Muzun Faydaları

İçeriğinde çok sayıda vitamin ve mineral bulunduran muz, bununla birlikte en çok lif ve Potasyum deposu olarak bilinmektedir. Olgunlaşmış muz tüketmek, yani sarı renkli, üzerinde kahverengi beneklerin bulunduğu muzları yemek önemlidir. Ancak bununla birlikte, olgunlaşmamış muzun sindirim sistemi adına zararlarını da unutmamak gerekir; çünkü olgunlaşmamış muzun sindirimi zordur. Peki muzun faydaları ve muzun yararları nelerdir? Muz kabuğunun faydaları nelerdir? Muz ne zaman yenmeli? Merak ettiğiniz bu soruların yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız.

Muzun Faydaları

■ Lif bakımından çok zengin olduğunu belirttiğimiz muz, sindirim sistemi problemlerini gidererek kabızlığı önler. Dolayısı ile muzun yararlarından ilki, sindirim sistemini iyileştirmeye yöneliktir.

■ Pek çok kişi muzu, Potasyum yediğini düşünerek tüketir. Potasyum deposu muz böbrek sağlığı bakımından oldukça etkilidir.

■ Kan basıncını dengeleyerek kalp kaslarını güçlendiren muz, bu sayede kalp sağlığını güçlendiren etki göstermektedir.

■ Muzun yararlarından bir diğeri de insanları mutlu etmektir. Vücutta bulunan Triptofan proteinini serotonin hormonu olarak yansıtır. Dolayısı ile mutluluk verir. Bu noktada stresli ve depresyonda olan kişiler, muz tüketerek kendilerini iyi hissedebilirler.

■ Kadınların, adet dönemi şikayetleri arasında yer alan kan şekerinin düşmesi ve buna bağlı olarak kendini kötü hissetme hali muz tüketerek giderilmektedir. Muz, kan şekerini dengeleme özelliğini, içeriğindeki B6 vitamininden kazanmış bulunmaktadır.

■ İçeriğinde yüksek miktarda Potasyum, düşük miktarda tuz bulunduran muzun faydaları arasında, tansiyonu dengeleme özelliği de bulunmaktadır.

■ Saçların kırılmasını önleyen muz, saç sağlığını iyileştirmektedir.

■ Lif içeriği dolayısı ile tok tutma etkisi bulunan muzun faydaları arasında, sık yemek yeme isteğini azaltmak yer almaktadır ki bu özellik, kalori alımını azaltıp zayıflamak isteyenler adına oldukça önemlidir.

■ Muzun yararlarından bir diğeri de enerji verme etkisidir.

■ Siyah noktaların ve aknelerin azalmasına katkıda bulunan muzun yararları arasında cilt sağlığını korumak da yer almaktadır.

■ Kanserden koruma özelliği bulunmaktadır.

■ İçeriğinde A vitamini, C vitamini ve E vitamini bulunduran muz, göz sağlığını korur.

■ Kalsiyum içeriği bulunan muzun faydaları arasında, sağlıklı kemik gelişimine olan katkılarından da söz etmek gerekir. Gelişim çağındaki çocuklar ve kemik erimesi riski bulunan ileri yaştaki kişilerin muz tüketmesi önerilmektedir.

■ Krampları ve kas ağrılarını azaltır.

■ Reflü gibi sindirim sistemi ve mide rahatsızlıklarını gideren muzun yararları arasında mideyi korumak da yer alır.

■ Böbrek Kanseri Riskini azaltır.

Muz Kabuğunun Faydaları

■ Antioksidan özelliği bulunan muz kabuğu bu noktada muzdan daha faydalıdır. Ve vücudun toksinlerden arınmasını olanaklı hale getirir.

■ Doğal bir antibiyotik olarak bilinen muz kabuğunun faydaları arasında sivilceleri gidermek de yer almaktadır. Bu noktada muz kabuğu ile cildinize beş dakika masaj yapmanız yeterli olacaktır.

■ Cildin pürüzsüz ve nemli olmasını sağlayan muz kabuğunun faydaları arasında, cildi sağlıklı gösterme özelliğinden de söz etmek gerekmektedir.

■ Baş ağrısını gideren muz kabuğu, başın ağrıyan kısmına konulup bekletildiğinde, ağrıyı azaltan etki gösterecektir.

■ Böcek ve sivrisinek ısırıklarının üzerine koyup bekletmeniz halinde, ağrı, yanma ve kaşıntıyı azaltacaktır.

■ Göz sağlığını korumaya yardımcı olup gözleri zararlı ışınlara karşı koruyan muz kabuğunun faydaları arasında yer alan bu etkilerden yararlanmak için, onu göz kapaklarınızın üzerinde bekletmeniz gerekmektedir.

Muz Ne Zaman Yenmeli?

Orta boy bir adet muzun kalorisi 110’dur. Olgunlaştıkça tatlılaşan muzun faydaları her olgunluk döneminde farklı derecelerdedir. Eğer, üzerinde kahverengi lekeler oluşmaya başladığında muzu yerseniz, kötü huylu hücrelerle savaşma etkisinden yararlanmış olursunuz. Çünkü bu dönemde muz, bu amaca yönelik bir madde salgılamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirip, kanser ile daha etkili şekilde savaşan muzun faydalarından yararlanmak için, kabuğunu soyduğunuzda onu hemen tüketmelisiniz. Aksi halde kısa süre içerisinde bozulacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası