şudur: Bir çay kaşığı neem tozunu, maske kıvamında karışım elde edebileceğiniz miktarda su ile karıştırın. Göz çevresine bu karışımı uygulayıp 15 dakika bekleyin ve sonrasında bölgeyi yıkayın. Bu uygulamayı her gün bir kere gerçekleştirin. Ya da, yarım çay kaşığı zeytinyağına üç damla neem yağı karıştırın. Bu karışımı göz çevresine haftada üç kere uygulayın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.